Wędka na pstrągi - Wędki, wędziska - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wędka na pstrągi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

#1 mrarash

mrarash

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Reputacja: 1

Napisano 16 styczeń 2016 - 20:20

Witam

Szukam wędki do łowienia pstrągów jak w temacie, łowisko to rzeka szerokość waha się od 1 metra do około 6-7 metrów, a głębokość maksymalna w granicach 1,5 - 2 metry. Będzie to mój pierwszy sezon na pstrągach mam wędkę 260 cm i cw do 22g może się nada proszę o opinie. Jeśli jednak się nie nadaje jakie powinna mieć parametry wędka przeznaczona na pstrągi i proszę o ewentualne propozycje budżet w granicach 200-220 zł.

#2 MATIG

MATIG

MK FISHING :)

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1888 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning

Reputacja: 1053

Napisano 16 styczeń 2016 - 23:19

Jak ładnie gnie się pod rybą ten kijek, to próbuj połowić na niego :). Od siebie mógłbym polecić Kongera WCH Turbo jak na taką rzeczkę to 2.40 myślę że ok będzie. CW 7-21 g, ładne płynne ugięcie pod rybą, dobrze amortyzuje odjazdy, itd. W katalogu jest nawet dedykowany pod tą rybę. Ale spokojnie obskoczysz nim szczupaczka na lekko, bolka, jak i z przymrużeniem oka klenie/jazie. Jak miałbyś nim łowić tylko na rzece którą opisujesz to najkrótszy model będzie dobry, natomiast jeśli miałby to być uniwersał to brałbym 2.70. 

#3 maciek80C&R

maciek80C&R

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćMińsk Mazowiecki

Reputacja: 5

Napisano 17 styczeń 2016 - 09:30

Jeśli twoja rzeczka jest zakrzaczona i trudno dostępna to dobrym wyborem będzie krótki, tani, miękki kijek z krótkim dolnikiem do rzutów z pod siebie w trudnych miejscowkach. Taniego nie będzie szkoda ciagac po krzakach a jednocześnie krótkim lepiej manewrowac. Miękki dobrze będzie trzymał rybę i amortyzowal szarpniecia bo pstrągi potrafią latać :) dzięki takiej akcji będziesz mógł zastosować ciensza linkę niż przy sztywnym kiju. Wszystkie te warunki spełnia np Shimano catana 210cm 7-21g , Shimano vengeance 210cm 5-20g, Shimano catana 180cm 3-14g. Wszystko w okolicach 100 zł

#4 mrarash

mrarash

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Reputacja: 1

Napisano 17 styczeń 2016 - 10:57

W katalogu znalazłem mikado nihonto tt zander 220 i jest do 15g i 18g wyrzutu. Kolega stosuje ten do 15g na okoniach i powiedzial że nadałby się na pstrąga choć jest przeznaczony do innej ryby. I kolejne pytanie to prawda że na pstrąga wklejanka odpada czy można zastosować ?

#5 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 846 postów
  • MiejscowośćWarszawa / Grodzisk Mazowiecki

Reputacja: 607

Napisano 17 styczeń 2016 - 11:02

akurat też interesuję się tematem wędki pod pstrąga i robiłem przegląd wpisów na forum o tej tematyce. Generalnie potrzebna jest wędka dobrze zacinająca rybę, ale potem dość miękka w pracy, żeby jej nie zgubić przy holu. Część typów już padła:

Shimano catana 3-14
Shimano catana 7-21
Shimano vengeance 5-20
Konger WCH Turbo 7-21

a dalej można szukać trochę wyższej półki - jakby ktoś wietrzył szafę, to jestem zainteresowany używką ;)

Daiwa Exceler 3-18
Daiwa infinity-Q 3-18
Savage Gear Parabellum 3-16
a ktoś to jeszcze skomentował: W cenie nowej Parabelki możesz dorwać używanego Batsona do 10g - niebo a ziemia. Parabelka jest świetna a batson jeszcze lepszy.

#6 Spinnigista

Spinnigista

Nałogowiec

• Użytkownik
  • 1730 postów
  • Ulubiona metoda:SPINNING.(Jezioro: Okoń, Rzeka: Pstrąg)

Reputacja: 844

Napisano 17 styczeń 2016 - 11:19

Maciek wystaw ofertę kupna na JB.pl a propozycji na pewno będzie kilka od nówek po używki.

#7 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 846 postów

Napisano 17 styczeń 2016 - 11:49

przeglądam dział ogłoszeń sprzedaży od czasu do czasu, ale tam rzeczy dzieją się zbyt dynamicznie. Może faktycznie odwrócę sytuację

A, i jeszcze jeden ważny model, może nawet najciekawszy:
Robinson Diaflex Trout

#8 maciek80C&R

maciek80C&R

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • MiejscowośćMińsk Mazowiecki

Reputacja: 5

Napisano 17 styczeń 2016 - 12:26

Wklejanka i inne jigowe kije w moim przekonaniu nie są dobrym rozwiązaniem z powodu sztywnej i szybkiej akcji, mi połowa ryb spadała z takiego kijka jak zaczynałem. Na sandacze i okonie się nadawał ale do psragow był za sztywny

#9 zander96

zander96

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 737 postów
  • Ulubiona metoda:Spining z opadu
  • MiejscowośćPomorskie :)

Reputacja: 83

Napisano 17 styczeń 2016 - 12:31

A, i jeszcze jeden ważny model, może nawet najciekawszy:
Robinson Diaflex Trout

O ile pamięć mnie nie myli to na jb.pl kolega @Voldemort miał na sprzedaż ww kijek , zapytaj może jeszcze go ma

#10 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 846 postów

Napisano 17 styczeń 2016 - 14:17

Ano miał. Odszukałem, wystawił 6 stycznia o 13, a o 17 już było pozamiatane ;) to jest ta dynamika zdarzeń o której wspominałem. Nie zawsze tak jest ale bardzo często. Kilka dniu temu poszedł też wspominamy przez MATIGa Konger WCH

#11 MATIG

MATIG

• Użytkownik
  • 1888 postów

Napisano 17 styczeń 2016 - 17:17

Ano miał. Odszukałem, wystawił 6 stycznia o 13, a o 17 już było pozamiatane ;) to jest ta dynamika zdarzeń o której wspominałem. Nie zawsze tak jest ale bardzo często. Kilka dniu temu poszedł też wspominamy przez MATIGa Konger WCH

Jak masz gdzieś okazję pomacać tego WCH to naprawdę polecam. Kijek jest rzeczywiście bardzo udany. Świetnie ładuje przynęty, no i ugięcie ma bardzo fajne. Ale ponoć nie każdemu podchodzi i tu jest właśnie problem takiego rodzaju że trzeba go najlepiej przed zakupem do łapki wziąć.

#12 rav_id

rav_id

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 572

Napisano 17 styczeń 2016 - 18:45

Jeśli to ma być kij głownie na tę rzekę, to polecał bym coś krótkiego, ok. 200 cm. Jeśli bardziej uniwersalny to ok. 230 cm. Chyba, że nie da się do wody podejść przez roślinność przybrzeżną to można dłuższy. To też kwestia wygody i przyzwyczajenia. Charakter pracy wędki i c.w. najlepiej dobrać do rodzaju używanych przynęt i uciągu wody (przynęta inaczej pracuje z prądem a inaczej pod prąd). Po przeanalizowaniu powyższych można dopiero wg. mnie brać pod uwagę konkretne modele.

Osobiście z krótkich kijków używałem na pstrąga: Catana BX 210 cm 10-30g i Cormoran Red Masted Trout & Perch 205 cm 2-15 g. Catana była by lepsza w lżejszej wersji np. do 21 g. Cormoran całkiem przyzwoity i tani.

opowiescizespinningiem.blogspot

#13 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 846 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 11:03

Cormoran Red Masted Trout & Perch 205 cm 2-15 g. (...) całkiem przyzwoity i tani.

no faktycznie, to tani kijek, ale opisany jako x-fast, a ja bym wolał coś bardziej kluskowatego. Czy gnie się ładnie pod rybą?

#14 Spinnigista

Spinnigista

Nałogowiec

• Użytkownik
  • 1730 postów
  • Ulubiona metoda:SPINNING.(Jezioro: Okoń, Rzeka: Pstrąg)

Reputacja: 844

Napisano 18 styczeń 2016 - 11:07

Większość wędek opisywanych jako x-fast nawet nie leżało przy takiej wędce...

#15 Tomas81

Tomas81

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów
  • Ulubiona metoda:Spinningista rodbuilder

Reputacja: 879

Napisano 18 styczeń 2016 - 11:24

Większość wędek opisywanych jako x-fast nawet nie leżało przy takiej wędce...

REWELACJA!!! Cała prawda o fabrycznych patykach.

Poza tym świetny post wstawił Kolega Rafał @rav_id gdyż wędzisko ZAWSZE pierw się dobiera pod PRZYNĘTĘ, potem łowisko a gdzieś pod koniec docelową rybę.

#16 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 846 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 15:14

Dwa najbardziej pożądane typy dla mnie to

Robinson Diaflex Trout 2,55m 5-15g
Savage Gear Parabellum Spin CC 2,79m / 3-16g

i tego się będę pewnie trzymał. Czekam na okazję jakiejś używki. 

#17 MATIG

MATIG

• Użytkownik
  • 1888 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 16:27

Stoi na jerku : 

http://jerkbait.pl/t...a-na-gwarancji/

#18 maciekd

maciekd

Pasjonat

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 846 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 16:59

ano jest! Dzięki, bo nie zauważyłem, może dlatego, że wątek jest zamknięty. Ale chyba wstrzymam się z privem, tylko wystawię ogłoszenie w dziale Kupię i zobaczę co się wydarzy ;)

BTW, dzisiaj niejaki @Matiz992 szturmem na jb sprzedał wędę i dwa kręcioły! ;) Matiz, przed nami nic się nie ukryje! Kończ pisać tę pracę i nad wodę, a nie sprzęt wyprzedajesz :P

#19 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4605 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1697

Napisano 18 styczeń 2016 - 17:03

Czyli to już po chłopie, nie do wiary normalnie,  pewnie się żeni.... ;)  ;)  :D  :lol:  :lol:

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#20 rav_id

rav_id

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 572

Napisano 18 styczeń 2016 - 18:45

no faktycznie, to tani kijek, ale opisany jako x-fast, a ja bym wolał coś bardziej kluskowatego. Czy gnie się ładnie pod rybą?

Nie podejmę się określić szybkości, kluchą to on w trakcie rzutu zdecydowanie nie jest, szczytówka ładnie gaśnie. co do ugięcia pod rybą... Nie mam zwyczaju wpatrywać się w kij w czasie holu, a raczej patrzę gdzie w tym czasie ryba przebywa i co wyprawia by się uwolnić ;) A na poważnie, to okazów nie miałem okazji tym holować. Pstrążki 25+ uruchamiały już kijek. Na sucho ugięcie dość szybko przechodzi na środek i dolnik wraz ze wzrostem obciążenia. Wstawił bym pewnie jakąś fotkę ugięcia (takie modne ostatnio, hehe) ale mój egzemplarz przez nieuwagę pozbawiłem ok. 20 cm szczytówki (przytrzaśnięte drzwiami) w związku z czym powstała z niego wklejka.

Poprzedni wpis kierowałem generalnie do autora wątku ;)

opowiescizespinningiem.blogspot

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych