Zestaw castingowy, jeśli można prosić... - Wędkarstwo spinningowe - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zestaw castingowy, jeśli można prosić...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojpow

wojpow

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Reputacja: 1

Napisano 26 listopad 2017 - 17:35

Dzień dobry.
Przepraszam na początku za pytanie, pewnie było już stawiane na tym forum ze sto razy, ale im więcej wątków czytam i porad kolegów wędkarzy, tym bardziej nie wiem co kupić.
Proszę mi doradzić, jaki zestaw castingowy mogę kupić na początek?
Jedno wiem, że nie warto kupować czegoś taniego-szkoda pieniędzy....

Do rzeczy; zamierzam zacząć przygodę z castingiem
- myślę przede wszystkich o gumach 12-15-20 cm, o większych blachach, jerkach
- ciężar od 20g do ...możliwie 60-80g, proszę mnie poprawić, jeśli błądzę, mam SG spinning 7-28g
- łowienie w 70% z brzegu -szczupak, sandacz, okoń , stawy, jeziora, okazjonalnie rzeki
- kwota +/- 800zł...może być lekko plus
Dziękuję.

#2 rav_id

rav_id

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 435

Napisano 26 listopad 2017 - 20:09

Jest już odpowiedni wątek na ten temat: http://www.forum.wed.../topic/894-początek-przygody-z-castingiem-co-wybrać/

#3 wojpow

wojpow

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 26 listopad 2017 - 22:10

Tak, tak, czytałem wcześniej i wiem (CHYBA...czy będzie dobry do przynęt 20-60?) ,że mam kupić Multiplikator Daiwa Tatula CT 100 HSL,albo DRAGON SHS200IL, ale proszę jeszcze o poradę dot. wędziska. Za około 30-400 zł cw 20-60 (80)
Czy te‚WĘDKI DRAGON MILLENIUM CJ’ są ok?

#4 wojpow

wojpow

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 26 listopad 2017 - 23:27

Znalazłem jeszcze takie wędzisko
CASTINGOWA WĘDKA BLACK SAVAGE TRIGGER 249/20-60g
(???)

#5 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 739 postów
  • Ulubiona metoda:spinning UL, średni casting
  • MiejscowośćŁódź, Piotrków, Częstochowa, Sieradz

Reputacja: 246

Napisano 27 listopad 2017 - 07:08

Stawiałbym na Millenium. :)

Żyję żeby łowić, nie łowię żeby żyć  ;) 

O/Piotrkowski, Koło nr 30 Tomaszów Maz.

ultralightspin.phorum.pl/index.php

#6 NERO HTF

NERO HTF

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 187 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning / Casting
  • MiejscowośćLublin

Reputacja: 102

Napisano 28 listopad 2017 - 07:16

Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz gumy to odradzam milenium. Kij bardziej jerkowy. SG ma dużą ofertę teraz fajnych castów z dużym cw,warto coś w nich poszukać.

Co do multika to tatula będzie jednym z najlepszych wyborów.

#7 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2001 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 304

Napisano 28 listopad 2017 - 08:03

Znalazłem jeszcze takie wędzisko
CASTINGOWA WĘDKA BLACK SAVAGE TRIGGER 249/20-60g
(???)

A po co Ci tak długa wędka? Przy tak ciężkich przynętach się tylko niepotrzebnie umordujesz łowiąc cały dzień. Bierz coś maksymalnie 2-2,13m; przy ruchomej szpuli długość wędziska jest najmniej istotna. Chyba, że warunki wymagają używania 3m tyczki.

#8 NERO HTF

NERO HTF

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 187 postów
  • MiejscowośćLublin

Napisano 28 listopad 2017 - 17:55

Przy dużych przynętach lepszy jest dłuższy kij. Oczywiście jeśli chodzi o gumy a nie o jerki,chyba,że masz podest na łodzi.

Dłuższy kij jest cięższy,ale przy dużych gumach wbrew pozorom mniej się zmęczysz używając kija 2,40 - 2,60. Mówię o gumach powiedzmy 90+

Sam kiedyś się nasłuchałem,że jak casting to tylko 1,80-2m ale to zdecydowanie nieprawda.
  • Komu pomógł : hm62

#9 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2001 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 304

Napisano 28 listopad 2017 - 21:41

Przy dużych przynętach lepszy jest dłuższy kij. Oczywiście jeśli chodzi o gumy (...)

Rozwiń to trochę, bo sam jestem ciekawy czemu tak jest. Słyszałem już o tym, że długi kij daje lepszy kąt między przynętą a szczytówką itd. itp. ale jakoś nie potrafię sobie tego zobrazować w praktyce :D

Szczególnie, że do wszelkiej maści gum - niezależnie, czy to okoniowy smark, czy krowa XXcm + tona ołowiu od lat używam wędek nie dłuższych niż 2,1m i widzę same plusy, względem tego co używałem wcześniej tj. tyczek od 2,7m w górę. Króciakiem dużo lepiej animuje mi się gumę, zacięcie jest moim zdaniem dużo pewniejsze, minus - długi kij w większości przypadków zapewnia lepszą amortyzację, chociaż też różnie to bywa. Ale ja nie jestem łowcą szczupaków, to może dowiem się czegoś ciekawego, co mnie zaintryguje i zmusi do spróbowania tego na własnej skórze :D

Próbowałem kiedyś nawet łowić na gumy baaaardzo grubo castem długości 2,9m (docelowo wąsaci przyjaciele). Nie wyobrażasz sobie, jak szybko musiał szukać nowego właściciela na sąsiednim forum :P

Co do jerków to oczywiste co napisałeś, nikt nie będzie na łódkę targał drabiny :D

#10 NERO HTF

NERO HTF

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 187 postów
  • MiejscowośćLublin

Napisano 28 listopad 2017 - 22:07

Inna dźwignia,łatwiej się macha takim gumowcem 100g i więcej. Nie trzeba takiej siły wkładać, lepiej się ładuje itd. Sam zaczynałem od króciaka, potem zobaczyłem, że ogarnięte osoby w temacie łowią na długie casty,a w Skandynawii to już zdecydowana większość łowi na ciężkie, długie casty.

Spróbowałem i faktycznie o wiele przyjemniej rzuca się dłuższym kijem. Obecnie dla mnie pod takie zastosowania 230-250 jest świetne. Powyżej 260 nie łowię więc się nie wypowiem i raczej nie będę szedł w tym kierunku. Ale jeśli chodzi o taki 1,80-2m a 2,30-250 to zdecydowanie na korzyść dłuższego.

Co do wagi.. wiecej wysiłku wkładałem w dalekie rzucanie takim 2m, przy dłuższym można powiedzieć,że dzwignia podczas rzutu sama robi robotę i nie trzeba specjalnie mocnych zamachów nawet brać.. dłuższy kij większa waga to fakt,ale gdy rzucamy klockami 100+ to trzeba się do tego przyzwyczaić i właśnie oszczędzać siły przez łatwiejsze rzucanie, słabsze zamachy itd :)

Mam też zestaw klasyczny spinningowy beastmastera 2,40 do 150g i daje rade,ale tutaj klasyczny kołowrotek waży zdecydowanie więcej niż multik.

#11 wojpow

wojpow

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 grudzień 2017 - 09:40

Dzięki wielkie za pomoc!
Kupiłem Dragon Millenium Pike Champ 80 cw 40-80g 1.98m
Czy do niedzielnego łowienia ten multik bedzie OK?
Daiwa Tatula CT 100 HSL
  • Komu pomógł : Alex

#12 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 739 postów
  • Ulubiona metoda:spinning UL, średni casting
  • MiejscowośćŁódź, Piotrków, Częstochowa, Sieradz

Reputacja: 246

Napisano 03 grudzień 2017 - 12:45

Tatula to najbardziej uniwersalny multiplikator. Bardzo dobry wybór i to nie tylko do "niedzielnego" łowienia. Obecnie chyba najpopularniejszy z multiplikatorów. Spokojnie obsłuży Ci przynęty jakie zamierzasz stosować.

Generalnie wybrany przez Ciebie zestaw powinien przynieść Ci pełną satysfakcję.

Jeśli mogę jeszcze coś doradzić, to użyj plecionki 4-splotowej, moim skromnym zdaniem najlepsza będzie Kamatsu Techron Olive Green 0,22mm. Nie najtańsza, ale za to niezawodna.

Żyję żeby łowić, nie łowię żeby żyć  ;) 

O/Piotrkowski, Koło nr 30 Tomaszów Maz.

ultralightspin.phorum.pl/index.php

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych