Pstrąg - Łososiowate - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pstrąg

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1 wędkarzKP

wędkarzKP

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 426 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning>Spławik>Grunt

Reputacja: 254

Napisano 02 styczeń 2014 - 12:14

Witam, Panowie czy ktoś z Was mógłby napisać kilka słów o łowieniu Pstrąga metodą spinningową? Tzn. Jakiego rodzaju wędka, linka, jakie przynęty się sprawdzają, typowe miejsca, kiedy najlepiej żeruje i wszelkie inne ważne kwestie związane z łowieniem tej ryby. Pozdrawiam

#2 MATIG

MATIG

MK FISHING :)

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1888 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning

Reputacja: 1053

Napisano 02 styczeń 2014 - 14:42

Nigdy nie łowiłem, nie byłem ,,na pstrągach,, ale postaram się coś napisać, tzn. suche informacje które siedzą mi w głowie. Co do przynęt to zapewne na pierwszym miejscu woblery i obrotówki. Co do wędki to z tego co kojarze to cw. 20-25 g nie jest przesadą, szczytowa akcja o środkowym ugięciu, no i żyłka przede wszystkim. Więcej się nie wypowiem bo po prostu nie chcę nikogo wprowadzić w błąd, a jeżeli coś w tym poście napisałem nie tak to zapewne ktoś mnie poprawi. ;).

#3 Zander

Zander

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 192 postów
  • MiejscowośćKonin

Reputacja: 14

Napisano 02 styczeń 2014 - 14:45

Witam , ja nigdy  nie łowiłem pstrąga w dzikim łowisku , lecz chciałbym  . Łowiłem tylko u kolegi na stawach hodowlanych . Co do wędki to nie musisz być jakaś mocna , ja łapałem do 14 gram wyrzutu i myślę że była idealna , żyłka 0.20 i przynęta hmm .. stosowałem kopyta 5 cm i małe woblerki (Kenart , Salmo ) Najlepiej mi brały pod wieczór około godzin 19 , 20 . Lecz pamiętaj to są tylko moje przeżycia z łowiska nienaturalnego , także moze ktoś z bardziej doświadczonych kolegów Ci wiecej doradzi bo nie chcę Cie w błąd wprowadzić . Pozdrawiam . 

#4 majkel

majkel

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Reputacja: 3

Napisano 02 styczeń 2014 - 17:53

Ja łowię pstrągi i jeżeli miałbym napisać kilka słów to tak:

-łowię wędką daiwa infinity-Q 2,6m 3-18g i wg mnie jest wprost idealna do pstrągów; kolega używa również daiwy ale tańszego modelu - excelera i powiem że też jest w porządku kijek, ale nieco cięższy

-kołowrotki posiadam dwa:jeden to daiwa crossfire z plecionką 0,13 i używam go gdy jest już ciepło, ponieważ plecionka na mrozy się kompletnie nie nadaje, drugi natomiast to dragon chyba 930fd czy coś takiego - z żyłką dragon spinn 0,20 używany podczas mrozów; żyłkę będę już używał 3 sezon i jestem z niej bardzo zadowolony

-przynęty: niestety na naszym odcinku pstrągi muszą być zarybiane więc zaraz po zarybieniu są - mówiąc szczerze - głupie i żrą wszystko co popadnie, a że można używać bocznego troka z małym twisterkiem (a pstrąga na robaka jest bardzo prosto złowić), to pstrągi walą w nie jak głupie. Osobiście nie łowię tym sposobem nawet na zawodach bo uważam, że łowienie w ten sposób powinno być u nas zakazane. Ja łowię głównie na woblery o rozmiarach 5-6 cm, ewentualnie na gumową imitację żaby na główce jigowej; Jeśli chodzi o kolory to tęczaki niedługo po wpuszczeniu reagują na jaskrawe, natomiast "stare" potoki głównie łowię na kolory podchodzące pod czerwony, niebieski lub zielony. Przynętę rzucam wachlarzem po kilka razy w jedno miejsce i jak nic się nie dzieje to zmieniam miejscówkę.

-typowe miejsca u mnie to wszystkie możliwe dołki, zakręty i kępki traw rosnące/zwisające zaraz przy brzegu rzeki; nie wiem kiedy najlepiej żeruje - ja po prostu jestem nad wodą co niedziela i albo połowię albo nie; dodam tylko że lepiej mi idzie do kwietnia, póki jeszcze nie ma w wodzie tyle naturalnego pokarmu wpdnego i nie lata tyle insektów wpadających do wody również tworzących naturalny pokarm "kropka", później trzeba się trochę więcej nałazić, ale za to możesz trafić większy (wg mnie) okaz.

Pozdrawiam i życzę połamania

#5 Pawel Jankes Jankowski

Pawel Jankes Jankowski

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1644 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćGru-dz

Reputacja: 168

Napisano 02 styczeń 2014 - 18:05

Jeżeli chodzi o pstrągi to używam wszystkie takie same przynęty jak przy połowie troci , tylko w wersji pomniejszonej  czyli wobki od 2 do 7 cm  ,, twistery w kolorze perły , czarne , białe , czerwone ,  obrotówki od 00 do 03  .
Oczywiście w okresie letnim muchówka .

#6 wędkarzKP

wędkarzKP

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 426 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning>Spławik>Grunt

Reputacja: 254

Napisano 02 styczeń 2014 - 19:35

Dzięki za wskazówki, kurde wędki mam trochę "pałowate" jak na tą rybkę, ale chciałbym spróbować tego typu wędkarstwa w małych rzeczkach położonych gdzieś w lesie. A czy "u nas" (okręg toruński) warto gdzieś wybrać się na pstrąga czy raczej sąsiedni okręg i bory tucholskie to najbliższa możliwa opcja? 

#7 majkel

majkel

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Reputacja: 3

Napisano 02 styczeń 2014 - 19:40

Tu już nie pomogę bo moje "u nas" jest na śląsku :)  Pozdrawiam

#8 qrymus rybus

qrymus rybus

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 161 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćGłogów

Reputacja: 9

Napisano 02 styczeń 2014 - 23:38

Ja zmontowałem sobie wędeczkę w pracowni pod pstrągi i klenio-jazie. ćw. do 12g z blanku muchowego dł 2,8m :) Super sprawa i polecam wszystkim, ale niestety bardzo dużym mankamentem jest cena. Kołowrotek używany przy tej wędce to Ryobi Applause 3000. Łowie (zimą) na woblery  robione przez mojego kolegę i obrotówki (latem). Żyłeczka to od 0.18 do 0.20 York Shock 

Jestem wedkarzem, nie rybakiem !

#9 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 487

Napisano 03 styczeń 2014 - 12:11

Przy kropkach dobre będą wędziska, którymi utrzymasz w nurcie wobki typu minnow 6-7cm, niewielkie SDRy i będzie jeszcze moc do zacięcia. U jednych będzie to 14g a u innych 25g. Jeżeli zamierzasz wypuszczać złowione ryby, a raczej z pstrągiem powinno się tak robić to użyj takiego sprzętu, żeby wyholować go szybko i zwrócić do wody w dobrej kondycji.  Długość najbardziej uniwersalna 2-2,4m; chyba, że łowisz w "rowie melioracyjnym" to tam i dwa metry może być za dużo :D Na początek poszukaj kija do 21/25g, raczej odpuść sobie typowe kluski, do tego żyłka 0,22-0,25mm lub plecionka około 8lbs.

Co do linki to przy szybkich kijach - żyłka, przy miękkich plecionka + przypon 1-1,5m z VEP.  

Sam kołowrotek to kwestia gustu, jednak niema sensu przesadzać z rozmiarem, 2000-2500 zupełnie wystarczy.

Co do przynęt to wobki 4-7cm, obrotówki 0-2, wahadłówki 4-6cm i jakieś twisterki/koguty są czasami kluczem do sukcesu :D Jednak każda woda rządzi się swoimi prawami, więc nawet 10 stron wywodów na forum nie zastąpi dnia nad wodą :)

#10 Maras

Maras

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • MiejscowośćChełmno

Reputacja: 6

Napisano 03 styczeń 2014 - 20:44

Był ktoś z Was za pstrągiem na Mątawie-pozdro

#11 FilipŁowca

FilipŁowca

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Reputacja: 0

Napisano 08 styczeń 2014 - 15:36

pstrągi łowi się w dołkach i też czasami w przelewach ale zależy jaka rzeka najlepsza pogoda to zachmurzenie najlepiej z lekkim deszczem używaj żyłki 0,16mm wędka wystarczy  o małym wyzucie np do 8 g najlepiej  wędka powinna mieć 2,40m ale może być 2.70m a o przynętach: pstrągi łowi się na obrotówki,woblery,koguty,ale tez na gumy 

#12 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 487

Napisano 08 styczeń 2014 - 19:01

pstrągi łowi się w dołkach i też czasami w przelewach ale zależy jaka rzeka najlepsza pogoda to zachmurzenie najlepiej z lekkim deszczem używaj żyłki 0,16mm wędka wystarczy  o małym wyzucie np do 8 g najlepiej  wędka powinna mieć 2,40m ale może być 2.70m a o przynętach: pstrągi łowi się na obrotówki,woblery,koguty,ale tez na gumy 

Miałeś kiedyś pstrąga na wędce :D?

Żyłka 0,16 i kij do 8g to na okonka ew. jazika. Pierwsza rzecz, to średni pstrąg rwie taką żyłkę bez najmniejszego problemu. Drugą sprawą jest, jak na takiej nitce chcesz odciągnąć kropka np. od zwałki? A o utrzymaniu wobka w nurcie na 8g kiju nawet nie chcę się rozwodzić.

#13 Roman

Roman

Amator

• Validating
  • PipPip
  • 64 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 6

Napisano 08 styczeń 2014 - 22:35

Czytałem co napisał Filip z zaciekawieniem.  Ja znajdowałem kropki pod krzakami, w dołkach przed powalonymi drzewami, przy nawisach. Na Meeps Long 2 miedziany, wobki ok. 4 cm nie barylkowate lecz smukłe. Kijek raczej 18 -20gr.

#14 michael

michael

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • MiejscowośćKillarney

Napisano 24 styczeń 2014 - 19:54

Pstrag z ostatniej wyprawy. Mial okolo 30cm.
https://imagizer.ima...90/826/bwbm.jpg

#15 PatrykNS

PatrykNS

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • MiejscowośćNowy Sącz

Reputacja: 1

Napisano 22 luty 2014 - 17:08

Ja łowie pstrągi na Popradzie sprawdzają się obrotówki malutkie srebrne bądż złote w czerwone kropki i woblerki kleniowe też są dobre.Żyłka 0,17- 0,19 wystarcza .

#16 Teo

Teo

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 78 postów

Reputacja: 7

Napisano 22 luty 2014 - 17:44

Sprzęt jakim łowie pstrągi to :

Shimano Catana CX L 3-14g 240cm

Team Dragon FD935iZ

Żyłka 0,18

Zestaw jak dla mnie ok. Nie używam długich wędek ponieważ często muszę przedzierać się prze geste haszcze a przy moich pstrągowych ciurkach jest tego multum. Jeżeli chodzi o przynęty są nimi woblerki, jigi, twisterki, i blaszki, w wiekszości wahadełka.

n0u3.jpg

#17 salmo76

salmo76

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • MiejscowośćSwords Co.Dublin

Napisano 13 marzec 2014 - 00:58

NO W PONIEDZIALEK SWIETO SW PATRYKA LICENCJA JEST MOZNA ZACZYNAC SEZON PSTRAGOWY NARESCIE

#18 Bartek250

Bartek250

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 218 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, grunt
  • MiejscowośćPL

Reputacja: 37

Napisano 10 styczeń 2015 - 16:01

Panowie co myślicie o takim kiju pod pstrągi ??

http://allegro.pl/we...4957019565.html

Spinning

#19 wiwaldi

wiwaldi

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Ulubiona metoda:mucha,dodatkowo spinning, splawik i grunt z synem
  • MiejscowośćCharzykowy

Reputacja: 19

Napisano 10 styczeń 2015 - 20:03

Od biedy ujdzie, niby węgiel ale wydaje się że akcja parabolik niż fast. Na potoki kij musi wg mnie być szybki ponieważ nie ma czasu na spóźnione zacięcie. Pysk ma twardy chyba że polknie głęboko, ale to rzadkość. Porównaj z okuma BR lub jakimś dragonem sporo tego. Za 200-250 sporo już towaru. Zapuść temat w Google sporo tam opinii i porównań. Ja mam OBR od 2 sezonów i jestem zadowolony, przy tym nie gubi ryb.

#20 Bartek250

Bartek250

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 218 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, grunt
  • MiejscowośćPL

Reputacja: 37

Napisano 10 styczeń 2015 - 22:15

Jaką dokładnie masz tą Okumę ? jaki c.w ?

Spinning

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych