Egzamin na kartę wędkarską online - Tematyka ogólna - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Egzamin na kartę wędkarską online

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dakotha

Dakotha

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Reputacja: 0

Napisano 12 czerwiec 2017 - 10:19

cześć, no więc mam pierwsze pytanie czy można zdać egzamin online? Pytam, bo czytam w internecie sprzeczne informację i w końcu nie wiem. Fajnie byłoby zdać online bo nie musiałbym chodzić po urzędach, zaoszczędziłbym troche czasu.

#2 Algeroth82

Algeroth82

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 273 postów
  • Ulubiona metoda:Lekki spinning, feeder
  • MiejscowośćNowa Sól

Reputacja: 450

Napisano 12 czerwiec 2017 - 10:55

Na temat egzaminów online się nie wypowiem bo nie wiem, ale egzamin skutkuje tylko wydaniem zaświadczenia z którym to musisz się udać do właściwego starostwa powiatowego więc pytanie czy gra warta świeczki. Jeżeli zamierzasz łowić na wodach PZW to i tak będziesz musiał wybrać się do koła i wykupić pozwolenie - tu już warto poznać osoby podczas egzaminu, opłaty itd - lokalne znajomości w kole to wiedza na temat lokalnych łowisk, sklepów, przepisów (te bywają różne w różnych okręgach). Twoja decyzja, ale i tak bieganie Cię nie ominie ;)
  • Komu pomógł : Alex

"stojąc w miejscu cofamy się"

#3 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 739 postów
  • Ulubiona metoda:spinning UL, średni casting
  • MiejscowośćŁódź, Piotrków, Częstochowa, Sieradz

Reputacja: 246

Napisano 12 czerwiec 2017 - 12:08

Dakotha, nie kombinuj bo to Ci nie zaoszczędzi czasu. Algeroth ma 100% racji. :)

Żyję żeby łowić, nie łowię żeby żyć  ;) 

O/Piotrkowski, Koło nr 30 Tomaszów Maz.

ultralightspin.phorum.pl/index.php

#4 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1278 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 706

Napisano 12 czerwiec 2017 - 16:33

Podstawowym dokumentem zezwalającym na amatorski połów ryb jest przedmiotowa"Karta wędkarska"

Wszelkie kwestie reguluje "Ustawa o rybactwie śródlądowym"

Tak więc nie ma według mojej wiedzy zdawania egzaminu online.

Trzeba stawić się przed komisją zacisnąć cztery litery ,wykazać się wiedzą i zdać...po prostu.

Proponuję abyś wybrał się do koła PZW w swojej miejscowości sprawdził kiedy odbywa się najbliższy egzamin ,poprosił o wskazanie materiałów do nauki.

Pytania na takich egzaminach są dziecinnie proste ,a dotyczą z reguły okresów i wymiarów ochronnych tych gatunków ,które są najczęściej poławiane.

W momencie gdy wstąpisz do koła PZW nie będziesz raczej biegał po urzędach.

#5 Dakotha

Dakotha

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Reputacja: 0

Napisano 13 czerwiec 2017 - 10:38

hej,

no przekonaliscie mnie, namierzylem najblizsze miejsce gdzie zdaje sie egzamin i w najblizszym czasie sie tam udam.

pozdrawiam, Robert.

#6 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 739 postów

Napisano 13 czerwiec 2017 - 12:24

Tylko nie w sklepie wędkarskim, ani innym straganie, niech to będzie jakieś koło wędkarskie!!!

#7 Marekx

Marekx

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 49 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćWędkarz znad Prosny

Reputacja: 3

Napisano 19 czerwiec 2017 - 19:37

Marek,przykro mi o tym pisać ,ale Twoja "Karta Wędkarska" została pozyskana nielegalnie ,czyli niezgodnie z prawem. :(
Sądzę,że nie jesteś tego świadomym,bo w przeciwnej sytuacji raczej byś się tym nie chwalił

Jesteś w błędzie - ja karty wędkarskiej nie pozyskałem nielegalnie. Moja karta została wydana zgodnie z prawem przez osobę do tego upoważnioną - Starostę, a więc przedstawiciela organu państwowego. Z tego co piszesz można wywnioskować że Starosta nie miał mi prawa wydać tej karty wędkarskiej. Więc zarzucasz Staroście że złamał prawo?

Tak jak już wspominałem zasady zdawania egzaminów ,oraz możliwości tworzenia komisji egzaminacyjnych określa ustawa.
Nie ma więc możliwości legalnego pozyskania Karty Wędkarskiej" nie zdając egzaminu.

To co napisałeś to tylko są Twoje słowa nie poparte żadnymi zapisami ustawowymi. Jeśli powołujesz się ustawę to określ dokładnie jaka ustawa o tym mówi i przytocz konkretny zapis tej ustawy na który się powołujesz.
Jeśli chodzi o komisje egzaminacyjne to nie znalazłem żadnej ustawy regulującej zasady działania takiej komisji. Nie znalazłem także żadnej informacji o uprawnieniach państwowych jakie muszą mieć członkowie takiej komisji by egzaminować przyszłych wędkarzy. Jeśli egzamin ma być obligatoryjny to musi być zdawany przed komisją która ma uprawnienia państwowe. Z tego co mi wiadomo to komisje takie tworzą sobie związki wędkarskie które nie są organami państwowymi.

Karta Wędkarska jest wydawana przez organy administracyjne i nie ma nic wspólnego PZW.

A kto w takim razie organizuje te egzaminy na kartę wędkarską skoro PZW nia ma nic z tym wspólnego?

Tak się natomiast składa,że z mocy ustawy komisję może tworzyć organizacja zrzeszająca określoną ilość członków /200 z tego co pamiętam/
Tak liczne organizacje to koła wędkarskie i to one tworzą komisje egzaminacyjne ,egzaminują ,wystawiają świadectwa o zdanych egzaminach na podstawie których to świadectw stosowny urząd wydaje "Kartę Wędkarską"

Znowu jesteś gołosłowny. Zarzucając komuś działanie niezgodne z prawem należy wskazać ustawy i przytoczyć konkretny zapis tej ustawy o tym mówiący.

Teraz dwa słowa o mechanizmie owej patologii.
Wszystko odbywa się na zasadzie łapka łapkę myję...czyli:
Właściciel lub pracownik sklepu wędkarskiego ma układ z kołem.
Koło kupuje u niego nagrody na zawody ,a on napędza do koła kolejnych członków.....i każdy jest zadowolony.

Doszukujesz się patologii tam gdzie jej prawdopodobnie nie ma. Ja nie widziałem swojego świadectwa egzaminacyjnego i doprawdy nie wiem czy takie istnieje. Nie wiem także czy Starosta ma obowiązek domagać się takiego świadectwa przy wydawaniu kart wędkarskich i w tej chwili mnie to nie obchodzi. Jest to wyłącznie sprawa Starosty. Nie interesują mnie także relacje na linii Starosta - PZW. Mnie interesowała tylko karta wędkarska i jeśli byłaby konieczność zdawania egzaminu to bym go zdał. W moim przypadku nie było takiej potrzeby i nie widzę powodu bym ja osobiście się tego wstydził.

Szczerze to nie wiem ,czy to jeszcze wykroczenie ,czy już przestępstwo,ale nie mnie to oceniać.
Poświadczenie nieprawdy...w formie zaświadczenia o egzaminie,którego nie było :(

Tak jak wyżej napisałem - jest to sprawa Starosty i ro on odpowiada za swoje decyzje.

A teraz dobrze by było gdyby Daniel usunął te posty,a pisząc kolejne czasami warto się zastanowić, a nie chwalić się całemu światu kupionym dyplomem inżyniera ,prawem jazdy itd,itp

Ja osobiście nie widzę powodu by ukrywać coś co dzieje się nagminnie w całej Polsce.

pozdrowienia z nad Prosny
                                                     Marek

fisherman.jpg

#8 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1278 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 706

Napisano 19 czerwiec 2017 - 20:13

Proponuję zapoznać się z Ustawą o rybactwie śródlądowym z dn.18 kwietnia 1985.

Tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania.

Ignorantia iuris nocet.

• Komu pomógł : Alex

#9 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 739 postów

Napisano 20 czerwiec 2017 - 05:32

Mnie interesowała tylko karta wędkarska i jeśli byłaby konieczność zdawania egzaminu to bym go zdał.

... i to jest właśnie patologia zagnieżdżona w strukturach PZW... :angry:

Ciekawe jak by to było gdyby prawa jazdy, patenty żeglarskie itp dokumenty poświadczające uprawnienia wydawano bez egzaminów...

#10 Marekx

Marekx

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 49 postów

Napisano 20 czerwiec 2017 - 07:36

Ignorantia iuris nocet.

Ja osobiście nie uważam by cokolwiek mi zaszkodziło. Nie uważam także by starosta złamał prawo wydając mi kartę wędkarską bez egzaminu. Jeśli ktokolwiek tak uważa to jego problem.

Ciekawe jak by to było gdyby prawa jazdy, patenty żeglarskie itp dokumenty poświadczające uprawnienia wydawano bez egzaminów

Karty wędkarskiej nie można porównywać z prawem jazdy gdzie chodzi o zagrożenie życia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o kartę wędkarską to nie uważam za patologię tego co jest praktykowane z powodzeniem na zachodzie Europy. Tam nie ma żadnych egzaminów. Tylko u nas w Polsce muszą sobie znaleźć zajęcie Ci niedouczeni wędkarze którzy na siłę chcą egzaminować innych bo uważają że sami już zjedli wszelkie rozumy.

Należy się zastanowić co jest patologią: czy ułatwienia jakie chcą poczynić starostowie dla przyszłych wędkarzy co prowadzi do upowszechnienia wędkarstwa w społeczeństwie, a tym samym zwiększa wpływy na zarybianie naszych wód czy patologią jest nadgorliwość poniektórych członków PZW.

Jeśli wędkarz wybiera się na ryby to powinien wiedzieć co mu wolno a czego nie i to powinien być wymóg podstawowy. Znajomość przepisów obowiązujących na łowisku powinni wyegzekwować wszelkiego rodzaju strażnicy bezpośrednio na łowisku.

Żaden egzamin nie wyegzekwuje prawidłowego zachowania się wędkarza na państwowych wodach. To powinno się odbywać w praktyce - bezpośrednio na łowisku

Marek

fisherman.jpg

#11 Alex

Alex

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 739 postów

Napisano 20 czerwiec 2017 - 08:13

Kończ Waść, wstydu oszczędź - Sobie. ;)

#12 Marekx

Marekx

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 49 postów

Napisano 20 czerwiec 2017 - 08:30

Czego ma się wstydzić? Że mam własne zdanie na różne sprawy? W końcu forum to jest platforma na której każdy powinien przedstawiać własne poglądy a nie przytakiwać tym którzy czują się niedowartościowani i szukają tego na forum.

Marek

fisherman.jpg

#13 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4431 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1506

Napisano 20 czerwiec 2017 - 13:38

Zainteresowany dowiedział się już co chciał, jeśli ma coś do dodania to niech się wypowie, bo za jakiś czas temat wędruje do zamknięcia.  

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych