sandaczowy kij na płytkie łowisko - Wędki, wędziska - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

sandaczowy kij na płytkie łowisko

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 piszpunta

piszpunta

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Reputacja: 1

Napisano 19 sierpień 2017 - 21:15

Cześć, na wstępie chciałem napisać, że im więcej czytam o wyborze wędki tym mniej wiem hihi.

Potrzebuję wędki która będzie służyła tylko i wyłącznie do łowienia sandaczy z opadu z brzegu  na zbiorniku zaporowym o maksymalnej głębokości 4m średnia głębokość to 1,5 do 2m. Kwota jaką mogę przeznaczyć na kijek to 400zł

Czytając to forum wybrałbym osławioną tu Mikado Inazuma Flash Zander 229/22g ale czy ta wędka na moje łowisko nie jest za krótka i czy cw22g to nie za dużo na tak płytkie łowisko?

Chciałbym używać główek max 12gram

Może kushiro lancer zander 280 cw5-25g będzie odpowiedniejsza? ale czy to nie szmelc - patrząc na cenę?

#2 Mirek-Tczew

Mirek-Tczew

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 593 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, Feeder
  • MiejscowośćTczew

Reputacja: 578

Napisano 20 sierpień 2017 - 00:09

Masz jakieś doświadczenie z sandaczami? Macałeś już w sklepie jakieś kije?
22 g. to wg mnie minimum na sandacza. Pamiętaj o tym, że oprócz główki masz jeszcze gumę, która też swoje waży, a Ty musisz to jeszcze podbić przy jigowaniu, a nie wlec po dnie.
Długość dobierasz wg potrzeb, a nie opinii innych. Nie wiem jak wygląda brzeg. Jeżeli łowisz w lukach między trzcinami, to 229 może być krótka, ale to moje zdanie.
Na temat tego kushiro nic nie powiem, bo nawet google mi go nie znajduje.
Co do Mikado, to moim zdaniem nie jest zły wybór, ale pamiętaj o jednym!!! Musisz obejrzeć kij zanim kupisz. Oni mają ślepych monterów i osadzenie przelotek w jednej linii jest nie lada wyzwaniem dla tej firmy. Kupując teleskop wziąłem dopiero trzeci, kupując okoniówkę wziąłem drugą - powód już znasz.

Tylko Polak nie chce mieć lepiej niż inni. Polak chce, żeby inni mieli gorzej niż on.

#3 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Ulubiona metoda:spinning UL, średni casting
  • MiejscowośćŁódź, Piotrków, Częstochowa, Sieradz

Reputacja: 239

Napisano 20 sierpień 2017 - 07:31

(...) Musisz obejrzeć kij zanim kupisz. Oni mają ślepych monterów i osadzenie przelotek w jednej linii jest nie lada wyzwaniem dla tej firmy.(...)

Oj tak, dla tego omijam kijki MIKADO.

#piszpunta, dla Ciebie mam propozycję KONGERA. Jeśli będziesz łowił z brzegu wybrałbym 270cm, jeśli z łódki 210cm, a przy mieszanym wędkowaniu 250cm będzie uniwersalna. Nie sugeruj się niską ceną, wędziska na bardzo dobrym poziomie użytkowym. Mimo że wklajanka, nie ma najczęściej występującej przypadłości tych konstrukcji, czyli znacznego przesztywnienia w miejscu łączenia blanku ze szczytówką, ugięcie jest płynne na całej długości.

Link wyłącznie poglądowy, sklepu nie polecam.

Żyję żeby łowić, nie łowię żeby żyć  ;) 

O/Piotrkowski, Koło nr 30 Tomaszów Maz.

ultralightspin.phorum.pl/index.php

#4 jakrzysiek

jakrzysiek

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Ulubiona metoda:spining, spławik, grunt
  • MiejscowośćRadom

Reputacja: 12

Napisano 20 sierpień 2017 - 10:10

Nie ma co omijać i przekreślać tych wędek. Trzeba obejrzeć i tyle, a zakupu dokonać rozmyślnie - nie pod wpływem emocji. W każdej firmie może trafić się coś wybrakowanego, przecież po to jest też gwarancja na produkt. Moim zdaniem 250 cm. nie jest żadną uniwersalną długością. Ja łowię kijem 213 cm. z brzegu i z pontonu i nie narzekam - i tutaj dobór długości jest uzależniony od osobistych preferencji wędkowania. Następny też będzie tej samej długości  :D  (już niedługo) .Mikado Inazuma lub Kamisori nie jest złym wyborem - długość trzeba dobrać sobie samemu. 

• Komu pomógł : Alex

#5 Spinnigista

Spinnigista

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Ulubiona metoda:SPINNING.

Reputacja: 645

Napisano 20 sierpień 2017 - 10:19

Cześć, na wstępie chciałem napisać, że im więcej czytam o wyborze wędki tym mniej wiem hihi.
Potrzebuję wędki która będzie służyła tylko i wyłącznie do łowienia sandaczy z opadu z brzegu na zbiorniku zaporowym o maksymalnej głębokości 4m średnia głębokość to 1,5 do 2m. Kwota jaką mogę przeznaczyć na kijek to 400zł
Czytając to forum wybrałbym osławioną tu Mikado Inazuma Flash Zander 229/22g ale czy ta wędka na moje łowisko nie jest za krótka i czy cw22g to nie za dużo na tak płytkie łowisko?
Chciałbym używać główek max 12gram
Może kushiro lancer zander 280 cw5-25g będzie odpowiedniejsza? ale czy to nie szmelc - patrząc na cenę?

Charakterystyka łowiska podobna jak na "moim" okolicznym łowisku sandaczowym.

Chciałbym używać główek max 12g

Chcieć można wiele, ale przy sandaczach trzeba i stukać 20-25g główką na 2-3m, aby skusić sandacza do brania.

Co do kijka miałem Mikado Kamisori Zander 2.29 22g i łowiłem taką samą inazumą. Niestety ten kijek zaczyna gadać od 10-12g + 3cale. Jeśli chcesz coś taniego pod gumy mogę polecić Mikado Inazuma Flash Perch 2.20 / 2.40 18g. Ogarnie spokojnie 7-20g(albo 18g jak dobrze pamiętam) plus gumka 3cale. I nie sugeruj się tym że z brzegu potrzeba 2.70 jeśli chodzi o jezioro to guzik prawda. Spokojnie ogarniesz 2.15-2.30 do tego dużo wygodniej się gra przynętą.

#6 piszpunta

piszpunta

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 12:24

Masz jakieś doświadczenie z sandaczami?

Całe 36 letnie życie wędkowałem na tak zwaną "tyczkę" 13m z zestawem skróconym sporadycznie na spinning kilka razy w roku. Chciałbym się teraz przekierunkować na spinning i sandacze. Do tej pory próbowałem złapać sandacza kijkiem MIKADO SCR ZANDER SPIN 270 CW 10-30g. Niestety nie czuję na niej przynęt, dopiero powyżej 15g czuję pukniecie o dno.

#7 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 602 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 748

Napisano 20 sierpień 2017 - 13:01

@piszpunta to masz problem. I jako rodbuilder stwierdzam że niestety duży. Chodzi o to że masz płytkie łowisko, docelowe główki lekkie (słusznie myślisz o max 12g gdyż jesień to nie czerwiec gdzie zedy walą w ostro prowadzone wabie. Sam łowię tak lekko i to dość skutecznie ;)) a patyk musi spełniać konkretne wymagania. Czyli przekazywać informacje już od +/-7g a zarazem zaciąć twardopyską rybę i jej potem nie spuścić. Zatem wymóg to czuły szczyt z którego już można dość konkretnie zaciąć wraz ze stosunkowo mocnym dolnikiem lecz o płynnym ugięciu. Przy takich gramaturach i sandaczu bardzo ciężko w wędkach fabrycznych o tak specyficzne parametry. Niby są wklejki ale mają z reguły betonowe dolniki przez co ryby często spadają, głównie przy podbieraniu. A jak celuje się w lżejsze konstrukcje to potem okazuje się że nie ma mocy aby skutecznie przebić sandałowy pysk. Ja miałem identyczny problem i go rozwiązałem zaprzęgając do pracy Vegtera 10lb nano. Tylko że budżet na sam blank to ponad dwukrotność Twojego. Dla Ciebie na tą chwilę przychodzi mi do głowy jedynie Kamisori 210cm do 18g.

Pozdrawiam

#8 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 13:40

(...) wymóg to czuły szczyt z którego już można dość konkretnie zaciąć wraz ze stosunkowo mocnym dolnikiem lecz o płynnym ugięciu. Przy takich gramaturach i sandaczu bardzo ciężko w wędkach fabrycznych o tak specyficzne parametry. Niby są wklejki ale mają z reguły betonowe dolniki przez co ryby często spadają, głównie przy podbieraniu.(...)

Na 99% takim warunkom odpowiada wskazany prze mnie KONGER, choć jest fabryczno-taśmowy, a cenowo nieporównywalny zarówno z Inazumą jak i tym bardziej, choć na pewno najlepszymi rękodzielniczymi wędziskami.

#9 piszpunta

piszpunta

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 13:59

W takim razie będę wybierał pomiędzy:

1. Konger Ultris Jig Zander Pro 270/5-24  --- posiada wklejaną, wyjątkowo czułą węglową szczytówkę, umożliwiającą dokładną obserwację zachowania przynęty.

2. Mikado Kamisori Zander  -----    pustą szczytówkę (nie wklejankę), która idealnie ukazuje wszystkie ruchy przynęty oraz brania

tyle że Tomas81 polecił kamisori do 18g a ja takiej nie widzę w ofercie.

Która waszym zdaniem lepiej się nada na moje łowisko? Wklejanka węglowa(ona jest pełna czy pusta w środku) czy pusta w środku nie wklejanka?

#10 Spinnigista

Spinnigista

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Ulubiona metoda:SPINNING.

Reputacja: 645

Napisano 20 sierpień 2017 - 14:02

@piszpunta to masz problem. I jako rodbuilder stwierdzam że niestety duży. Chodzi o to że masz płytkie łowisko, docelowe główki lekkie (słusznie myślisz o max 12g gdyż jesień to nie czerwiec gdzie zedy walą w ostro prowadzone wabie. Sam łowię tak lekko i to dość skutecznie ;)) a patyk musi spełniać konkretne wymagania. Czyli przekazywać informacje już od +/-7g a zarazem zaciąć twardopyską rybę i jej potem nie spuścić. Zatem wymóg to czuły szczyt z którego już można dość konkretnie zaciąć wraz ze stosunkowo mocnym dolnikiem lecz o płynnym ugięciu. Przy takich gramaturach i sandaczu bardzo ciężko w wędkach fabrycznych o tak specyficzne parametry. Niby są wklejki ale mają z reguły betonowe dolniki przez co ryby często spadają, głównie przy podbieraniu. A jak celuje się w lżejsze konstrukcje to potem okazuje się że nie ma mocy aby skutecznie przebić sandałowy pysk. Ja miałem identyczny problem i go rozwiązałem zaprzęgając do pracy Vegtera 10lb nano. Tylko że budżet na sam blank to ponad dwukrotność Twojego. Dla Ciebie na tą chwilę przychodzi mi do głowy jedynie Kamisori 210cm do 18g.

Pozdrawiam

A Tomku powiedz mi czy pod takie własnie łowisko i pod gumę odpowiedni będzie jakiś Popping MHX'a np P904-2 ?

#11 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 602 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 748

Napisano 20 sierpień 2017 - 14:18

Chyba walnąłem pomyłkę z długością. Coś mi się ubzdurało że też jest wersja 7' ale chyba są jedynie 6'6" czyli 198cm. Wybacz Kolego ;)

Norbert P904-2 jest stanowczo za mocny. Poza tym praca opadowa zaczyna się od blisko 10g a kończy na 25g+ wąski gumiś 4". Jak już popping MHX to najlżejsza 10 funtówka P842-2

#12 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 15:25

#piszpunta, jeśli wybrałbyś Ultrisa, to radziłbym 250cm, w zupelności wystarczy do wędkowania z brzegu, a nie będzie również zanadto długi na łódce.

#jakrzysiek twierdzi, że długość zależy od osobistych preferencji i trudno się z tym nie zgodzić, ale łowisko też ma niebagatelne znaczenie, bo spróbuj łowić wędziskiem 213cm jeśli od wody odgradza Cię pas trzcin. Wówczas nawet te 37cm różnicy ma znaczenie.

#13 dawid7171

dawid7171

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćWytrębowice / Toruń

Reputacja: 88

Napisano 20 sierpień 2017 - 20:40

Jeżeli dno na łowisku masz twarde to inazuma pokaże ładnie opad już przy 7g. Jeżeli jest miękko i muliście to musisz dać przynajmniej 12g. Łowię też dużo na zbiorniku max 4m. z miekkim dnem i na inazume wyjąłem może z 3 zedy a dla porównania na team dragona do 10g 2,10m przynajmnie 30 sztuk, ale nie stosuje na tym łowisku główek cięższych niż 7g. (zazwyczaj 5g.) Inazuma jest fajmym kijkiem ale nie pod zalew o którym piszesz. Na Twoim miejscu szukał bym czegoś bardziej lubtelnego - max do 14g. Może być jakaś okoniówka konkertna:-)

#14 piszpunta

piszpunta

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 22:20

Jeżeli dno na łowisku masz twarde to inazuma pokaże ładnie opad już przy 7g. Jeżeli jest miękko i muliście to musisz dać przynajmniej 12g. Łowię też dużo na zbiorniku max 4m. z miekkim dnem i na inazume wyjąłem może z 3 zedy a dla porównania na team dragona do 10g 2,10m przynajmnie 30 sztuk, ale nie stosuje na tym łowisku główek cięższych niż 7g. (zazwyczaj 5g.) Inazuma jest fajmym kijkiem ale nie pod zalew o którym piszesz. Na Twoim miejscu szukał bym czegoś bardziej lubtelnego - max do 14g. Może być jakaś okoniówka konkertna:-)

Zgadzam się z tobą w 100%. Dno na moim zbiorniku jest w większości miękkie, jaki kij wybrać o to jest pytanie.

#15 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4416 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1501

Napisano 21 sierpień 2017 - 06:43

A jest taki typek co ogarnia temat, ale już ciężko o niego. 

Wędka pochodzi ze stajni Robinson, jest to wklejka, świetnie dopasowana do całości, szybkie kije, z dużą mocą. I co ważne dobrze opisane c.w.

Jest to Robinson diaflex jigger 7-24g długość  2,7. Ogarnia dokładnie cały zakres przynęt, które podałeś i świetnie spisze sie z brzegu takiego bajorka.

Wiem, bo łowiłem taka kilka lat. 

Niestety brachol mi ją załatwił, ale w pamięci została i jest poszukiwana. 

Czasem można strzelić używkę za dobą kasę. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#16 piszpunta

piszpunta

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 07:59

A jest taki typek co ogarnia temat, ale już ciężko o niego. 
Wędka pochodzi ze stajni Robinson, jest to wklejka, świetnie dopasowana do całości, szybkie kije, z dużą mocą. I co ważne dobrze opisane c.w.
Jest to Robinson diaflex jigger 7-24g długość  2,7. Ogarnia dokładnie cały zakres przynęt, które podałeś i świetnie spisze sie z brzegu takiego bajorka.
Wiem, bo łowiłem taka kilka lat. 
Niestety brachol mi ją załatwił, ale w pamięci została i jest poszukiwana. 
Czasem można strzelić używkę za dobą kasę.

Z opisu mi się podoba tylko niestety jest niedostępna nigdzie. Może ROBINSON DIAFLEX SPIN 270cm 7-25g będzie się nadawała?

#17 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 08:30

Pogadaj z Jakubem, to znawca ROBINSONA.

#18 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4416 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1501

Napisano 21 sierpień 2017 - 11:42

Jeśli Ci się nie spieszy to szukaj, naprawdę warto, kije pojawiają sie czasem w sieci za dobre pieniądze, ten spin to już nie to, bo nie ma wklejki, chociaż akcja zbliżona i też by się naddał.

Ale to musi być ta stara serii, bo te nowsze to już nie to.  

Mój kumpel ma świra na punkcie tych kijków, ostatnio kupił 3 sztuki, jigger ten właśnie 2,7m do 24g, spin do 18g 2,50m i power jig do 42g, trzy nowe z metkami, nigdy nie używane kijki trafił razem za 550pln. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#19 piszpunta

piszpunta

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 12:12

Jeśli Ci się nie spieszy to szukaj, naprawdę warto, kije pojawiają sie czasem w sieci za dobre pieniądze, ten spin to już nie to, bo nie ma wklejki, chociaż akcja zbliżona i też by się naddał.
Ale to musi być ta stara serii, bo te nowsze to już nie to.  
Mój kumpel ma świra na punkcie tych kijków, ostatnio kupił 3 sztuki, jigger ten właśnie 2,7m do 24g, spin do 18g 2,50m i power jig do 42g, trzy nowe z metkami, nigdy nie używane kijki trafił razem za 550pln.

Znalazłem na alledrogo http://www.allegro.p...item=6876721075 tylko ciężar wyrzutu trochę większy. Ciekawe czy będzie gadał przy około 5-7g

#20 dawid7171

dawid7171

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćWytrębowice / Toruń

Reputacja: 88

Napisano 21 sierpień 2017 - 17:55

Zobacz sobie kij Team dragon sensitive 2,45 3-14g

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0