Zezwolenia online - Polski Związek Wędkarski - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zezwolenia online

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2001 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 304

Napisano 17 listopad 2017 - 11:25

Takie pytanie, dość sporo jeżdżę teraz służbowo po kraju. A jak wiadomo, czasami zechce się po zrobionej robocie wyskoczyć nad wodę.

Czy ktoś korzysta z jakiegoś portalu, appki czy czegokolwiek innego do kupowania zezwoleń z komputera/telefonu?

Znalazłem coś, co nazywa się eOkoń i zastanawia mnie czy to faktycznie działa i jak wygląda w przypadku kontroli. Poza dokumentami pokazuję ekran telefonu jak w przypadku kupna biletów przez SkyCash, MoBilet itd. :D?

#2 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4431 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1506

Napisano 17 listopad 2017 - 13:08

Ja kupowałem na Wrocław online, to usiałem wydrukować, teraz może coś zmienili, o aplikacji nie słyszałem. a może to być utrudnione, bo nie wiem czy wszystkie okręgi maja sprzedaż online. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#3 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 612 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 786

Napisano 17 listopad 2017 - 23:59

O jakiejś ogólnopolskiej apce też nic nie wiem ale korzystałem z zakupów on-line w okręgu wielkopolskim. Szybko i skutecznie. Tylko trzeba było wydrukować papierki z pendraka. A kupowałem bezpośrednio ze strony tamtejszego PZW.

#4 przemope

przemope

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 457 postów
  • Ulubiona metoda:spinning, grunt, spławik, karpie, morze
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 187

Napisano 18 listopad 2017 - 10:31

Uważam, że drukowanie zezwoleń okresowych to jedna wielka pomyłka. Nie każdy, na daną chwilę, dysponuje drukarką. Przykład - jadę po Polsce, widzę śliczną wodę np. PZW, mam sprzęt w samochodzie, chcę w tym momencie wędkować. Nowoczesne smartfony i ich systemy mają możliwość obsługi różnych formatów. Uniwersalnym formatem jest pdf (portable document format). W tym momencie przez stronę internetową robię przelew okresowy z wszystkimi danymi. Natychmiast na pocztę otrzymuję zezwolenie w formacie pdf. Przyjeżdża straż rybacka do kontroli - odpalam ze smartfonu pozwolenie w formacie pdf. Strażnik przegląda, potwierdza i życzy miłego wędkowania.

#5 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2001 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 18 listopad 2017 - 20:31

Uważam, że drukowanie zezwoleń okresowych to jedna wielka pomyłka. Nie każdy, na daną chwilę, dysponuje drukarką. Przykład - jadę po Polsce, widzę śliczną wodę np. PZW, mam sprzęt w samochodzie, chcę w tym momencie wędkować. Nowoczesne smartfony i ich systemy mają możliwość obsługi różnych formatów. Uniwersalnym formatem jest pdf (portable document format). W tym momencie przez stronę internetową robię przelew okresowy z wszystkimi danymi. Natychmiast na pocztę otrzymuję zezwolenie w formacie pdf. Przyjeżdża straż rybacka do kontroli - odpalam ze smartfonu pozwolenie w formacie pdf. Strażnik przegląda, potwierdza i życzy miłego wędkowania.

I właśnie o to chodzi. Jedzie się do okręgu X czy nad łowisko Y i chcemy łowić a drukarki brak :D

Ja jeżdżę już pół roku z potwierdzeniem OC auta w PDFie na telefonie, miałem kilka kontroli i zawsze było git - poszli do przodu, dokument wygenerowany elektronicznie i ukazany na ekranie smarftona/tabletu jest tak samo honorowany jak ten papierowy. Tylko czy strażnicy naszych wód są również tak zaznajomieni z techniką :P

#6 Flicho

Flicho

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 404 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćLublin

Reputacja: 177

Napisano 19 listopad 2017 - 09:46

@Matiz ... cześć.

Tylko widzisz, Policja jest dość "dobrze" zorganizowana ... mają regularne szkolenia, codzienne odprawy i tam jest łatwiej coś zmienić ... jest też od górnie sterowana ... na polecenie przełożonych /co oczywiście jest i dobre i złe jednocześnie, ale nie o tym teraz .../.

Jeżeliby PZW przemogło by się i wprowadził aplikację i dokumenty elektroniczne, to rzeczywiście byłoby znacznie prościej, tylko zawsze mają kłopot w tym, żeby się przemóc i wyjść z przekonania, że dokumenty elektroniczne są łatwo kopiowalne/modyfikowalne, a oni nie mają jak zweryfikować ich autentyczności.

Policjant jeżeli nie będzie przekonany co do autentyczności twojego potwierdzenia na smartfonie, to wklepie w system nr rejestracyjny do systemu i spr. czy jesteś w bazie .... nawet jka nie ma połączenia online, to podpyta się przez radio dyżurnego a ten spr. w bazie pojazdów.

Natomiast SSR już takich możliwości weryfikacji nie ma, a PZW zawsze wychodzi z przekonania, że jest oszukiwane. PSR natomiast ma inne ZAWSZE ważniejsze zajęcia ....

Kolejna sprawa to, to że Policja jest organizacją, która dość łatwo ma dostęp do danych ogólnopolskich i europejskich. PZW natomiast jest zbyt mocno podzielona na okręgi i z dość słabym przepływem informacji pomiędzy poszczególnymi komórkami.

Utworzenie systemu ogólnokrajowego ... spotkałoby się pewnie ze znacznym oporem "władz" lokalnych PZW, bo by utracili /ale to tylko w ich mniemaniu/ część ze swojej "władzy" ... bo po jaką cholerę trzeba by było utrzymywać komórki lokalne i łożyć na ich utrzymanie, jeżeli ktoś by wprowadził system ogólnokrajowy ... to jest dla nich istotne zagrożenie, pękła by pierwsza tama ... i nie mogli by zachować status quo.

Pozdrawiam ... i sorry, bo możne mało składnie napisałem ... ale "leczę" się po sobotnim wieczorze ;)

PS. Fajnie, że się pokazałeś z powrotem ... jak Twoje studia?

#7 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2001 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 19 listopad 2017 - 10:49

No i właśnie o to chodzi, że w PZW brak jakiejś scentralizowanej bazy, w której znajdują się wszyscy posiadający aktualne składki  :mellow: Skoro PSR jest jak nazwa wskazuje państwowa, jak policja, straż pożarna itd. też powinni w jakiś sposób ich dostosować do aktualnych standardów, wyposażyć chociażby w głupie tablety czy nawet smartfony służbowe z dostępem do czegoś w rodzaju centralnej ewidencji XXX.

W urzędzie gminy można uzyskać duplikat karty wędkarskiej, więc jakaś baza jest... tak samo duplikat składek rocznych zakupionych w kołach PZW (tutaj to jest jakiś zeszyt ale zawsze coś). W czym problem, żeby połączyć te dwie bazy i przenieść do jakiegoś śmiesznego systemu :D? Pewnie w pieniądzach ;)

Co do studiów to już dawno za mną, teraz praca i powiększona rodzinka. Stąd znowu czas na połowienie w rodzimych wodach :P

#8 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1278 postów
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 706

Napisano 19 listopad 2017 - 11:35

Często łowię poza wodami mojego okręgu i tym samym kilka razy w roku wykupuję zezwolenia "online"

Korzystam zarówno z eOkoń jak i ze stron poszczególnych okręgów.

Każdorazowo drukuję wszelkie ,wymagane przepisami dokumenty i w razie kontroli nie miałem nigdy problemów.

Oprócz zezwolenia potrzebny jest rejestr, w który wpisuje datę ,łowisko ,czy gatunek ryb jeśli zabieram .

Ponadto zawsze drukuję regulamin i zapoznaje się z nim ,jako ,że na różnych wodach panuję odmienne okresy ochronne ,zasady dotyczące wędkowania

z brzegu i z łodzi dopuszczalność trolingu ,połowy w porze nocnej i.t.d.

Ponadto,nie każda woda ,to PZW ,są np. wody spółdzielni czy spółek rybackich ,wody będące w dzierżawie osób fizycznych .

Według mojej wiedzy na chwilę obecną nie ma możliwości okazywania organom kontrolnym zezwoleń ,rejestru i innych dokumentów w formie elektronicznej.

#9 seba-piorun

seba-piorun

Potokowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 757 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, grunt
  • MiejscowośćStarogard Gdański

Reputacja: 648

Napisano 19 listopad 2017 - 19:05

Z tym niestety PZW jest do tyłu. Z tego co wiem brak takiej centralnej aplikacji do wykupienia zezwolenia. Zawsze szukam na stronie danego okręgu a i tu bywają niespodzianki bo każdy okręg ma inne wymagania. Np okręg Słupski (rewir naszego nowego "szefa") prosi o takie dane jak np. Numer naszego konta bankowego i o zgrozo dla członka PZW składka za dzień na wodach górskich 30 zł! Wszędzie i zawsze wymagają druk z rejestrem - po co mi nie wiem bo i tak ryb nie zamierzam zabrać.
Zarażam innych miłością do jezior, od stycznia do grudnia trwa u mnie sezon. Życie wiodę oparte na szacunku do darów natury, ludzi i ich kultur.

#10 rav_id

rav_id

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 435

Napisano 20 listopad 2017 - 06:22

Korzystałem z eOkon i o ile dobrze pamiętam można przez tą stronę opłacić okresowe składki w prawie każdym okręgu PZW. Piszę "prawie" bo jako członek PZW Bydgoszcz miałem "zablokowane" okręgi z którymi mój ma porozumienia (co oczywiste), a także nie mogłem wykupić okresówki na Gdańsk. Tu z kolei na mocy porozumienia obowiązuje nas roczna dopłata - 40 zł. Tak jak pisał wcześniej Zbyszek, konieczne jest wydrukowanie rejestru. Ten zawsze trzeba wypełnić przed wędkowaniem, choć chyba nikt nie egzekwuje jego zwrotu do właściwego okręgu po sezonie - chyba, że się mylę?

#11 Flicho

Flicho

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 404 postów
  • MiejscowośćLublin

Reputacja: 177

Napisano 21 listopad 2017 - 20:57

...

Wszędzie i zawsze wymagają druk z rejestrem - po co mi nie wiem bo i tak ryb nie zamierzam zabrać.

I tu NALEŻY zaznaczyć fakt, że są okręgi gdzie TRZEBA zdać /można odesłać listem poleconym/ taki rejestr, nawet jeżeli nie jest wpisana zabrana ryba, bo przed rozpoczęciem wędkowania wymagany jest wpis z datą i wodą na której łowisz  ... np. w PZW Lublin taki wpis jest obowiązkowy.

@rav_id ... są okręgi /z tego ... i o ile dobrze pamiętam/ gdzie za nieterminowe zdanie rejestrów są nakładane kary zgodnie z regulaminie tego okręgu  ...

Teraz załóżmy, że zapoznałeś się z regulaminem, opłaciłeś składkę na 1 dzień, wydrukowałeś rejestr ... wymagane papiery zabrałeś nad wodę i miło spędziłeś czas.

Wracając do domu wsadziłeś gdzieś rejestr i o nim zapomniałeś ...

Jeżeli nie zdasz go np. do 30 kwietnia następnego roku to możesz karnie dostać parę złotych do zapłaty ... i całe miłe wspomnienie pójdzie w ...

Zbyszek ... tak, eOkon.pl ... jest naprawdę fajny ... jednak i on nie obejmuje i pewnie nie będzie obejmować wszystkich okręgów ...

#12 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 612 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 786

Napisano 26 listopad 2017 - 11:28

@Flicho jestem ciekaw jak by mój okręg toruński przy opłacaniu składki rocznej miał sprawdzić że byłem w Lublinie, zakupiłem tam jakieś okresowe pozwolenie i nie odesłałem im rejestru... Przecież to niewykonalne bez ogólnopolskiej bazy zezwoleń czasowych. A z tego co wiem takowego nie ma. Zresztą cały czas marzy mi się powrót do jednej opłaty krajowej. Nie było by żadnych problemów, żadnych utrudnień (druki, osobne wykupywanie zezwoleń itp.) Oczywiście też zdaję sobie sprawę że są okręgi lepsze, dbające o swoje wody jak ciechanowski. Oraz inne, mazowiecki gdzie postawiono tylko na rybaków... :angry:  Tylko że kiedyś jakby tych ryb było dużo więcej. Dobra, kończę z tymi sentymentami za minionymi czasami ;)

#13 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1278 postów
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 706

Napisano 26 listopad 2017 - 20:18

Wykupując zezwolenie online na wody Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach każdorazowo drukuję rejestr .

Po zakończeniu ważności zezwolenia otrzymuje za pośrednictwem poczty elektronicznej rejestr w formie elektronicznej do wypełnienia i odesłania.

Na te same wody wykupuję także zezwolenie na miejscu w sklepach wędkarskich i przy następnej wizycie oddaje rejestr.

W innych okręgach nie odsyłałem rejestru i żadnych konsekwencji z tego tytułu nie poniosłem.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych