Sprzęt na początek - Wędkarstwo spławikowe - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzęt na początek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 maly_lc

maly_lc

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów

Reputacja: 9

Napisano 15 lipiec 2018 - 14:23

Witam kolegów. Chciałbym Was poprosić o skompletowanie sprzętu. Od A do Z. Do tej pory bawiłem się tylko spinningiem A teraz chce od czasu do czasu połowić na spławik.
A więc prosiłbym o napisanie wszystkiego co będzie mi potrzebne na początek. Wędką, kołowrotek, jaka żyłka,spławiki i haczyki.
Będę głównie łowił na wodzie stojącej. Sporadycznie na małej rzece. Pozdrawiam i wielkie dzięki z góry. Budżet na wszystko myślę że +- 500 zł

#2 drChlubicz

drChlubicz

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Ulubiona metoda:spining, grunt, spławik

Reputacja: 10

Napisano 16 lipiec 2018 - 00:49

Jeżeli to początek początków ze spławikiem to warto zacząć od bacika, za 200-250 PLN ogarniesz bardzo fajny lekki kijek 5-7 m (dłuższego bym nie brał na początek) a reszta zestawu to grosze. Nie wiem jakie  ryby masz w łowisku, ale jak powyżej 1 kg to zawsze możesz przeciągnąć gumę przez część szczytową i masz amortyzator, ja tym sposobem wyciągałem 2.5 kg karpie na komercji  - wrażenia pamiętam do dziś, a reakcje sąsiadów :o  - bezcenne

Osobiście posiadam Jaxon Noblessa 800, troche ciężki i niezbyt szybki, ale pięknie pod rybą pracuje i to mi się w nim  podoba.

Pooglądaj sobie Tomka Horemskiego na YT, bardzo łatwo i przystępnie wszystko tłumaczy, w sam raz dla początkujących właśnie.

pozdrower

Gdybym wiedział że się przewrócę, to bym się położył.

#3 maly_lc

maly_lc

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 05:55

Dzięki! Myślałem raczej o jakimś teleskopów około 4-5 m. A filmiki obejrzę napewno

#4 dawid7171

dawid7171

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 198 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćWytrębowice / Toruń

Reputacja: 129

Napisano 16 lipiec 2018 - 08:14

Proponuję bolonkę :) 

Posiadam Mikado Princess 5 m i jestem mega zadowolony. Bardzo lekki kij no i możesz podpiąć kołowrotek a do bata raczej nie;p  Łowię na jeziorach i Wiśle, ryby 2-3 kg spokojnie ogarnie:) poradziła sobie nawwet z amurkiem 5kg.

Kołowrotek najlepiej 2000-3000 z płytką szpulą, konkretnego modelu nie proponuję bo za około 200zł jest tego bardzo dużo, zwróć tylko uwagę żeby miał płynnie pracujący hamulec.

#5 maly_lc

maly_lc

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 08:23

Dzięki. A jaka żyłka? 0,16 czy 0,18? No i jakiego typu spławiki używacie?

#6 drChlubicz

drChlubicz

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Ulubiona metoda:spining, grunt, spławik

Reputacja: 10

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:46

Jak z kołowrotkiem ma być, to bolonka albo jakaś odległościówka.

Grubość żyłki zależy od ryb jakie będziesz poławiał, generalnie ryby do 1 kg spokojnie ogarniesz żyłką 0,16 a nawet cieńszą, ale to już trzeba trochę wprawy i jak kolega wyżej pisał dobry hamulec w młynku.

Jeżeli chodzi o przypony to ogólna zasada jest taka, że przypon powinien być cieńszy od żyłki gł. o 0,02 - 0,04 mm. 

Spławiki na jeziora raczej smukłe, wrzecionowate, jak głębokość przekracza 2/3 dł. wędki to przelotowe, np typu waggler,  a na rzeki bardziej pękate, gruszkowate, montowane na stałe,  żeby szybciej "wstawały"  po zarzuceniu.    Przejrzyj sobie katalogi producentów spławików, chociażby Experta, tam wszystkie spławiki są opisane, będziesz miał pogląd co do czego.

Wielkość i kształt haczyków zależy od przynęt jakie będziesz stosował i ryb na jakie się nastawiasz, ale w miarę możliwości jak najmniejsze.  Drobne i delikatne przynęty (ochotka, pinka) to oczywiście małe i cienkie haczyki np 14-16 lub nawet mniejsze,  ale już taka kukurydza, groch czy np czerwone robaki to spokojnie   10 - 8   lub nawet 6  jak większe ryby.    Na haczykach i żyłce nie oszczędzaj, bo to się najszybciej mści, a są to chyba najtańsze  elementy zestawu.

Kilka zasad ogólnych które pamiętam jeszcze ze starych WW:

Żyłkę dobieramy w miarę możliwości najcieńszą, na początek 0,16 - 0,18 będzie ok

Wielkość haczyka dobieramy głównie do stosowanej przynęty.

Obciążenie dobieramy do warunków zastanych na łowisku (wiatr, głębokość, na rzekach - głębokość, uciąg)

Spławik dobieramy do rodzaju łowiska, warunków, metody połowu.

Ogólnie im bardziej delikatnie i finezyjnie - tym przyjemniejsze i bardziej skuteczne łowienie.

Polecam lekturę:

http://www.leszcz.pl/index.php

http://www.przemol.cba.pl

https://dariuszciech....wordpress.com/

pozdrower

Gdybym wiedział że się przewrócę, to bym się położył.

#7 maly_lc

maly_lc

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 10:06

Dzięki wielkie

#8 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa / Grodzisk Mazowiecki

Reputacja: 611

Napisano 17 lipiec 2018 - 21:30

To ja się podepnę z takim pytaniem.
Będę tydzień z rodziną nad jeziorem i planuję nie spinningować za dużo, ale posiedzieć nad białorybem. Zestaw pod spławik mam, ale czemu by nie zarzucić też koszyczka, tak jeszcze nie łowiłem. Możecie polecić jakąś konkretną wędkę do drgającej szczytówki? Woda stojąca, 2-5 metrów głębokości.

#9 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa / Grodzisk Mazowiecki

Reputacja: 611

Napisano 18 lipiec 2018 - 12:56

Panie Adminie, przepraszam, już widzę, że pytanie moje jest de facto w złym dziale. Dział odpowiedni już znalazłem i czytam. To pewnie wystarczy ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych