Plany na 2019 r. - Wędkarstwo spinningowe - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Plany na 2019 r.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Alex

Alex

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 832 postów
  • Ulubiona metoda:casting UL-M
  • MiejscowośćŁódź, Piotrków, Częstochowa, Sieradz

Reputacja: 306

Napisano 29 grudzień 2018 - 17:08

Boleń. fishing.gif
Dotychczas w okresie mojego 60-letniego wędkowania, w tym ćwierćwiecza wyłącznie spinningowania, nie miałem szczęścia do boleni, za wyjątkiem kilku niewymiarków złowionych nieszczęśliwie w miejscu gdzie zgrupowały się po niedawnym zarybianiu cry.gif. U schyłku żywota postanowiłem zmierzyć się z nimi na poważnie w przyszłym sezonie. Miejscówka gdzie zaobserwowałem już kilkakrotnie obecność bolenia, to niezbyt głęboki odcinek rzeki (nie przyznam się której) o szerokości 40-50m, piaszczysto-żwirowym dnie, z kilkoma ostrogami na prawym brzegu i średnio bystrym nurcie. Dwa lata temu jesienią żerujące tam bolenie złośliwie lekceważyły nie tylko moje przynęty, ale również trzech innych spinningistów wędkujących wraz ze mną.
Sprzęt, którym mam zamiar posłużyć się, to zestaw castingowy skompletowany w okresie jesienno-zimowym:
- wędzisko z pracowni (z drugiej ręki) na blanku BLAAS 305cm, zbrojenie spiralne, c.w. określone przez poprzedniego użytkownika praktycznie na 3-15g (może niezbyt przystający do boleni, ale mają one tutaj niezbyt imponujące rozmiary nieporównywalne z wiślanymi, a poprzedni właściciel skutecznie łowił nim bolenie, jeśli mi się nie uda to będę miał wędzisko jak znalazł na kleniojazie);
- multiplikator DAIWA Tatula CT 100HSL;
- plecionka JMC Adventure 0,15mm;
- przypon 1,5m Fluoro Carbon 10lb;
- przynęty SALMO Sting 6cm, Still 5 i 7cm, Whacky 9cm, GLOOG Hermes HG 7cm, DORADO Tender T-7 Sinking S 7cm.

Pstrąg. fishing.gif
Jedyny pstrąg, którego dotychczas złowiłem był przypadkowym przyłowem podczas łowienia okoni. W rejonie mojego wędkowania, pstrąg występuje w nielicznych łowiskach, do tego oddalonych od mojego miejsca zamieszkania o około i ponad 100km, więc też dotychczas nie leżał w kręgu moich zainteresowań, ale doszedłem do wniosku, że mam dość okoni i szczupaków na swoim koncie (bez sukcesów rekordowych grin.gif) i przygotowałem zestaw castingowy:
- wędzisko STORM Adventure 198cm, c.w. 3,5-7g (organoleptycznie potwierdzone 4-11g);
- kołowrotek DAIWA Tatula CT 100HSL z płytką, perforowaną szpulą;
- plecionka JMC Adventure 0,08mm;
- przypon 1,5m Fluoro Carbon 6lb;
- przynęty SALMO Lil'Bug 3cm, Sting 6cm, Bullhead 6cm, Fanatic 7cm, KENART Winner 5,5cm.

Zobaczę co z moich planów zaowocuje pożądanymi efektami. Plany niestety często mają tyle wspólnego z wynikami co plany 3 i 5-letni PRL...  laughing.gif

Żyję żeby łowić, nie łowię żeby żyć  ;) 

O/Piotrkowski, Koło nr 30 Tomaszów Maz.

ultralightspin.phorum.pl/index.php

#2 rav_id

rav_id

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 352 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćTeam Brda Fishing Bydgoszcz

Reputacja: 630

Napisano 29 grudzień 2018 - 19:06

@Alex dorzuć do pstrągowego arsenału obrotówkę nr 2 miedź lub mosiądz (lub obie), białoperłowy i czarny twister 5 cm na 2-3 g, może nawet jakiś ciemnoczerwony i jakiś żabkopodobny, a nawet 5-6 cm jaskółkę. Lil'Buga odpuść do maja, a Stngiem warto nieco potwitchować z prądem szczególnie jak już się ciepłej zrobi, czyli zwykle tak od kwietnia😉
Moje plany to częściej łowić na muchę. Coraz lepiej poznaję swoje łowiska więc wszelkie spinningowo-muchowe rybki znów będą ćwiczone mam nadzieję z lepszymi efektami 😉. Zarówno okonie 40+, klenie 50+, ładne jaśki, sandacze, szczupaki oraz pstrągi są w realnym zasięgu. Trafny wybór łowisk w danym czasie to klucz do sukcesu😉
opowiescizespinningiem.blogspot

#3 Alex

Alex

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 832 postów

Napisano 30 grudzień 2018 - 11:58

O żabkach też właśnie pomyślałem, mam pływające, antyzaczepowe Frogg JAXONA w dwóch rozmiarach i kolorach, ale to dopiero wiosną jak się żaby obudzą. Są "nielotami" ale można je puszczać z prądem.

Z gum prawie zupełnie zrezygnowałem, albo nie umiem zbroić, albo u mnie ryby za cwane, bo już mam całą kolekcję z odgryzionymi ogonami.

Dzięki za przypomnienie o obrotówkach, ale castem nie bardzo da się podać "dwójeczkę", za lekka, a do tego skrzydełko stawia skuteczny opór w locie. Próbowałem na podobnym zestawie, niestety poniżej Nr 3 nie ma co schodzić. Chyba, że przeciążone ABU Droppen, lub wirujące ogonki SpinMad.

Nie chcę przesadzać w ilości przynęt, bo później "osiołkowi w żłoby dano..."

#4 rav_id

rav_id

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 352 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćTeam Brda Fishing Bydgoszcz

Reputacja: 630

Napisano 30 grudzień 2018 - 15:48

Rotexy od SG są dość ciężkie. Powinny latać. O ogonki tracisz bo pewnie łowisz głównie na plecionkę i tniesz każde skubnięcie przerabiałem to Te antyzaczepowe gumy to na szczupaki zostaw
opowiescizespinningiem.blogspot

#5 Alex

Alex

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 832 postów

Napisano 31 grudzień 2018 - 14:18

Myślę, że na taką 4-cm żabunię puszczoną z prądem pstrąg się połakomi... ;)

s-l300.jpg

Szczupaki mi się "przejadły", stąd zmiana zainteresowań... ;) :D

#6 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4695 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1820

Napisano 01 styczeń 2019 - 19:07

Multikami nie łowi się żyłką??
Akurat te ryby to raczej pokazują wyższość żyłki nad plecionką, mimo tego już dużo osób łowi je plecionką.
Ja bym bardziej sugerował żyłkę. Pzdr

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#7 #Łukasz#

#Łukasz#

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 87 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćPoznań / Zakrzewo - WLKP

Reputacja: 132

Napisano 02 styczeń 2019 - 21:09

Potwierdzam słowa Rafała, miedziane obrotówki koniecznie:)

a co do moich planów, to chyba nie będę modyfikował za mocno tych zeszłorocznych, chciałem złowić wymiarowego klenia, bolenia i sandacza z Warty,  nad którą teraz mieszkam. Złowiłem wszystkie trzy, tylko niewymiarowe:) Także to pozostaje, do tego bym chciał kropka ponad 40 cm, bo takiego jeszcze nie miałem i ponownie, ale już z lepszym skutkiem i jeszcze bardziej świadomie i regularnie połowic dużych okoni z łódki:)

#8 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4695 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1820

Napisano 02 styczeń 2019 - 21:32

Mi to się marzy pobić jakieś życiówki w koncu, głównie sandacz minimum 99cm, 98 już zaliczone, okoń 50cm, bo 49,5 już był.
Chciałbym też muchowe bolenie połowić, tu bez rekordów, po prostu chciałbym je rozpracować.
Ale to jak zawsze czas zweryfikuje.

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#9 Alex

Alex

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 832 postów

Napisano 03 styczeń 2019 - 10:07

Multikami nie łowi się żyłką??
Akurat te ryby to raczej pokazują wyższość żyłki nad plecionką, mimo tego już dużo osób łowi je plecionką.
Ja bym bardziej sugerował żyłkę. Pzdr

Do multiplikatorów raczej plecionka, żyłki plączą się niemiłosiernie, sam tego doświadczyłem. Dla tego stosuje się stosunkowo długie (1-2m) przypony fluorocarbonowe. Zdają egzamin, przynajmniej tak sugerują łowcy boleni i pstrągów używający wędzisk castingowych - ja się na tym nie znam i przyjmuję sugestie fachowców.

#10 Sławek-Czarny

Sławek-Czarny

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 239 postów
  • Ulubiona metoda:Spining,wędkowanie na lodzie.
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 140

Napisano 21 styczeń 2019 - 08:03

Co do moich planów to planuję częściej łowić na Wiśle,pobić mój rekord klenia 54cm+ ,złowić w końcu sandacza powyżej 60-70 cm na spining,wygrać chociaż jedne zawody w moim kole,oraz na przystawkę wiślaną dobrać się leszczom do skóry- takim ponad 2-4 kg.Czego i Wam wszystkim życzę,pozdrawiam.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych