Przyszłość naszych rzek... - Przyroda i ekologia - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość naszych rzek...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mirek-Tczew

Mirek-Tczew

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 605 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, Feeder
  • MiejscowośćTczew

Reputacja: 611

Napisano 07 marzec 2017 - 21:51

Przeczytałem dziś ten artykuł i znając naszych sprzedajnych polityków nie widzę tego kolorowo. Komentarz pozostawiam Wam...

http://www.wwf.pl/?2...a-polskie-rzeki

Tylko Polak nie chce mieć lepiej niż inni. Polak chce, żeby inni mieli gorzej niż on.

#2 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4584 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1671

Napisano 08 marzec 2017 - 08:12

Nie wiem co napisać, dużo  widziałem w Holandii na Maasie gdzie pływało sporo jednostek, dużych wielkich, czasem ogromnych.

Ale ryby miały się dobrze. Nawet w stosunku do teraźniejszej sytuacji w naszych wodach. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#3 wędkarzKP

wędkarzKP

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 426 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning>Spławik>Grunt

Reputacja: 251

Napisano 08 marzec 2017 - 11:16

Wstawiałem już powyższe info w temacie kaskadyzacji Wisły. Jeśli nasze "mądre głowy" wcielą pomysł w życie(na to się zanosi) to obawiam się, że dojdzie do tragedii. Jeśli zaczniemy brać na ten cel miliony euro z UE (a chętnych do przygarnięcia i przerobienia unijnej kasy będzie sporo) to jakieś działania będzie trzeba podjąć. Oznacza to grzebanie w naszych rzekach, pogłębianie ich, normowanie ich brzegu, betonowanie. Nie ma to niestety nic wspólnego z dbaniem o rybostan, bo to zupełnie inna inszość, którą można by wcielić w życie za stosunkowo niewielkie pieniądze i zachować dzikie rzeki, a przynajmniej te odcinki, które jeszcze się uchowały jako dzikie.

• Komu pomógł : Alex

#4 Algeroth82

Algeroth82

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 312 postów
  • Ulubiona metoda:Lekki spinning, feeder
  • MiejscowośćNowa Sól

Reputacja: 512

Napisano 09 marzec 2017 - 07:32

A ja potwierdzę to co napisał Daniel. Na zachodzie transport rzeczny jest mocno rozwinięty bez większego wpływu na ryby w wodzie (a w zasadzie jest lepiej niż u nas). Pytanie tylko czy to na nich będą się nasi wzorować...

"stojąc w miejscu cofamy się"

#5 Alex

Alex

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 794 postów
  • Ulubiona metoda:spinning UL, średni casting
  • MiejscowośćŁódź, Piotrków, Częstochowa, Sieradz

Reputacja: 275

Napisano 09 marzec 2017 - 08:12

(...) Pytanie tylko czy to na nich będą się nasi wzorować...

Żeby wzorować się na cudzych poczynaniach trzeba myśleć a żeby myśleć trzeba mieć mózg a nie szarą masę, berbeluchę z lnianego siemienia.

Żyję żeby łowić, nie łowię żeby żyć  ;) 

O/Piotrkowski, Koło nr 30 Tomaszów Maz.

ultralightspin.phorum.pl/index.php

#6 Algeroth82

Algeroth82

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 312 postów
  • Ulubiona metoda:Lekki spinning, feeder
  • MiejscowośćNowa Sól

Reputacja: 512

Napisano 09 marzec 2017 - 08:14

Żeby wzorować się na cudzych poczynaniach trzeba myśleć a żeby myśleć trzeba mieć mózg a nie szarą masę, berbeluchę z lnianego siemienia.

Właśnie dlatego zadaje sobie to pytanie - niestety nie jest to oczywiste..
  • Komu pomógł : Alex

"stojąc w miejscu cofamy się"

#7 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćWarszawa / Grodzisk Mazowiecki

Reputacja: 605

Napisano 09 marzec 2017 - 17:23

Trochę się rozpisałem w wątku Drwęca 2017 http://www.forum.wed...ge-8#entry53586 ale temat dotyczy całego kraju, nie tylko tej konkretnej wody. 

Szczerze mówiąc obawiam się, że scenariusz będzie tradycyjny... czyli WWF i inne organizacje "środowiskowe" będą szły w kierunku protestowania po bandzie, coby urąbać sprawę całkowicie http://www.godzinadlaziemi.pl/. Może i tak byłoby najlepiej i nawet podpisałem petycję, ale nie wydaje mi się, żeby takie podejście miało szanse powodzenia. Efektem będzie zlekceważenie krzykaczy i działanie "na chama".

Na PZW jakoś nie liczę, choć teoretycznie jako organizacja mogłaby naprawdę sporo zrobić, żeby przedstawić obawy wędkarzy i żeby były one wzięte pod uwagę przy tych projektach.

Moim zdaniem racjonalne podejście do takich planów, to pogodzenie się z faktem, że nie tylko my z wód korzystamy i że takie szlaki wodne są potrzebne (choć serio wolałbym dziką Wisłę), ale należy zadbać, by wzięto pod uwagę ochronę / poprawę rybostanu przy projektowaniu i pracach na szlaku. Tak jak wspomniał Daniel, są miejsca, gdzie szlaki funkcjonują a ryb jakoś nie brakuje. Jednocześnie należy wykorzystać sytuację, do zagwarantowania ochrony wszystkich innych wód, tysiąca rzek i rzeczek, których szlak nie obejmuje. Żeby tam zostały naturalne rzeki, bez ingerencji meliorantów etc. Na dziś wiemy o wieli sytuacjach, gdzie samorządy robią sobie z mniejszymi wodami co chcą... niedawno mieliśmy przykład Urzędówki na Lubelszczyźnie. 

Tylko czy znajdzie się jakaś mocna i słyszalna organizacja / osoba, która będzie w stanie wpływać na to, w jakim kierunku projekt idzie?

#8 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1296 postów
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 718

Napisano 09 marzec 2017 - 18:23

W momentach gdy słyszę o jakichkolwiek działaniach zmierzających do nazwijmy to poprawy żeglowności naszych rzek , to oczyma wyobraźni widzę grono "opasłych kocurów" kręcących kolejny "wałek życia"

Wszelkie używane argumenty służą tylko temu,aby przekonać nas do jedynie słusznych koncepcji.

Niestety duże pieniądze które wiążą się z realizacja tego typu przedsięwzięć stanowią ogromną siłę przebicia.

Używanie argumentów o ekologi jest jedną z metod na robienie z nas idiotów.

Bo czy ktokolwiek z nas naleje do własnej studni oleju napędowego?

Jaką ekologię gwarantują setki barek pływające po rzekach?

Co ma z ekologią wspólnego wyłożenie brzegów betonem?

Jaki w końcu interes mamy jako państwo w tym,że umożliwimy wszystkim dookoła transport towarów ze wschodu na zachód i odwrotnie , czy z północy na południe?

Czy w realizacji takich przedsięwzięć  zobaczymy polskie firmy?

Tak ,jako podwykonawców firm z Europy zachodniej.

To już przerabialiśmy .

Cz na takich budowach zobaczymy polski sprzęt?

Jedynie zagraniczny, leasingowany przez polskich podwykonawców.

Pieniądz jest najmocniejszym argumentem i przesłania on jakiekolwiek racjonalne myślenie.

I tylko ryby raz biorą ,a raz nie, ludzie biorą zawsze.... i tu tkwi problem...niestety.

Mam jednak cichą nadzieję,że moja rzeka,nad którą się wychowałem postawi skuteczny opór idiotycznym pomysłom i choć być może uda się ją w niektórych fragmentach zepsuć , to na to by ją całkowicie zabić zabraknie pieniędzy :)

#9 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 postów

Napisano 10 marzec 2017 - 09:13

Mam jednak cichą nadzieję,że moja rzeka,nad którą się wychowałem postawi skuteczny opór idiotycznym pomysłom i choć być może uda się ją w niektórych fragmentach zepsuć , to na to by ją całkowicie zabić zabraknie pieniędzy :)

Hehe, widzę Zbyszku, że nawet gdy się wkurzasz nie tracisz dobrego humoru. To dobrze. 

Może ja za szybko próbuje szukać rozwiązań racjonalnych, ugodowych, ale po prostu boję się, że jeżeli będzie jedynie krzyk "zostawcie nasze rzeki" to pójdzie to totalnie w piach... Zbyszku, jak oceniasz petycję WWF? Podpisujesz? Poza nadzieją, że zabraknie kasy na realizację masz zamiar coś zrobić?

Pytam z ciekawości, nie żeby jątrzyć, czy poddawać w wątpliwość intencje etc. Ciekaw jestem, czy doświadczenie karze ci machnąć ręką i czekać, czy jednak coś robić, żeby Wisła została jaka jest. Ja petycję WWF podpisałem, na jakiś protest też jestem gotów iść. Może nawet się pokuszę napisać coś do PZW, z pytaniem o oficjalne stanowisko w sprawie, bo na razie jakoś nie zauważyłem JAKIEJKOLWIEK reakcji :(

#10 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4584 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1671

Napisano 10 marzec 2017 - 10:04

Czytam sobie wszystkie komentarze i jedyne co mi się nasuwa na myśl to to, że u nas się tylko zniszczy. 

Na zachodzie gdzie mogłem łowić, zwiedzać widziałem świetne rozwiązania, w miejscach gdzie rzeka była trudna do żeglugi wykonano specjalne kanały, (do wglądu) .

Kanały takie dają możliwość łowienia białorybu na różne tyczki baty itp.

Resztę wód patrolują spinningiści. Można to wszystko pogodzić, jednak nie w naszym kraju. 

Wiadomo, że pieniądz od lat rządzi światem ,co najbardziej widać w państwach typu nasz kraj, wystarczy że który urzędas pojedzie na wycieczkę w strefę około równikową i krzykacze mogą zapomnieć.

I jak reszta jełropy się ugada i przekalkuluje to jak będą chcieli to zrobią i koniec. Pieniądze na wykonanie się znajdą, ale pieniądze na ochronę innych miejsc już nie.

Co do związku, jak widać każdy kto dostanie zaszczyt prezesowania tonie w szambie korupcyjno korytowym i ma gdzieś miliony płatników składek.

Może jeszcze nie wszystko stracone, bo kilka lat wstecz już był podobny temat na stronach WWF i jak na chwilę obecną, nie robi się za wiele nad wodą.  

Acha na jakimś kanale w tv reklamują program dokumentalny pt: Pieniądz, broń doskonała" warto obejrzeć.. pzdr

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#11 Mirek-Tczew

Mirek-Tczew

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 605 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, Feeder
  • MiejscowośćTczew

Reputacja: 611

Napisano 10 marzec 2017 - 13:19

Ja jednego jestem pewien. Jak w tym i tak już rozkradzionym kraju zaczną przekopywać rzeki, to wykopią piach razem z rybami. Jako podwykonawcy jakąś premię będziemy musieli sobie zdobyć.

Chciałbym być optymistą, ale jak nasz rząd się na coś godzi, to nie potrafię.

Chcieli już sprzedać lasy, wyciąć puszczę, to i kasa z ryb nie będzie im śmierdzieć.
Tylko Polak nie chce mieć lepiej niż inni. Polak chce, żeby inni mieli gorzej niż on.

#12 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 postów

Napisano 10 marzec 2017 - 14:04

Może jeszcze nie wszystko stracone, bo kilka lat wstecz już był podobny temat na stronach WWF i jak na chwilę obecną, nie robi się za wiele nad wodą.  

Czyli trzeba wspierać WWF w działaniach w tej sprawie??

http://wiadomosci.wp...18c3e&_ticrsn=3

Wybrany fragment:

"Według dr Przemysława Nawrockiego będzie dokładnie odwrotnie. Zyski dla środowiska mają być minimalne, a straty w przyrodzie nie do odrobienia. 
- Polska jest w zupełnie innej sytuacji niż inne państwa-sygnatariusze tej konwencji - tłumaczy. - Mamy na swoim terenie wspaniałe, żywe przyrodniczo rzeki, jako jedyni w Europie - podkreśla mocno. Ponadto nasze rzeki o wiele mniejsze niż u naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów. Holendrzy, Niemcy i Francuzi, którzy wszystkie koryta mają od dawna wyregulowane, nie mają już czego chronić. Polacy tak. 
Doktor Nawrocki długo wylicza miejsca, które zostaną bezpowrotnie zniszczone. Warszawiacy mogą zapomnieć o ścieżce przyrodniczej nad Wisłą, rezerwatach, gdzie lęgną się rybitwy i mewy. W swoich dzikich fragmentach Odra będzie musiała mieć wyrównane zakręty, zbyt ostre dla żeglugi. 
- A Bug z jego bezcenną florą i fauną? Lepiej nie myśleć - z desperacją mówi dr Nawrocki. Jego zdaniem za przeforsowaniem projektu budowy dróg wodnych stoi lobby hydrotechniczne, firmy, które skorzystają na inwestycjach oraz armatorzy.
- Robimy im prezent. I tu nie chodzi tylko o kilkadziesiąt miliardów na jednorazową inwestycję, ale także o miliard a może nawet kilka co roku na późniejsze utrzymanie - tłumaczy. 
Przeciwko konwencji protestują liczne organizacje ekologiczne, m.in. Fundacja WWF, Greenmind i Centrum Ochrony Mokradeł."

#13 seba-piorun

seba-piorun

Potokowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 768 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, grunt
  • MiejscowośćStarogard Gdański

Reputacja: 670

Napisano 10 marzec 2017 - 19:42

Koledzy to może i ja odpowiem Wam jednym zdaniem. Jak wiecie obecnie przebywam w Belgii a ten kraj słynie z kanałów i polderów. Ludzie nigdy ale to przenigdy nie chciałbym, żeby nasze rzeki zmieniły się w kanały.  Daniel pisał, że w takiej wodzie też ryby sobie radzą i jest ich dużo. Nie wynika to jednak z tego, że mają lepsze warunki do życia a raczej z tego, że są odpowiednio chronione i nie istnieje tutaj rybactwo śródlądowe.

Kończąc wypowiedź powiem Wam jeszcze jedno nie ma nic przyjemnego w siedzeniu na betonowym brzegu i łowiąc w "kwadracie". Ryby są ale ryby dla mnie w wędkarstwie to nie wszystko... Nie wierzę w dobre intencje drapieżnego kapitalizmu a przy dobrej zmianie nie wróży to nic dobrego. Jak chcą mieć tani rodzimy transport niech zamówią w Bydgoszczy nowy tabor i niech rozbudują średnio rozwiniętą kolej.

Zarażam innych miłością do jezior, od stycznia do grudnia trwa u mnie sezon. Życie wiodę oparte na szacunku do darów natury, ludzi i ich kultur.

#14 stefano

stefano

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Reputacja: 1

Napisano 05 luty 2018 - 21:04

Ja jednego jestem pewien. Jak w tym i tak już rozkradzionym kraju zaczną przekopywać rzeki, to wykopią piach razem z rybami. Jako podwykonawcy jakąś premię będziemy musieli sobie zdobyć.

#15 wiwaldi

wiwaldi

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Ulubiona metoda:mucha,dodatkowo spinning, splawik i grunt z synem
  • MiejscowośćCharzykowy

Reputacja: 19

Napisano 05 luty 2018 - 22:34

Jak już będą kopać to niestety pozbawią nas ryb bardziej szlachetnych, po nich będzie eldorado, ale bardziej pospolite i mniej wymagające w myśl powiedzenia natura nie znosi próżni. :wacko: Czyli baty dłoń i połowimy uklejki. :(

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych