Moje w sumie pierwsze wobki i seria pytań - Lurebuilding - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Moje w sumie pierwsze wobki i seria pytań

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Reputacja: 1

Napisano 14 kwiecień 2018 - 19:12

Witam Was wszystkich.

Jak w temacie moje w sumie pierwsze wobki 

metoda spray-----

5ecb60f328cca361m.jpg

9969298fd3294d13m.jpg

77626802b619aff4m.jpg

25a29584c5c4e080m.jpg

metoda aerograf---

175f3dfdadcd22e7m.jpg

9cccba69b4a4ad71m.jpg

4978891297707384m.jpg

e8f9fb853d3a6cd6m.jpg

db4a2bcdfa50cda7m.jpg

686e0d8263c05a59m.jpg

wyszły jak widać ...bez szału ale też nie tragicznie.

teraz mam kilka pytań do Was Koledzy

1. chcę przejść z lakieru na żywicę.Czy koniecznie potrzebuję "kołowrotka do suszenia" ,czyli czy bez tego wynalazku nie będzie mi spływac/falować żywica?

2.mam problem z malowaniem płetw.gdy pomalowany korpus wyschnie i następnie podchodzę do malowania płetw aero czy tez pędzelkiem farba mi spływa/rozmazuje się

używam farb akrylowych oraz szablonu do płetw.Ktoś coś wie w czym jest problem?

3. czy używając dyszy 0.2 sa sie namalować na wobku bardzo małych/cienkich detali takich jak skrzela??nie wiem czy to kwestia treningu,wprawy której jeszcze mi brak,czy też powinienem zakupic aero z mniejszą dyszą?

z góry dziekuję za pomoc

#2 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1091 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćToruń ( Grabowiec )

Reputacja: 634

Napisano 14 kwiecień 2018 - 21:47

Witaj kolego jeśli chodzi o lakierowanie żywicą to maszynka będzie Ci potrzebna do równego rozprowadzenia po woblerze. Dziwna sprawa z tym spływaniem farb ja co prawda maluje farbami nitro ale nawet przy akrylach nie powinno ci spływać. kolejna sprawa jeśli chcesz malować detale to najlepiej szablony sobie zrób do płetw czy skrzeli dysza to inna spraw ja maluję skrzela i płetwy na dyszy 0,5 ważne jest abyś nie miał zbyt dużego ciśnienia na detalach bo wszystko się zaleje i zamaże.

#3 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 14 kwiecień 2018 - 22:27

Jak napisałem użyłem szablonu a dysza moja to 0.2. Gdy malowałen korpus wszystko było ok,problem zaczął się gdy po 10 min przerwy zacząłem malować płetwy. Też mnie to dziwi....zapewne jakiś mój bląd którego na tę chwilę nie jestem w stanie wyłapać

#4 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 16 kwiecień 2018 - 19:36

finalnie z lakierem, Jeszcze tylko zbrojenie ale to dopiero za 7 dni gdy lakier stwardnieje do końca

0bb1acea74badd1em.jpg

66b1c29097ae278cm.jpg

bd57acd7f3fdffd0m.jpg

#5 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • 1091 postów

Napisano 16 kwiecień 2018 - 21:58

7 dni ?? kolego jakim lakierem lakierujesz ??

#6 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 16 kwiecień 2018 - 22:23

Harzlack
Pyłosuchość 1 - 2 godz.
Nakładanie kolejnej warstwy: 8 - 12 godz.
Ostrożne użytkowanie lakierowanej powierzchni: 24 - 72 godz.
Pełne użytkowanie lakierowanej powierzchni: po 7 dniach

#7 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2151 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 481

Napisano 17 kwiecień 2018 - 08:10

I moim zdaniem dobrze robisz, że czekasz ze zbrojeniem.

Też używam hartzlack'a i zauważyłem, że po 2-3-4 dniach od ostatniej warstwy skorupa na wobku nie jest jeszcze tak twarda jak powinna. Kotwice wchodzą jak w masło, zakładając kółka i kotwiczki łatwo uszkodzić powłokę. Chociaż póki lakier jest lekko elastyczny, to moim zdaniem warto nacinać/poprawiać miejsce na ster czy oczyścić oczka. Mniejsza szansa na odłupanie się kawałka lakieru. 

Próbowałem to robić na wobku, który spadł mi za szafkę i leżakował tam dobry miesiąc - czyli teoretycznie zbliżał się do czasu, po jakim lakier uzyskuje pełną wytrzymałość. TRAGEDIA! Lakier był już twardy jak diabli i niestety dość kruchy...

#8 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 09:46

Dziekuję Ci za bardzo istotne informacje.
Tak na marginesie nie jestem zadowolony z lakieru...jedak zywica robi roznice i bede w nią szedl. Musze poszukac jak i z czego wykonac kolowrotek do suszenia

#9 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 17:04

A na potwierdzenie Twoich slów Matiz dodam że przed chwilą ponacinalem na nowo miejsca na ster brzeszczotem i?................................lakier w rowku po 2 dniach nadal "plastyczny"

#10 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2151 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 17 kwiecień 2018 - 17:48

A na potwierdzenie Twoich slów Matiz dodam że przed chwilą ponacinalem na nowo miejsca na ster brzeszczotem i?................................lakier w rowku po 2 dniach nadal "plastyczny"

I będzie jeszcze kilka dni :P

#11 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 20:00

Zaiste :) Bartass gdzie kupujesz tkaniny do woblerków? Jesli oczywiście to informacja jawna :) bardzo ladnie wygladaja

#12 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • 1091 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 21:36

kupcie sobie domalux classic silver ja na drugi dzień nacinam miejsca na stery i wszystko gra., taka uwaga jeśli robisz domaluxem to pod wiszącego wobka połóż wilgotną szmatę albo jakieś naczynie z wodą tak aby woda parowała na wobka szybko się wtedy utwardzi. najważniejsze jest aby było ciepło i wilgotno. Co do tkanin to żadna tajemnica na allegro masz tego trochę i pasmanterie szczerze mówiąc coraz ciężej jest coś fajnego znaleźć 

#13 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 22:45

Te wszystkie wobki z FB pokryte domaluxem?

#14 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • 1091 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 06:15

Praktycznie tak tylko jerki żywicą

#15 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2151 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 18 kwiecień 2018 - 08:26

kupcie sobie domalux classic silver ja na drugi dzień nacinam miejsca na stery i wszystko gra., taka uwaga jeśli robisz domaluxem to pod wiszącego wobka połóż wilgotną szmatę albo jakieś naczynie z wodą tak aby woda parowała na wobka szybko się wtedy utwardzi. najważniejsze jest aby było ciepło i wilgotno. Co do tkanin to żadna tajemnica na allegro masz tego trochę i pasmanterie szczerze mówiąc coraz ciężej jest coś fajnego znaleźć 

Co do wilgotnej szmatki, to działa na niemal każdy poliuretan - bo właśnie wilgoć je utwardza. 

Domalux wg. mnie ma dwie wady, które dyskwalifikują go dla sezonowego strugacza.

Brak dostępności w małych puszkach i potrafi szybciej się "zepsuć" w puszce :P

Ale mam też jedno pytanie co do niego. Dostałem kiedyś świeżutkie wobki, prosto z suszarki pokryte domaluxem. Dobre dwa miesiące nieziemsko śmierdziały lakierem, to normalne w jego przypadku? 

Bo wobki pokryte hartzlackiem mniej więcej po 2 tygodniach już są całkowicie wolne od tego zapachu.

#16 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • 1091 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 10:15

Takiego wobki wystaw na trochę słońca i mu Przejdzie. Masz puszki 1 l przelewasz w mniejsze słoiki i nie wyschnie

#17 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 10:35

A mi dla odmiany lepiej sluzy inny lakier pod wzgledem schniecia jak i szybszej utraty zapachu. Teraz po ostatnich 3 wobkach i malowaniu hartzlacku widze roznice. Przy okazji napisze nazwe gdyz nie pamietam a teraz jestem w pracy

#18 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 17:10

ten lekier to syntilor BSC.bez porownania z zapachem i utratą go w porownaniu do hartzlack'a ( z tego co pamiętam po kilku dniach prawie zero zapachu)

schnięcie też bez porównania

dotyku 2h

czas pomiędzy położeniem warst 4h

czas połnego wyschnięcia 12h

ma troszke dziwny wygląd bo mleczny,ale to nie istotne

końcowy efekt nakładania tego lakieru widać na pierwszych wobkach malowanych sprayem.uważam że nie ustepuje w wyglądzie do np hartzlack'a

chociaż to subiektywna opinia.

Co jeszcze fajne,że można go kupic w castoramie lub w leroy (nie pamiętam do końca) w bardzo malych puszkach 200 ml czy coś koło tego

#19 spayol

spayol

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 19 kwiecień 2018 - 22:46

Jeszcze jedno pytanko...
Czym wycinacie stery i czym obrabiacie?
Jakos daje rade ale jest to dla mnie mordęga

oraz czy oprócz mini frezarki da radę zrobić ladne wycięcie na oczko przy wobkach glęboko schodzących

#20 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • 1091 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 07:58

Ja nacinam zwykłym brzeszczotem oczko w sterze możesz nawiercić małym wiertełem ale najlepiej zamówić sobie stery gotowe szkoda czasu na wycinanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych