Rodzaje przelotek, które polecacie? - Rodbuilding - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rodzaje przelotek, które polecacie?

które wybrać

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćWrocław

Reputacja: 7

Napisano 09 maj 2017 - 22:02

Witam, chciałem zapytać o przelotki Titanium Oxyd montowane w niektórych wędziskach Daiwa - jak się mają w porównaniu do klasycznych SIC, oraz Alconite, czy Torsite, lub ew.. King Master Hand 3D, bo nigdzie nie mogłem znaleźć wypowiedzi na temat ich jakości, oraz mam drugie pytanie czy będzie znacząca różnica w długości rzutów, oraz zużyciu plecionki pomiędzy tańszymi a droższymi przelotkami? 

#2 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 538 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 567

Napisano 11 maj 2017 - 17:55

Jako że jestem zatwardziałym zwolennikiem Fuji to dla mnie...tylko Fuji ;)  A poważniej, nie wyobrażam sobie innych przelotek na klasowym blanku niż ww firmy. No chyba że miało by być ekonomicznie i bardzo leciutko. Wtedy polecę Minimy. Za to tych Oxydów nie znam zatem się nie wypowiem ale na bank nie ma co ich porównywać do Fuji tytanów SIC a o Torzach tym bardziej można zapomnieć. Te ostatnie to absolutny top i na moich prywatnych patykach tylko one goszczą ;)

Co do odległości rzutowej. Przelotki jako takie aż takiego znaczenia nie mają, tu najważniejszy jest ich odpowiedni dobór (wielkość i wysokość) oraz spacing. Czyli ich rozmieszczenie. Jakość ma wpływ na inne czynniki: szybkość kija, niszczenie się linki, balans wędziska a co za tym idzie komfort wędkowania.

#3 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 11 maj 2017 - 21:08

Dzięki za odpowiedź. :)

Mankamentem wędzisk z lepszymi przelotkami jest wyższa cena, bo lepsze przelotki swoje kosztują.  Titanium Oxyd są montowane w wędkach Daiwy takich jak Exceler, Lexa, czy Prorex Spin i jestem ciekaw opinii na temat ich jakości, oraz walorów użytkowych.  Mam też zapytanie o przelotki w wędkach Dragon Viper. Pisze, że są klasy SIC.

#4 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 538 postów

Napisano 11 maj 2017 - 22:25

SIC jest tylko nazwą materiałową, to węglik krzemu. Jeden z najtwardszych znanych ludzkości spieków. Ale nic poza tym gdyż  w KAŻDEJ PRZELOTCE, dokładniej wkładu, NAJWAŻNIEJSZE JEST JEJ WYPOLEROWANIE. Czyli gładkość mająca wpływ na zużycie linki i wydawany dźwięk. A w tym NIKT nie dorównuje Fuji. Twardość materiału ma drugorzędne a może nawet trzeciorzędne znaczenie. Zatem nie daj się nabrać na marketingowe idiotyzmy o jakiejś tzw. "klasie SIC". Swoją drogą taki zwykły Alconite Fuji jest gładszy niż każdy SIC polskich "producentów" handlujących głównie chińszczyzną a przedstawiających "swoje" produkty jako super, hiper ekstra... :angry:

#5 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 12 maj 2017 - 10:49

Wiadomo, że nie ma co wymagać najlepszych przelotek dla bardziej budżetowej niż kosztownej wędki, oraz, że opis zawsze zachwala produkt. ;)

Przepraszam przejęzyczyłem się, bo w opisie nie jest napisane klasy SiC, ale dokładniej typu SiC ; ,,przelotki typu SiC, z pierścieniem z zredukowanej średnicy i wadze, a przy tym bardzo dobrze odprowadzającym ciepło, powstające w efekcie tarcia linki (szczególnie plecionki) w czasie rzutów. ``

Możesz polecić w wolnej chwili jakieś gotowe wędzisko 240-max270cm do około +-10-30g po jak najlepszej cenie, ale z tymi SIC, czy Alconite od Fuji, lub innymi bdb przelotkami przelotkami?  Słyszałem, że można też złożyć dobrą wędkę u rodbuldera.

#6 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 538 postów

Napisano 15 maj 2017 - 10:05

A co znaczy "po jak najlepszej cenie, ale z tymi SIC, czy Alconite od Fuji, lub innymi bdb przelotkami przelotkami?" ??? O jakim przedziale pieniędzy mówisz?

"Słyszałem, że można też złożyć dobrą wędkę u rodbuldera." U nas składa się najlepsze wędziska ;) A poważniej, dobry rodbuilder złoży wędzisko które będzie bić swoimi parametrami każdego fabryczniaka droższego nawet o 50%. Tylko trzeba pamiętać, są pracownie walące już masówkę i tam jak klient sam nie przypilnuje swojego projektu to dostanie wędkę "od sztancy" Choć i tak z natury stojącej na wysokim poziomie.

#7 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 16 maj 2017 - 11:12

Przedział do około 400-500zł. Patrzyłem na model Dragon Nano Force 260 8-35g-najtańszy z Alconite KR  za około 380zł na Alegro, oraz Konger Palladin 255 7-28g. Prorex XR jest też na Fuji Alconite, ale wolę dolnik z korka.

Podoba mi się Daiwa Prorex Spin 240cm 10-30g za około 350zł, oraz Lexa 270cm - 7-28g, lub ew.. 8-35g w podobnej cenie, tylko z opisu tych wędzisk wynika iż są na przelotkach Titanium Oxyd - dlatego założyłem temat. 

#8 Algeroth82

Algeroth82

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 193 postów
  • Ulubiona metoda:Lekki spinning, feeder
  • MiejscowośćNowa Sól

Reputacja: 248

Napisano 16 maj 2017 - 18:10

Michał, jak chcesz kupić wędkę z przelotkami w systemie KR (dragon który podałeś takie ma) to pamiętaj, że to slawetne KR oznacza przystosowanie do konkretnego kolowrotka - nie zapomnij zapytać sprzedawcę jakiego, tak aby wędka prawidłowo współpracowała z kołowrotkiem

"stojąc w miejscu cofamy się"

#9 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 16 maj 2017 - 20:17

Kołowrotek mam w rozmiarze 4000. Nie wiedziałem o tym, że kołowrotek ma być przystosowany do przelotek. Są też wędki z opisem Alconite K. To jakaś różnica co KR?

A wracając do tych Oxyd w Daiwie to myślisz, że będą się różnić gładkością i jakością wnętrza pierścieni od przelotek Dragona Vipera? Chodzi mi tylko o ten wewnętrzny pierścień.

#10 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 538 postów

Napisano 16 maj 2017 - 22:58

Małe sprostowanie Andrzeju.

W każdym systemie można budować set pod dany młynek ale też i nie. Chodzi mi o wysokość przelotek, ich dobór. Zatem np. do mojego ulubionego KR i docelowego młynka jak np. Daiwa 3000/4000 czy Shimano 4000/5000 można założyć zestaw zaczynający się zarówno od 25KL-H jak i niziutkiej i malutkiej 16KL-H. Wszystko zależy od blanku oraz tego co właściciel chce osiągnąć. Choć w wędkach fabrycznych zawsze lepiej startować od 25KL-H dla ww wielkości młynków, 20KL-H dla Daiwy 2500 i Shimano 3000 oraz 16KL-H dla Daiwa =/> 2000 czy Simano =/> 2500.

Michale

Nawet nie ma porównania między wymienionym przez Ciebie dragonikami a Palladinem. Ten drugi wręcz wciąga smoczki. O niebo lepsze blanki. I uzbrojenie też oki.

Też jest ogromna różnica między systemem KR a przelotkami KL, które to są tylko antyzaczepowym rozwinięciem NGC-opierając się na Fuji. Czyli najzwyklejszych spacingów. Ale dużo by o tym pisać ;)

#11 Algeroth82

Algeroth82

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 193 postów
  • Ulubiona metoda:Lekki spinning, feeder
  • MiejscowośćNowa Sól

Reputacja: 248

Napisano 17 maj 2017 - 06:38

Małe sprostowanie Andrzeju.

W każdym systemie można budować set pod dany młynek ale też i nie. Chodzi mi o wysokość przelotek, ich dobór. Zatem np. do mojego ulubionego KR i docelowego młynka jak np. Daiwa 3000/4000 czy Shimano 4000/5000 można założyć zestaw zaczynający się zarówno od 25KL-H jak i niziutkiej i malutkiej 16KL-H. Wszystko zależy od blanku oraz tego co właściciel chce osiągnąć. Choć w wędkach fabrycznych zawsze lepiej startować od 25KL-H dla ww wielkości młynków, 20KL-H dla Daiwy 2500 i Shimano 3000 oraz 16KL-H dla Daiwa =/> 2000 czy Simano =/> 2500.

Michale

Nawet nie ma porównania między wymienionym przez Ciebie dragonikami a Palladinem. Ten drugi wręcz wciąga smoczki. O niebo lepsze blanki. I uzbrojenie też oki.

Też jest ogromna różnica między systemem KR a przelotkami KL, które to są tylko antyzaczepowym rozwinięciem NGC-opierając się na Fuji. Czyli najzwyklejszych spacingów. Ale dużo by o tym pisać ;)

Ja specjalistą nie jestem i mam tego świadomość ze względu na rozmowę z doświadczonym rod buliderem przy okazji budowy mojej wędki. Niemniej jednak dzięki za poszerzenie tematu.

"stojąc w miejscu cofamy się"

#12 Sylwester

Sylwester

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 554 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćPruszcz Gdański

Reputacja: 105

Napisano 23 maj 2017 - 13:45

Przedział do około 400-500zł. Patrzyłem na model Dragon Nano Force 260 8-35g-najtańszy z Alconite KR  za około 380zł na Alegro, oraz Konger Palladin 255 7-28g. Prorex XR jest też na Fuji Alconite, ale wolę dolnik z korka.

Podoba mi się Daiwa Prorex Spin 240cm 10-30g za około 350zł, oraz Lexa 270cm - 7-28g, lub ew.. 8-35g w podobnej cenie, tylko z opisu tych wędzisk wynika iż są na przelotkach Titanium Oxyd - dlatego założyłem temat. 

Z tego co się orientowałem po różnych pracowniach to w przedziale cenowym 400-500 PLN może uda ci się zakupić komponenty do budowy wędki a gdzie robocizna. Pod sandacza taki kijek http://www.wedkarski...der-mikado.html przelotki Fuji, mocowanie kołowrotka Fuji i do tego lekki wytrzymały blank. A do pracowni to tak sobie przygotuj od 700-800 zł.

#13 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 26 maj 2017 - 11:17

Miałem Inazume w rękach i muszę przyznać, że pozytywnie zaskoczyła mnie ta wędka. W moim odczuciu różni się znacząco na plus w porównaniu do starszych serii wędzisk Mikado. To wędzisko co polecasz może być dobre, aczkolwiek w rękach go nie miałem.

A jak niechcący łowiąc po ciemku zdarzy mi się, że niechcący wciągnę początek przyponu tak, że krętlik z tulejką zaciskową mocno uderzy i przejdzie przez pierwszą przelotkę :o , to czy ceramika przelotki może się porysować i później haratać plecionkę, czy raczej nie?

#14 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 538 postów

Napisano 26 maj 2017 - 17:45

Inazumy to fajne blanki ale fatalnie pozbrojone, na dodatek w kiepskiej jakości przelotki. Jak już to celuj w Kamisori. Mi przypadły do gustu zarówno pod względem blanków, Fuji KR jak i naprawdę przemyślanego spacingu. A to ostatnie bardzo rzadko się zdarza w wędziskach fabrycznych. Nawet mając na myśli drogie wędki zza oceanu, o smoczku nawet nie wspominając bo o nim...lepiej nie pisać :ph34r:

#15 Michał30

Michał30

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 27 maj 2017 - 11:24

Dzięki za info.

Mam jeszcze pytanie co do wnętrza przelotek niezależnie od ich rodzaju;

Czy można łatwo je porysować od wewnątrz wciągając niechcący początek przyponu przez szczytową przelotkę uderzając krętlikiem i tulejką zaciskową o wewnętrzną ceramikę pierwszej szczytowej przelotki? Czy raczej nic się nie powinno stać?

#16 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 538 postów

Napisano 28 maj 2017 - 15:39

A dasz radę porysować szkło ołówkiem? Nie bardzo... Tu jest podobna sytuacja. Wkład już takiego Alconite, o prawdziwym SIC nie wspominając, można jedynie uszkodzić wyszczerbiając go. Ja tylko raz załatwiłem przelotkę Alconite gdy podczas odcinania przyponu późną jesienią zgrabiałymi rękoma wypadł mi otwarty nóż. Pech chciał że ostrze trafiło w startową 30Y i pojawił się odprysk. Przelotka oczywiście do kibla. Inaczej nie wyobrażam sobie uszkodzić markowy oring.

Zresztą są na Twój problem rady: większe krętliki lub przypon z FC/hard mono wiązany za pomocą np. węzła GT/FG:

https://surfcasting-...14/08/weze.html

Węzeł ten od razu poczujesz gdy przejdzie przez przelotkę szczytową a prawidłowo zawiązany jest rewelacyjny.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych