Karpiówka do rzutu 3,5lbs - Wędkarstwo karpiowe - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Karpiówka do rzutu 3,5lbs

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • Ulubiona metoda:spinning,feeder
  • MiejscowośćKrapkowice

Reputacja: 2

Napisano 21 wrzesień 2017 - 17:19

Witam,

szukam już jakiś czas karpiówki do rzutu 3,5lbs.

Myślałem o Shimano tribal t1, ale podobno ciężko jeżeli chodzi o serwis.

Daiwa rega, itp też brałem pod uwagę. Proszę o pomoc propozycje.

Myślałem  żeby jej też na suma np. użyć?

A może 3lbs starczy? Czytałem, że lepiej 3lbs pod karpia, mniej spin itp.?

Polećcie coś

#2 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 612 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 786

Napisano 21 wrzesień 2017 - 17:43

Może odniosę się do drugiej części.

Karpiówka nie nadaje się pod lepszego suma. Owszem zasiadkowego 1,5,-1,7m spokojnie dasz radę wyjąć na wodzie stojącej na 3 czy 3,5lb ale na bieżącej już może być problem. O większych wąsach nawet nie wspomnę. Tym bardziej o użyciu do spina. To była by katorga. Za ciężki, zbyt lecący na pysk. Generalnie totalna głupota.

#3 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • MiejscowośćKrapkowice

Napisano 21 wrzesień 2017 - 18:20

To będzie rzadkość dlatego bym go użył.Na spinning też ciągną i to kijkami do 40g duże sumy, a czy są one słabsze od mocnych karpiówek?

Mniejsza z tym skupmy się na tych karpiach :-)

#4 Aura

Aura

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 94 postów
  • Ulubiona metoda:Fly fishing
  • MiejscowośćWejherowo

Reputacja: 175

Napisano 24 wrzesień 2017 - 20:59

Wszystko zależy od budżetu i jakie są Twoje wymagania zestawowe. Jeśli zestaw do 100g to spokojnie wystarczy 3 -3,25lbs. Powyżej 100g 3,5 lb będzie rozsądniejsze. Sugeruję brać 12ft bo nie wszędzie dasz radę machnąć 4m kijem. Koniecznie dwuskład. Sugeruję też nie brnąć w budżetowe kije znanych marek, często można się rozczarować już pierwszego sezonu.
Rozejrzyj się za Warriorem z Foxa, Nashem, C2, C3 Prologica, Black Widow Daiwy czy Anacondą nie pamiętam nazwy :)
Osobiście spodobał mi się Prologic i z rzutówek C3 RAS 3.25lbs jestem zadowolony. Do wywózki i bardziej finezyjnego łowienia mam C.O.M.'y Prologica. Sprzęt daje radę ponadprzeciętnie.
Do rzutówek warto dokręcić kołowrotki z szerszą szpulką żeby wykorzystać moc kija i dalej machać. No i oczywiście strzałówka, ale o tym wszyscy wiemy :)

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

#5 Aura

Aura

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 94 postów
  • Ulubiona metoda:Fly fishing
  • MiejscowośćWejherowo

Reputacja: 175

Napisano 24 wrzesień 2017 - 21:03

A suma karpiówką wyciągniesz, bardziej bym się bał o kołowrotek ;)

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

#6 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • MiejscowośćKrapkowice

Napisano 26 wrzesień 2017 - 20:30

Dzięki.

Myślałem o 

Shimano Tribal TX-1 Carp Rod.

Daiwa Black widow niby nie jest taka dobra do rzutu, tak wyczytałem.

Ogólnie to chciałem na suma kołowrotek Penn Battle 2 LongCast z dwiema szpulami na żyłkę(karp) i na plecionkę sum.

No i karpiówka 3,5lbs.

A może lepiej jakiś spod z kołowrotkiem LongCast do rzutu i na suma, a na "mniejsze" karpie, feeder do 150 starczy(bo takiego posiadam)?

Trochę rozszerzyłem temat, ale teraz wiecie jak rozumuję pod kątem dobrania sprzętu.

#7 drChlubicz

drChlubicz

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Ulubiona metoda:spining, grunt, spławik

Reputacja: 5

Napisano 10 październik 2017 - 16:18

Witam

W sprawie Karpia:

Posiadam (i polecam oczywiście) Nash H-gun 12 3.0  (pod ew Suma wziąłbym 3.5)

100 gram spokojnie lata nawet do 100m, ale to już zależy od techniki,  podpięte młynki - Daiwa Crosscast-s (świetne) nadają się również na plażę lub na suma właśnie, na YT są filmy z testów rzutowych tymi kijami.

W sprawie Suma:

Nie napisałeś gdzie łowisz, (jezioro, rzeka) jeżeli jezioro i mniejsze Sumy to jak pisał Tomas81 karpiówka 3-3.5 powinna w zupełności wystarczyć, ale jak łowisz na dużej nizinnej rzece to raczej poszedłbym w stronę spoda.

Spod to u mnie  NGT Dnamic Spod 12  5.0  z tym to już każdego suma wytargasz, gruby blank i ogromny zapas mocy, a kij w brew pozorom dość lekki, ale porządne i nie drogie spody ma też Ron Thompson i Shimano, 4-4.5 lbs spokojnie wystarczy.    Jeżeli chodzi o młynek to najlepiej big-pit, czyli duży, ciężki i solidny, z pojemną szpulą do dalekich rzutów skoro o nich wspomniałeś. Zapomnij o wolnym biegu, spokojnie można się bez tego obyć, jak najprostsza konstrukcja to same zalety.

Penn zarówno pod Karpia jak i pod Suma jak najbardziej się nada, dwie szpule w Twoim przypadku pozwolą na uniwersalność zestawu, o tego Penna Ci chodzi? : 

http://allegro.pl/pe...6128166241.html

Z tym feederem to też nie głupi pomysł, ale  j.w.  nie napisałeś gdzie łowisz, jakiej wielkości Karpie i Sumy masz w zasięgu, no i tak bardziej przyziemnie - jaki budżet?

pozdrower

ps

Nie martw się o serwis wędki, od czego jest gwarancja, a później każdy rod builder ci naprawi, pomyślałbym jak już o serwisie kołowrotka, ale  dystrybucja Penna jest na wysokim poziomie więc i z serwisem nie powinno być problemu, ale mogę się mylić.

pozdrawiam

Michał

#8 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • MiejscowośćKrapkowice

Napisano 10 październik 2017 - 21:43

Tak o tego Penna mi chodzi, ale ciężko dostać z dodatkową szpulą, jest fajna promocja bez zapasowej szpuli, ale osobno zapasowej też nie mogę znaleźć.

Karpie łowię na małym stawie zazwyczaj z amurami, a sum to na Odrze naj częściej byłaby możliwość.

Spotkałem się z opinią, że na szpula loncast nie nadaje się na sumy, choć ja zakładam, że sporadycznie jak się na suma wybiorę to wystarczy, pytanie czy słusznie?

Dodatkowo dodam, że ponoć na Odrze w przyszłym sezonie sum będzie bez okresu ochronnego i byłaby okazja połowić :-)

#9 drChlubicz

drChlubicz

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 11 październik 2017 - 05:17

...ponoć na Odrze w przyszłym sezonie sum będzie bez okresu ochronnego i byłaby okazja połowić :-)

Kolego, to że nie będzie okresu ochronnego to nie znaczy że można łowić cały rok, Sum jak każda ryba odbywa kiedyś tarło, i nie należy jej w tym czasie "przeszkadzać", tylko dać się spokojnie wytrzeć, szacunku trochę dla zwierząt, a nie łowić kiedy popadnie bo wolno, tu nawet C&R nie jest wytłumaczeniem.  

Wracając do tematu, kołowrotki ze szpulą LC jak nazwa wskazuje, są stworzone do dalekich rzutów (głównie surfcasting), a do połowu Suma są młynki typowo sumowe (big game, itp), ale okazjonalnie na pewno się nada, pod warunkiem że jest odpowiednio mocny, głównie chodzi o przekładnie oraz moc hamulca.    Świadome łowienie odrzańskich sumów karpiówką to wg mnie pomyłka,  kup jakiegoś spoda, i zainwestuj w porządny kręcioł, (ten Penn się nada) będziesz mógł tego samego zestawu użyć do łowienia Sumów i do nęcenia Karpii rakietą.

teraz wiecie jak rozumuję pod kątem dobrania sprzętu.

nie bardzo...  pisałem już: wielkość ryb, charakter łowiska, budżet

Czy feeder wyatsrczy na karpia? nie wiem jakie to są "mniejsze Karpie" i jaki charakter łowiska (zaczepy, krzaczory itp) skąpe dane podajesz, ale generalnie można przyjąć że na karpie do 10 kg w łatwym łowisku powinien wystarczyć ten feeder, na większe karpie, lub trudne łowisko -raczej karpiówka 3-3,25 lbs.

Polecam lekturę:

http://www.forumsumowe.pl/news.php

ps

gdzie te Peny są w promocji? link poproszę..

ps2

"sporadyczne" łowienie Sumów po pierwszej większej rybie przestaje być sporadyczne :)

pozdrawiam

Michał

#10 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • MiejscowośćKrapkowice

Napisano 11 październik 2017 - 16:15

Czytałem już inne fora.

Ile ludzi tyle opinii.

Chciałem za 300 wędkę i do 400 kołowrotek mniej więce, choć wolałbym mniej.

Tego penna znalazłem za niecałe 600, widząc ceny nawet za 1000 myślałem, że to dobra okazja, pytanie czy faktycznie warta tej kasy. Czy ten penn bedzie dużo mocniejszy od DAM slsa np.? Penn ma hamulec do 13kg i cały metalowy.

No tak karpie do 6-8kg. jest sporo lili, itp., ale akwen nie wielki.

Feeder to trabucco precision do 150g, a karpiówka 3,5lbs też w zasadzie ma taki cw. tylko blank jest mniej spolegliwy w szczytowej części.

#11 drChlubicz

drChlubicz

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 12 październik 2017 - 18:34

Porównanie DAM-Penn to chyba lekki żart?

Moje propozycje:

http://allegro.pl/sh...6994473398.html

-   najtańszy, największa moc, ale trzeba się spieszyć

http://allegro.pl/ka...6697705636.html

-   najlżejszy w przystępnej cenie,

http://allegro.pl/we...39.html#thumb/2  

-   dobra relacja jakość cena, sporo dobrych opinii o tych kijach

a do tego:

http://allegro.pl/ko...6736470895.html

lub

http://allegro.pl/ko...6830789542.html

wszystko w budżecie się mieści - a jeszcze na plećkę zostanie, i będziesz Pan zadowolony.

Ile ludzi tyle opinii.

kup, jedź na ryby i wyrób sobie własną opinię.

Tyle ode mnie, może jeszcze ktoś się wypowie

pozdrawiam

Michał

#12 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • MiejscowośćKrapkowice

Napisano 12 październik 2017 - 18:44

tak jest, ale ludzie piszą, pytają bo mają tylko 3 stówki i chcą za to coś żeby było super, a nie kupić coś, być nie zadowolonym, że kupili 1wszą lepszą i się nie podoba, co nie znaczy, że jak ktoś pisze i poleca to będzie to naprawdę doby wybór.

#13 drChlubicz

drChlubicz

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 12 październik 2017 - 19:25

tak jest, ale ludzie piszą, pytają bo mają tylko 3 stówki i chcą za to coś żeby było super, a nie kupić coś, być nie zadowolonym, że kupili 1wszą lepszą i się nie podoba, co nie znaczy, że jak ktoś pisze i poleca to będzie to naprawdę doby wybór.

Kompletnie nic z Twojej wypowiedzi nie wynika.

Napisałem Ci trzy konkretne, dość treściwe posty, wypadało by raczej powiedzieć - dziękuję, ale co tam.

Poleciłem sprzęt który sam posiadam lub posiadają moi znajomi, i się sprawdza!  a nie są to laicy, po prostu nie lubią przepłacać.

Z tego co napisałeś masz do wydania trochę więcej niż 3 stówki, a kołowrotek chciałeś nawet za 600,  w sumie wychodzi 900 - dobrze liczę?            więc o co chodzi???

...mają tylko 3 stówki i chcą za to coś żeby było super...

nie osłabiaj mnie, super kije od 8 stów się zaczynają

Skończyłem wypowiedź w tym temacie, życzę powodzenia.

pozdrawiam

Michał

#14 Adi777

Adi777

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
  • MiejscowośćKrapkowice

Napisano 13 październik 2017 - 16:34