Początki łowienia - Tematyka ogólna - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Początki łowienia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 2

Napisano 15 marzec 2018 - 16:07

Witam. Nie wiem czy to dobry dział. Za co przepraszam z góry. Problem mam taki że chciałbym sobie połowić rybki i się obeznać w tym temacie lecz z tego co się dowiaduje nie jest to takie proste jak by się wydawało. Kiedyś za małolata łowiłem brało się robaka wędkę spławik i szło się łowić. Lecz od tamtego czasu dużo się zmieniło jeśli chodzi o metody łowienia , pytam dlatego że chcąc wyrobić sobie kartą i legalnie łowić bez przypału itd trzeba określić jakim sposobem można łowić a wiadomo nie wszędzie można łowić tylko na daną metodę. 

Dlatego zwracam się do Was o pomoc w celu wyjaśnienia mi i nakierowania co i jak to wygląda jeśli chodzi o wyrobienie karty jak i sposobów łowienia(czym one się różnią)

Pozdrawiam 
Krzysztof

#2 hm62

hm62

Casting to jest to :-)

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 960 postów
  • Ulubiona metoda:spininng,casting
  • MiejscowośćIńsko

Reputacja: 1273

Napisano 15 marzec 2018 - 17:48

Krzysiek wyrabiając kartę nie musisz deklarować jaką metodą i jakie ryby chcesz poławiać,musisz znać okresy ochronne i wymiary , zresztą nie mam pojęcia jak to teraz wygląda ,bo swoją robiłem jak mamuty chodziły jeszcze po ziemi :-) a tak swoją drogą to przywitaj się z nami w stosownym wątku :-)

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.

1z48zh0.jpg

#3 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 487

Napisano 15 marzec 2018 - 17:50

Nic nie musisz określać chcąc wyrobić kartę wędkarską a szczególnie metody, jaką będziesz łowił :)

Idziesz do siedziby dowolnego koła wędkarskiego i wyrażasz chęć podejścia do egzaminu na kartę. Na pewno dostaniesz informację jak będzie wyglądał egzamin i jaki będzie zakres materiału. Oczywiście musisz przestudiować przepisy takie jak RAPR itd. aby znać wymiary i okresy ochronne ryb, w ile haków/kotwic może być uzbrojona przynęta np. przy połowie na spinning i wiele, wiele innych rzeczy. Pomoże Ci to nie tylko w zdaniu egzaminu a również uchroni od ewentualnych mandatów za złamanie przepisów nad wodą.

Po zdanym egzaminie z papierkiem udajesz się do wydziału ochrony środowiska w swoim urzędzie miasta/gminy i na miejscu, od ręki dostajesz kartę.

Potem zostaje tylko zapisać się do PZW (również w kole wędkarskim) i opłacić składki członkowskie na dany rok.

Co do metod napiszę trochę później :D Bo muszę się zastanowić jak to przedstawić, żeby nie namieszać Ci w głowie.

#4 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 18:24

Ok super dziękuje za pomoc. Tylko że z tego co się dowiedziałem w sklepie wędkarskim podobno można też kartę wyrobić sobie. Ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Ogólnie powiem Wam tak pytam o metodę i wykup tej karty (zezwolenia) gdyż zamierzam od czasu do czasu połowić sobie więc teraz może na 1 dzień wykupie sobie bądź kilak dni albo msc. A co do sprzętu teraz będzie sezon wędkarski w lidlu już rok temu miałem zakupić ale spóźniłem się i właśnie dlatego pytam o sposób łowienia gdyż nie wiem jaką wędkę wybrać. 

#5 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4618 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1702

Napisano 15 marzec 2018 - 18:42

W sklepach się zdarza ale odradzam, proponuję wybrać się do koło, zobaczyć jak to wygląda z czym to się je. Zapoznać się z ludźmi. Objaśnią wyjaśnią. 

Regulamin  i tak trzeba opanować.

2wrdnht.jpg

#6 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 18:45

Czemu odradzasz w sklepach? I tak wiem że muszę się zapoznać  z tym wiem że na piękne oczy też nie będę miał 

#7 Algeroth82

Algeroth82

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów
  • Ulubiona metoda:Lekki spinning, ciężki casting :)
  • MiejscowośćNowa Sól

Reputacja: 579

Napisano 15 marzec 2018 - 18:45

Ok super dziękuje za pomoc. Tylko że z tego co się dowiedziałem w sklepie wędkarskim podobno można też kartę wyrobić sobie. Ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Ogólnie powiem Wam tak pytam o metodę i wykup tej karty (zezwolenia) gdyż zamierzam od czasu do czasu połowić sobie więc teraz może na 1 dzień wykupie sobie bądź kilak dni albo msc. A co do sprzętu teraz będzie sezon wędkarski w lidlu już rok temu miałem zakupić ale spóźniłem się i właśnie dlatego pytam o sposób łowienia gdyż nie wiem jaką wędkę wybrać.

A może byś określił siebie trochę bardziej? Na start to gdzie chciałbyś łowić (jezioro, staw, rzeka mała, duża itp), może masz już koncepcje jakie ryby (Płoć, leszcz, karp, a może drapieżniki). To tak naprawdę od tego zależy czy i jaka metoda będzie odpowiednia.

"stojąc w miejscu cofamy się"

#8 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 18:48

Powiem tak założenia mam. Rzeki, jeziora a co do ryb nie mam wyspecjalizowanego systemu jakie ryby. powiem Tak chce łowić okolice szczecina , Stargard, Poczernin , Morzyczyn bo tu mam najbliżej (zachodniopomorskie)

https://i.imgur.com/33O82QU.jpg

te rejony 

https://i.imgur.com/hpsEu13.jpg

#9 hm62

hm62

Casting to jest to :-)

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 960 postów
  • Ulubiona metoda:spininng,casting
  • MiejscowośćIńsko

Reputacja: 1273

Napisano 15 marzec 2018 - 20:12

To wpadaj do mnie ,jak się ogarniesz, zapraszam na szczupaki :-)

1z48zh0.jpg

#10 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 20:22

Powiem tak założenia mam. Rzeki, jeziora a co do ryb nie mam wyspecjalizowanego systemu jakie ryby. powiem Tak chce łowić okolice szczecina , Stargard, Poczernin , Morzyczyn bo tu mam najbliżej (zachodniopomorskie)

https://i.imgur.com/33O82QU.jpg

te rejony 

https://i.imgur.com/hpsEu13.jpg

Moje rejony :P

Jak masz możliwość, do Szczecina na Maciejowicką podskocz - sklep wędkarski Lipień, koło o tej samej nazwie i siedziba właśnie w w/w sklepie. Ryszard świetny facet, na pewno pomoże Ci postawić pierwsze, poważne kroki w wędkarstwie. Ogarnia spinning, spławik, łowienie w morzu jak i muchę więc to będzie dla Ciebie idealne rozwiązanie chwile z nim pogadać.

Sam zaczynałem z jego pomocą, pierwsze zestawy mi dobierał pod konkretne łowiska, konkretne ryby i zawsze służył radą i pomocą :)

#11 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 20:27

Moje rejony :P

Jak masz możliwość, do Szczecina na Maciejowicką podskocz - sklep wędkarski Lipień, koło o tej samej nazwie i siedziba właśnie w w/w sklepie. Ryszard świetny facet, na pewno pomoże Ci postawić pierwsze, poważne kroki w wędkarstwie. Ogarnia spinning, spławik, łowienie w morzu jak i muchę więc to będzie dla idealne rozwiązanie.

Sam zaczynałem z jego pomocą, pierwsze zestawy mi dobierał pod konkretne łowiska, konkretne ryby i zawsze służył radą i pomocą :)

Ale ja chce sobie kupić zestaw z lidla bo cena i ogólnie jest ok. Ja nie mam tyle kasy żeby wydawać na każda rzecz z osobna nie mam na to czasu i myślenia o tym a to morze to będzie dobre a morze tamto itd 

#12 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 20:32

Bardziej chodziło mi o załatwienie spraw związanych z uzyskaniem karty i stosownych pozwoleń, bo tam załatwisz wszystko na miejscu ;)

A o sprzęcie i metodach zawsze warto pogadać z ludźmi, którzy zjedli na tym zęby.

#13 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 20:34

A sorrki. Przepraszam nie wiedziałem że mowa o tym hehehe ;) myślałem że mówisz o sprzęcie. A co do tych metod to chyba już wiem spinning to ogolnie woblery, blaszki itd spławik wiadomo itd. Ale pytanie czy jak czytałeś wczesnije moje wiadomosci to czy lepiej włąsnie spławik kupić czy spinning. Zajrzyj na pW 

#14 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 20:48

Ja bym zaczął klasycznie od spławika, bo spinning szczególnie na wodach okręgu Szczecin może szybko Cię zniechęcić. Na początku w ogóle zobacz, czy złapiesz bakcyla wędkarskiego a potem zawsze możesz dokupić kilka blaszek-gum-woblerów i spróbować podłubać okonki, czy szczupaka.

I najważniejsze -  to, że kupisz wędkę do spławika nie znaczy, że nie możesz używać jej do innych metod - pamiętaj ;)

#15 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 marzec 2018 - 21:15

Ja bym zaczął klasycznie od spławika, bo spinning szczególnie na wodach okręgu Szczecin może szybko Cię zniechęcić. Na początku w ogóle zobacz, czy złapiesz bakcyla wędkarskiego a potem zawsze możesz dokupić kilka blaszek-gum-woblerów i spróbować podłubać okonki, czy szczupaka.

I najważniejsze -  to, że kupisz wędkę do spławika nie znaczy, że nie możesz używać jej do innych metod - pamiętaj ;)

A ok ja myslame o splawiku bo iedys za malolata tak sie bawiłem z tym. Wiem ze to kwestia przyponu zmiany itd prawda ? Bo kij to kij , czy się mylę ? 

#16 Sławek-Czarny

Sławek-Czarny

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 234 postów
  • Ulubiona metoda:Spining,wędkowanie na lodzie.
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 139

Napisano 16 marzec 2018 - 08:26

A ok ja myslame o splawiku bo iedys za malolata tak sie bawiłem z tym. Wiem ze to kwestia przyponu zmiany itd prawda ? Bo kij to kij , czy się mylę ? 

Mylisz się,kij to nie kij a jednak kij :) Chodzi o to że nie każde wędzisko jest uniwersalne i nie  połowisz na nie na spławik,jest kilka rodzajów wędzisk przeznaczonych do połowu spławikowego to wszystko zależy jaką metodą chcesz łowić ,co łowić i w jakiej wodzie gdyż metoda spławikowa ma wiele odmian ,skorzystaj z rad Matiz992 i udaj się do tego wędkarskiego tam ci doradzą co i jak ,nie kupuj w lidlu sprzętu bo możesz się tylko zniechęcić do łowienia a w dobrym wędkarskim też znajdziesz coś nisko budżetowego na początek i najważniejsze, dopasowanego do metody jaką chcesz łowić.Powodzenia :)

#17 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 16 marzec 2018 - 08:28

Wszystko fajnie pięknie. Tylko znowu pojawia się dylemat co i jak. A ja nie chce znowu zawracać sobie głowę a morze to a morze tamto nie znam się na tym w dzisiejszych czasach jak to wygląda. On mi może sprzedać rzeczy które mu zalegają bo będzie wiedział że nie znam się. A tu mam gotowy zestaw i kasa jest odpowiednia 

Ja wiem że Wy jako profesjonaliści polecacie coś innego ale chodzi o to ze ja nie mam zamiaru wydawać dużo kasy itd, a co ten zestaw z lidla to zły zestaw  połamie się itd że tak negatywnie o tym mówisz żebym nie kupował ? 

#18 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 16 marzec 2018 - 09:30

Za 120zł w wędkarskim złożysz sobie dużo fajniejszy zestaw :) I będziesz miał w nim to, co potrzebujesz - bez zbędnych gratów, które są w gotowych zestawach.

#19 criss20ster

criss20ster

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 16 marzec 2018 - 09:33

Za 120zł w wędkarskim złożysz sobie dużo fajniejszy zestaw :) I będziesz miał w nim to, co potrzebujesz - bez zbędnych gratów, które są w gotowych zestawach.

Mówisz ? No to sam jestem ciekaw. Czy tak rzeczywiście będzie. 

A co jest tych lidlowskich nie tak , że  tak zapytam , ale wiesz tam jest też stojak pod wędkę a to też jest wygoda a tuutaj pewno bedzie tzreba płacić na nowo i pokrowiec jest zeby latwo zlozyc to  

#20 Sławek-Czarny

Sławek-Czarny

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 234 postów
  • Ulubiona metoda:Spining,wędkowanie na lodzie.
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 139

Napisano 16 marzec 2018 - 09:42

Wszystko fajnie pięknie. Tylko znowu pojawia się dylemat co i jak. A ja nie chce znowu zawracać sobie głowę a morze to a morze tamto nie znam się na tym w dzisiejszych czasach jak to wygląda. On mi może sprzedać rzeczy które mu zalegają bo będzie wiedział że nie znam się. A tu mam gotowy zestaw i kasa jest odpowiednia 

Ja wiem że Wy jako profesjonaliści polecacie coś innego ale chodzi o to ze ja nie mam zamiaru wydawać dużo kasy itd, a co ten zestaw z lidla to zły zestaw  połamie się itd że tak negatywnie o tym mówisz żebym nie kupował ? 

Wiesz co nie obraz się ale strasznie ciężko się tobie pomaga,leć do lidla i się sam przekonaj bo wielu tu dobre rady tobie przekazuje a ty dalej przy swoim ,więc powodzenia i nie nabijaj postów.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych