Jeziora 2017 - Wieści znad wody - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jeziora 2017

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
194 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzszcz

krzszcz

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 680 postów
  • Ulubiona metoda:spinning, spławik
  • MiejscowośćGrudziądz

Reputacja: 1330

Napisano 08 styczeń 2017 - 16:28

Dziś pierwszy raz w tym roku wybrałem się na pobliskie jezioro z zamiarem łowienia z lodu :) .

W centralnej i południowej Polsce media donoszą o silnych mrozach, a w moich okolicach mróz jest umiarkowany. W związku z tym wybrałem się na niewielkie i dość płytkie jezioro. Tego typu jeziora nie są moimi ulubionymi łowiskami z lodu, więc i na wyniki nie liczyłem. Lód na tym jeziorze miał grubość około 8cm i był równy, zabezpieczony byłem kombinezonem, miałem ze sobą linkę i oczywiście nie byłem sam. Do sprawdzania grubości i struktury lodu używałem pierzchni.

Zaczęło się ciekawie, ponieważ dość szybko zanotowałem branie, poczułem dość silny opór, ale szybko zorientowałem się, że nie jest to okoń. Ryba robiła dość długie odjazdy, a nie było typowego dla okoni murowania do dna. Po chwili szczupak był na tafli i po wypięciu kotwiczki szybciutko trafił z powrotem do przerębla. Z okoniami było gorzej, trafił się co prawda średniaczek i jakieś mniejsze. Mam nadzieję, że zima nie odpuści i będę mógł bezpiecznie połowić z lodu w jeziorach, na których łowiłem w zeszłym roku. Tam niestety dziś nie można jeszcze bezpiecznie wejść.2j4uecz.jpg

#2 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4262 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1348

Napisano 08 styczeń 2017 - 17:27

Krzysztof fajna rybka, co to za blaszka?

Miałbym też prośbę, opisz jak łowisz blaszką, ewentualnie balansówką. 

Co do jezior to mam podobny problem, tam gdzie mam najlepsze efekty lód 4 cm, ale co by nie było cierpliwość to najlepsza cecha wędkarzy, pozostaje zatem nam czekać. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#3 Spinnigista

Spinnigista

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1539 postów
  • Ulubiona metoda:SPINNING.

Reputacja: 596

Napisano 08 styczeń 2017 - 17:59

Krzysztof fajna rybka, co to za blaszka?

Miałbym też prośbę, opisz jak łowisz blaszką, ewentualnie balansówką. 

Co do jezior to mam podobny problem, tam gdzie mam najlepsze efekty lód 4 cm, ale co by nie było cierpliwość to najlepsza cecha wędkarzy, pozostaje zatem nam czekać. 

Blaszka to Jaxonik, resztę zostawię Krzyśkowi. Ja w tym sezonie lodowym 16/17 odpuszczam totalnie. Do maja tylko kropek. A tak poza tym fajny okoń. Też chętnie posłucham w jakich okolicznościach się skusił głębokość, jakie prowadzenie itp.

#4 krzszcz

krzszcz

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 680 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 08 styczeń 2017 - 19:11

Ta blaszka, na którą skusiły się dziś okonki to mały około 3,5cm Jaxon. W słoneczne dni jakoś bardziej lubię łowić na blaszki w kolorze miedzi, dodatkowo zaczynam od większych przynęt, a jeżeli nie ma brań to zakładam mniejsze wabiki. Co do prowadzenia, to trzeba samemu "wymachać swój styl". Generalnie zdecydowanie bardzie lubię łowić na jeziorach głębszych i większych (tzw. typ sielawowy), tam jest zdecydowanie trudniej namierzyć okonie, ale jak już je znajdziemy i będą chociaż trochę chętne do współpracy, to możemy liczyć na ładne sztuki. Zaczynam łowienie od opukania dna i dość energicznego poderwania, zatrzymuję blaszkę kilka- kilkanaście cm nad dnem i zaczynam prowokować ryby. Jeżeli ryby są aktywne to łowię dość szybko, ale jeżeli brań nie ma, to ruchy szczytówką wykonuję wolniej i zdecydowanie niżej podnoszę szczytówkę wędki, na końcu której obowiązkowo założony jest kiwok. Obławiając głębokie jeziora nie skupiam się tylko na strefie przydennej, dużo brań następuje po zatrzymaniu przynęty w toni. Aby zapamiętać mniej więcej głębokość w toni, na której nastąpiło branie zawsze po opuszczeniu do dna przynęty odliczam obroty korbki kołowrotka. Mój mały kołowrotek za jednym obrotem nawija około 0,5m żyłki, tak więc np. 6 obrotów i jestem około 3m nad dnem itd.

Z balansówkami podobnie z tym wyjątkiem, że ruchy szczytówką wykonuję wolniej, bardziej płynnie, a następnie podciągnięcia też delikatniej.

Brania najczęściej następują po zatrzymaniu przynęty, przy słabym żerowaniu przerwy w bezruchu wabika przed następnym poderwaniem stosuję dłuższe.

Dziś łowiłem na jeziorze w którym głębokość nie przekracza 4,5m, tak więc toni nie obławiałem ;) 

#5 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4262 postów

Napisano 08 styczeń 2017 - 19:27

Muszę załaywić nowy kijek do blaszki, koniecznie szklaka, mam trochę sztywną wędeczkę i mam złudzenie że podciągnięcie blachy nie jest  płynne tylko wychodzi z tego szarpnięcie. Kilka ładnych lat temu łowiłem tylko na blaszki, i tylko na wschodnie modele, później era mormyszki, w sumie do teraz, muszę  wrócić do blaszek, mam  miejsca po kilkanaście metrów w bajorku, okonie są tam duże bo i pod 50cm, ale za cholerę nie można ich skusić, może ta stara poczciwa blaszka załatwi sprawę....dzięki Krzysztof za rozjaśnienie sytuacji.

Balansówka wczoraj dała ładne dwa garbuski, dziś zero.

2wrdnht.jpg

#6 wędkarzKP

wędkarzKP

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 409 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning>Spławik>Grunt

Reputacja: 198

Napisano 16 styczeń 2017 - 20:15

W niedzielę próbowałem swoich sił na jeziorku, ale niestety efekty nie szczególne. Rybki reagowały słabo, a jak już udawało się coś złowić to były to zazwyczaj tzw. "palaczki". Przez 4 godziny złowiłem zaledwie kilkanaście okonków. Próbowałem tylko na błystkę. W każdym razie prognozy póki co nie są złe, więc w przyszły weekend będzie można spróbować swoich sił ponownie. Lód ok 10 cm, wszędzie równo.
3d67db7312f18d3emed.jpg[/URL]

Czy ktoś wie jak z grubością pokrywy lodowej na Pojezierzu Brodnickim? Zbiczno, Strażym, Bachotek. Można bezpiecznie wchodzić? 

#7 krzszcz

krzszcz

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 680 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 16 styczeń 2017 - 21:20

Karol, z grubością pokrywy lodowej na jeziorach Pojezierza Brodnickiego jest na tyle dobrze, że można bezpiecznie łowić, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek. Wczoraj odwiedziłem jedno z głębszych i najpóźniej zamarzające jezioro, lód jest na tyle mocny, że chodziliśmy pewnie w wytypowanych miejscach, nie uginał się pod nami i z otworów nie wylewała się woda. Obławialiśmy spady i toń jeziora w przedziale od 7 do 17metrów. Zaczęło się sympatycznie, ponieważ w pierwszej miejscówce złowiłem dwa okonki 28-29cm, koledzy również wyciągnęli ryby i w zasadzie mogliśmy jechać do domów,. Przez następne 5 godzin nie zanotowaliśmy brań :( . Dziś w trójkę ponownie wybraliśmy się szukać okoni, wybraliśmy duże głębokie jezioro z bardzo urozmaiconą konfiguracją dna. Takiej bryndzy jak dziś nigdy bym się nie spodziewał, przez 6 godzin na lodzie nie mieliśmy żadnego okonka 25+ (a ja to już całkiem klops), ale liczyliśmy się z tym, że albo będzie konkretna ryba, albo nic. Pomimo porażki w dalszym ciągu w obecnym okresie, będziemy szukać okoni w głębszych partiach wody z nadzieją na garbusa ;) W płytsze części jezior zajrzymy bliżej końca sezonu z lodu.

Miejscowi koledzy najwięcej sztuk połowili na Strażymie, ale rozmiarowo te ryby nie powalały.

W niedzielę planujemy wyjazd na któreś z tamtejszych jezior, może będzie z nami Zbyszek :) , tak więc jak będziesz miał ochotę na wspólne łowy to daj znać ;)

zwalok.jpg

#8 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 678

Napisano 16 styczeń 2017 - 21:30

Zbyszek dzisiaj siedział w pracy i zazdrościł  tym którzy pracować nie musieli. :(

Na niedzielę nastawiam się i po cichu liczę na przyjemnie spędzony dzień...a jak by jeszcze okonie chciały żerować :)

#9 krzszcz

krzszcz

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 680 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 17 styczeń 2017 - 16:53

Dziś kolejny dzień zmagań na lodzie, przy okazji znalazłem ładną "dziurę z w ziemi" :), a w Okręgu PZW Toruń nie ma takich za wiele.

2nhqek7.jpg

Z braniami nie było źle, połowiłem sporo, lecz w zdecydowanej większości były to małe ryby, które kręciły się na głębokości 8-11m. Trafił się też jeden 35cm, czyściutki, wolny od pasożytów na skórze z toni mniej więcej na 10 metrach ;)  2cq0imt.jpg

#10 krzszcz

krzszcz

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 680 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 18 styczeń 2017 - 17:39

Dziś kolejny dzień nierównej walki z okoniami, brań za dużo nie było, ale jest progres ;)

Do zdjęcia dwa okonki 32 i 38cm z 12 metrów.

f4n3sx.jpg2lurtr6.jpg

#11 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4262 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 17:52

Super, kiedy ten weekend, ciężko usiedzieć jak takie świetne warunki za oknem......

2wrdnht.jpg

#12 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 678

Napisano 22 styczeń 2017 - 19:58

Super, kiedy ten weekend, ciężko usiedzieć jak takie świetne warunki za oknem......

Nareszcie upragniony weekend :)

Zgodnie z wcześniejszymi planami spotykamy się nad jednym z jezior Pojezierza Brodnickiego.

Przewodnikiem jest Krzysztof /krzszcz/, jest także kolega Krzysztofa ,mój imiennik Zbyszek.

Warunki atmosferyczne niezbyt uciążliwe,pomijając wiejący w niektórych fragmentach jeziora wiatr.

Grubość powłoki lodowej ok10cm-15cm.

Już w jednym z pierwszych otworów meldują się dwa okonki ,co napawa optymizmem :)

Niestety w kolejnych miejscach tylko gorzej.

Zdarzają się sporadycznie palczaki :)

Każdy z nas łowił inną techniką ,innymi przynętami, w innych miejscach,na głębokim,na płytkim ,lecz okonie nic sobie z tego nie robiły.

Jako,że nadzieja umiera ostatnia łowy zakończyliśmy godzinę przed zmierzchem,co pozwoliło wysłać do domów informację,że dzisiaj na kolację naleśniki :lol:

Z punktu widzenia towarzyskiego spotkanie takie jak lubię.

Były i próby złowienia jakiegokolwiek pasiaka ,i pogaduchy na tematy wędkarskie i żarty .

Po woli krystalizuje się plan kolejnej wyprawy.

Tym razem może na któryś z akwenów położonych bliżej Torunia.

#13 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4262 postów

Napisano 22 styczeń 2017 - 20:55

Dziś słabo, kilka brań, 6 okonków pod 20cm w ręku. 

Brania pojedyncze, kilka dziur bez efektu, by w kolejnej złowić malucha i tak w koło.

Ale w sobotę było fajnie, od godziny 7,30 do 10 z groszem złowiłem około 30 rybek, w tym kilkanaście lekko ponad 30cm. Fajnie gryzły, mróz dawał się we znaki, wszystko marzło. 

Dziś było już zdecydowanie cieplej i gorzej z braniami, pzdr

2wrdnht.jpg

#14 krzszcz

krzszcz

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 680 postów
  • MiejscowośćGrudziądz

Napisano 19 luty 2017 - 19:18

Jeżeli zapowiadane prognozy pogody sprawdzą się, to wszystko wskazuje na to, że nie wybiorę się już tej zimy na lód.

W tym tygodniu połowiłem trochę na spławik, czasami było lepiej, czasami słabiej, płotki różnej wielkości interesowały się przynętami (serek, ciasto, pinki, ochotka).339tv1v.jpg16h3dhk.jpg

Były też brania bardzo delikatne, trudne do zacięcia, ale po kilku próbach złowiłem winowajcę :) małego, ale jakże pięknie ubarwionego :)16atvsp.jpginftom.jpg

Na tych ciernikach żerowały okonie, ponieważ wypluł jednego nadtrawionego. Lód miał około 30 cm i nie bardzo chciało mi się wiercić sporo otworów i uganiać się za pasiakami :(bfj6gw.jpg

Myślę, że taki widok tej zimy to już tylko wspomnienia, ale różnie bywa, więc......wędek podlodowych jeszcze nie chowam ;) 2ymd47t.jpg

#15 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4262 postów

Napisano 19 luty 2017 - 21:00

Fajnie Krzysztof, że coś napisałeś, bo już myślałem, że zakończyłeś. W mi=oim regionie okonie żerują głównie na jazgarzu, jak skubią jazgary to można iść do domu, wiadomo, że okonie wtedy śpią. 

Dziś złowiłem dwie płotki i kilka okoni, około pięciu. Jak nigdy tej zimy więcej pasików złowiłem na blaszkę, ryby nie były   aktywne, jedno skubnięcie na 5-7 przerębli.  Trzeba było długo prowokować je do brania. 

Jeśli się uda to może we wtorek wyskoczę na szybkie 4 godzinki przed pracą. 

2wrdnht.jpg

#16 bartosz200390

bartosz200390

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
  • Ulubiona metoda:Spławik
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 14

Napisano 13 marzec 2017 - 18:14

Sobotni wypad nad jeziorko, drobnica ale radocha była z jej ilości ;)

http://www.fotosik.p...d9f7f0ca62ed6c9

Niedzielny wypad nad jeziorku, już tutaj mniej sztuk ale za to troszkę większe bo trafiły się już leszczyki ;)

http://www.fotosik.p...ac7a41c4212fefa

#17 bartosz200390

bartosz200390

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
  • Ulubiona metoda:Spławik
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 14

Napisano 19 marzec 2017 - 19:09

2z99x8i.jpg

Wypad nad jeziorko z bacikiem. Krótki bo tylko 3 godzinny ale wyjazd udany :)

#18 Spinnigista

Spinnigista

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1539 postów
  • Ulubiona metoda:SPINNING.

Reputacja: 596

Napisano 24 marzec 2017 - 17:54

Musiałem chociaż na godzinkę się wybrać. Dam Effzett Microflex 2.30 10g, przetestowany wyniki dwa okonki oraz dwa pistolety. Sam hol na tym kijku takiego ogonka bajkaaaaa.
b2d10308e0638.jpg

#19 lepek

lepek

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 557 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, Spławik
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 170

Napisano 24 marzec 2017 - 18:13

Szkoda, że fotka słaba bo wybarwiony niesamowicie!

#20 rav_id

rav_id

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 202 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 333

Napisano 24 marzec 2017 - 18:14

Ładnie ubarwiony rozbójnik. Planujesz ten kijek wypróbować na pstrągach? Ciekawy jestem jak z pstrągowymi wabikami w nurcie będzie sobie radził. Kolega ma mocniejszego, do 15 g, i zadowolony. Ja tego do 10 g oglądałem u @przemope (p.Przemka) i bardzo mi się spodobał też jako lekka pstrągowa alternatywa, ale głównie jako kijek kleniowy na nizinnym i górskim odcinku.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych