Wypuszczanka - strona 2 - Wędkarstwo spławikowe - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypuszczanka

trotting centerpin centre pin

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#21 Sylwester

Sylwester

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 554 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćPruszcz Gdański

Reputacja: 105

Napisano 26 marzec 2015 - 20:32

Myślę że na klenia skórka chleba też będzie skuteczna, zastanawiałem się też nad łapaniem na UL spinning chlebkiem na wolną żyłkę tym bardziej że zaobserwowałem w zeszłym roku jak duże klenie zbierają chleb którym ludzie karmili kaczki z powierzchni.

Może ktoś się w temacie lepiej orientuje odnośnie RAPR w rozdziale V punkt 2.2 jest napisane że że spinningować można wędką zakończoną przynętą sztuczną bez dodatkowych wskaźników stosowanych na lince. Natomiast w punkcie 1.1 jest opisana metoda gruntowo- spławikowa w której nie jest napisane że musimy stosować spławik podczas tej metody. Czyli w przypadku użycia przynęty naturalnej z jednym haczykiem przestajemy spinningować a zaczynamy łowić metodą gruntowo-spławikową a to jakiej użyjemy wędki jest bez znaczenia. Sa ludzie którzy łowią z gruntu spinningami z bombką i wędka nie oznacza metody łowienia.

Reasumując : Podczas spinningowania z przynętą sztuczną jak np. sztuczna mucha nie mogę stosować kuli bo to sygnalizator.

Podczas łowienia na przynętę naturalną z jednym haczykiem mogę stosować kulę bo pomimo łowienia UL wędką bez względu jak sie nazywa picker, odległościówka czy spinning nie łowię metodą spinningową tylko spławikowo gruntową ?

Łowienie metodą spiningową jest opisane dokładną definicją , regułka określa jasno i wyraźnie  ....że spiningujemy tylko i wyłącznie używając  przynęt sztucznych.

Wszystkie metody do których używamy przynęt sztucznych zalicza się spiningu..

Jedyną metodą spiningową zabronioną w pl do której używa się przynęt naturalnych i sztucznych jest vertical jiging.

Zakazane jest spiningowanie z użyciem kuli wodnej ze względu na to by , w rzekach gdzie są pstrągi nie łowiono ich przy użyciu przynęt naturalnych pod przykrywką metody spiningowej.

Jeśli w danym okręgu lub na danym łowisku stosowanie kuli wodnej nie jest zabronione odrębnymi przepisami można łowić tą metodą.

To jakie wędzisko używasz nie ma wpływu na metodę jaką łowisz .Co to jest wędzisko i jakie może być stosowane RAPR też dokładnie określa .

Gdybyś przeczytał RAPR nie zadawał byś takich nie mądrych pytań . W nim masz opisane dokładnie krok po kroku ,,, prościej już nie można tego napisać .

#22 Pawel Jankes Jankowski

Pawel Jankes Jankowski

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1644 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćGru-dz

Reputacja: 168

Napisano 28 marzec 2015 - 00:39

Od pewnego czasu intryguje mnie metoda połowu zwana wypuszczanką.

Polega ona po krótce na swobodnym spływaniu zestawu spławikowego z prądem rzeki.

Jednym z elementów zestawu jest kołowrotek o ruchomej szpuli,którego nawiasem mówiąc w młodości nie darzyłem sympatią :D .

Kołowrotek ten dzisiaj jest w Polsce w sklepach stacjonarnych praktycznie nie do kupienia,a w sprzedaży internetowej dosyć drogi.

Jestem ciekawy,czy może są w śród nas koledzy ,którzy łowią tą metoda.

Zachęcam wszystkich do wymiany doświadczeń i poglądów,gdyż wydaje mi się ,że jest to fajna metoda połowu.

w Uk jak byłem dostawałem nie raz ku...zny . Tam to popularne bardzo może i fajne jak nikt nie łowi obok .zawsze dostawałem białej gorączki jak gość siedział 30 metrów  dalej i przez środek małej rzeczki spuszczał zestaw . uniemożliwiając łowienie innym.  Sam łowię czasem tą metodą na wiśle .Mały spławik za nim od razu kulka ołowiu zaciśnięta na cienkiej żyłce spławik ustawiam 2-3 metry od haczyka . Na hak konik polny , chrabąszcz ,  gąsienica lub mutka . czasem wystarczy jeden biały robak przewleczony wzdłuż .. Metoda jest bardzo skuteczna przy połowie jazi , klenie , jelców .

#23 Sylwester

Sylwester

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 28 marzec 2015 - 21:09

Łowienie metodą spiningową jest opisane dokładną definicją , regułka określa jasno i wyraźnie  ....że spiningujemy tylko i wyłącznie używając  przynęt sztucznych.

Wszystkie metody do których używamy przynęt sztucznych zalicza się spiningu..

-RAPR rozgranicza metodę muchową i spinningową, w metodzie muchowej zakazane jest dociążanie linki przy użyciu kul wodnych , w obu metodach stosujemy tylko i wyłacznie przynęty sztuczne.

"b/ wędka stosowana w metodzie muchowej musi być wyposażona w sznur muchowy i kołowrotek o szpuli ruchomej. żyłkę wolno stosować wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekroczyć dwukrotnej długości używanego wędziska, c/ nie wolno stosować więcej niż dwóch sztucznych much na jednej wędce, d/ nie wolno stosować dodatkowego zewnętrznego obciążenia linki lub przyponu."

Jedyną metodą spiningową zabronioną w pl do której używa się przynęt naturalnych i sztucznych jest vertical jiging.

- metoda spinningowa możliwa jest tylko przy użyciu przynęt sztucznych , łowiąc na przynętę naturalną nie spinningujemy wg. definicji

Zakazane jest spiningowanie z użyciem kuli wodnej ze względu na to by , w rzekach gdzie są pstrągi nie łowiono ich przy użyciu przynęt naturalnych pod przykrywką metody spiningowej.

Zakazane jest dociążanie zestawu przy łowieniu metodą muchową przy użyciu kuli wodnej, spławików itp. 

"g/ przy łowieniu ryb łososiowatych w wodach udostępnionych tylko do łowienia na sztuczną muchę, zakazuje się stosowania kuli wodnej, a takŜe innych zastępujących ją przedmiotów / np. spławik/"

Natomiast w metodzie spinningowej zastosowanie ma inny przepis który opisuje że na lince ze sztuczną przynętą nie może być sygnalizatorów a kula wodna może być w zależności od kontrolera odebrana jako sygnalizator brania lub dociążenie zestawu przy czym w metodzie spinningowej dociążanie zestawu jest dopuszczalne.

Jeśli w danym okręgu lub na danym łowisku stosowanie kuli wodnej nie jest zabronione odrębnymi przepisami można łowić tą metodą.

-można ale tylko przy użyciu przynęty naturalnej ponieważ przy metodzie spinningowej nie wolno stosować sygnalizatorów.

Gdybyś przeczytał RAPR nie zadawał byś takich nie mądrych pytań . W nim masz opisane dokładnie krok po kroku ,,, prościej już nie można tego napisać .

-rzecz w tym że przeczytałem RAPR i jak dla mnie jest napisany ogólnikowo i dopuszcza rozmaitą interpretację. Np metoda spławikowo-gruntowa nie jest napisane że przynęta ma spoczywać na dnie i nie może być ściągana. Nie można spinningować przynętą naturalną i żywą . Ale nie ma zapisu który uniemożliwia założenia przynęty naturalnej na bocznym troku i jej zwijania. Widziałem jak podczas kontroli gość łapał na boczny trok robakiem a kontrolujący go strażnicy nic nie zrobili bo wg jego tłumaczenia łowił metodą gruntową a nikt mu nie zakaże zwijania zestawu,

#24 Pawel Jankes Jankowski

Pawel Jankes Jankowski

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1644 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćGru-dz

Reputacja: 168

Napisano 02 kwiecień 2015 - 22:42

Łów jak chcesz , najwyżej zapłacisz mandat.

Nie wiem czego nie rozumiesz ? Masz kłopoty z interpretacją regulaminu to nie powinieneś otrzymać karty wędkarskiej . Bo egzamin zdaje się na podstawie RAPR . Proste i logiczne nie znajomość przepisów nie zwalnia od tego by  je łamać. Każdy strażnik Ci to powie i zaprosi na ponowny egzamin zatrzymując karte wędkarską. I koniec dyskusji.

Teraz napisze na czerwono:

Jeszcze jeden post nie na temat i zapracujesz na warna  . Czyt. Ostrzeżenie

Jest na forum odpowiednie miejsce do takiego typu dyskusji .

#25 seba-piorun

seba-piorun

Potokowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 762 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, grunt
  • MiejscowośćStarogard Gdański

Reputacja: 649

Napisano 22 listopad 2015 - 18:21

Zbyszku doczekamy się tej misternej konstrukcji? W tym roku przewinął mi się Centerpin przez łapki i powiem szczerze, że jest to maszynka z najwyższej półki ;)

Zarażam innych miłością do jezior, od stycznia do grudnia trwa u mnie sezon. Życie wiodę oparte na szacunku do darów natury, ludzi i ich kultur.

#26 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1296 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 718

Napisano 22 listopad 2015 - 20:42

Dzięki za zainteresowanie Seba! :)

Jeśli chodzi o jak to się teraz modnie mówi "projekt" pt.wypuszczanka",to najlepiej idzie mi skupowanie

"surowca" do przeróbek.

Zdobyłem w sumie 4 kołowrotki typu gwiazda:3 używane i jeden chiński fabrycznie nowy.

Gorzej ma się sprawa z przystąpieniem do przeróbek i prawdopodobnie zdecyduję się na zakup oryginalnego centerpina  :) .

#27 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4510 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1602

Napisano 23 listopad 2015 - 20:37

Zbyszek przerabiaj, nie idź na łatwiznę......

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#28 seba-piorun

seba-piorun

Potokowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 762 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 21:08

Zbyszek przerabiaj, nie idź na łatwiznę......

Podobno żeby facet coś zrobił trzeba mu powiedzieć, że na pewno tego nie potrafi zrobić. Tak więc Zbyszku - na pewno nie wiesz jak się do tego zabrać :) Czekamy z Danielem na efekty. Zima idzie czasu trochę znajdziesz a potem będziesz mógł się nam pochwalić. Pozdrawiam bardzo serdecznie!

Zarażam innych miłością do jezior, od stycznia do grudnia trwa u mnie sezon. Życie wiodę oparte na szacunku do darów natury, ludzi i ich kultur.

#29 Jary

Jary

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 49 postów
  • Ulubiona metoda:Feeder/Spinning
  • MiejscowośćStronno

Reputacja: 21

Napisano 24 listopad 2015 - 18:43

Przeglądam sobie ten temat i nagle mnie olśniło! Pobiegłem do piwnicy i znalazłem to cacko:

2wd2efs.jpg 21dfspk.jpg

Jest dość zniszczony i zabrudzony, ale leżał koło 15 lat u mnie w piwnicy, a wcześniej kto wie ile jeszcze...  :D Zima dopiero nadchodzi, więc będę mieć ciekawe zajęcie w dłuuugie wieczory  ^_^

Ryba lubi fachowca!

#30 zbyszek

zbyszek

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1296 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • Miejscowośćtoruń

Reputacja: 718

Napisano 24 listopad 2015 - 19:57

Tak! To dokładnie taki kołowrotek ,jak te na których chcę zabazowac :).

Z tego co widzę nie jest wcale nie jest wcale zniszczony.

Twój egzemplarz ma dosyć precyzyjny system regulacji łożyskowania szpuli.

Wystarczy usunąć stary smar ,kapnąć trochę oliwy /na początek może być z oliwek i będzie się fajnie kręcił :)

#31 Mirek-Tczew

Mirek-Tczew

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 594 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, Feeder
  • MiejscowośćTczew

Reputacja: 579

Napisano 24 listopad 2015 - 20:30

Przeglądam sobie ten temat i nagle mnie olśniło! Pobiegłem do piwnicy i znalazłem to cacko:

2wd2efs.jpg 21dfspk.jpg

Jest dość zniszczony i zabrudzony, ale leżał koło 15 lat u mnie w piwnicy, a wcześniej kto wie ile jeszcze...  :D Zima dopiero nadchodzi, więc będę mieć ciekawe zajęcie w dłuuugie wieczory  ^_^

Z tą piwnicą to był dobry pomysł :)  Nawet starą tęczówkę na moim znalazłem.

iz2cme.jpg

2dlw0gy.jpg

Tylko Polak nie chce mieć lepiej niż inni. Polak chce, żeby inni mieli gorzej niż on.

#32 Sylwester

Sylwester

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 24 listopad 2015 - 21:38

http://www.wedkarski...abu-garcia.html widziałem gościa jak łowił na wypuszczankę stosując kołowrotek bezkabłąkowy . Posiada spust przy którym żyłka wysuwa się bez oporu a w przypadku brania puszczamy spust i zacinamy. I do tego szybciej zwija się zestaw niż centerpinem .

#33 Jary

Jary

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 49 postów
  • Ulubiona metoda:Feeder/Spinning
  • MiejscowośćStronno

Reputacja: 21

Napisano 24 listopad 2015 - 22:02

Tak! To dokładnie taki kołowrotek ,jak te na których chcę zabazowac :).

Z tego co widzę nie jest wcale nie jest wcale zniszczony.

Twój egzemplarz ma dosyć precyzyjny system regulacji łożyskowania szpuli.

Wystarczy usunąć stary smar ,kapnąć trochę oliwy /na początek może być z oliwek i będzie się fajnie kręcił :)

Smar jest bardzo stary, zdążył "skruszeć"  :D Spokojnie mam dokładny plan jego odrestaurowania, będzie chodził jak nowy i cieszył oko  ;)

Ryba lubi fachowca!

#34 seba-piorun

seba-piorun

Potokowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 762 postów

Napisano 24 listopad 2015 - 22:47

Fajnie czasem odgrzać kotleta :) Dobrze, że przypomniał mi się ten temat - koledzy będą mieli co pucować. Swoją drogą dla mnie jak i dla innych młodych fajnym jest oglądanie tego czym łowiło się kiedyś. Dziś mamy zupełnie inny dostęp do akcesorii wędkarskich. Ciężko kiedyś było kupić taką gwiazdę?

#35 Mirek-Tczew

Mirek-Tczew

Entuzjasta

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 594 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning, Feeder
  • MiejscowośćTczew

Reputacja: 579

Napisano 24 listopad 2015 - 23:08

Mnie najbardziej zaskoczyła ta żyłka. Można by rakietę do tenisa nią naciągnąć ^_^ Muszę kiedyś garaż przetrzepać. Tam też niejedna perełka się znajdzie. Tata ma już 80 lat, a słynie z tego, że zawsze lubił coś chomikować.

Tylko Polak nie chce mieć lepiej niż inni. Polak chce, żeby inni mieli gorzej niż on.

#36 Fluffy

Fluffy

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Reputacja: 3

Napisano 19 grudzień 2015 - 20:00

Bawiłem się przez ostatnie dwa sezony w "wypuszczankę", w mojej opinii jest to najciekawsza metoda spławikowa.. No ale moje początki z wędką to było kilka lat biegania za pstrągami po górskich wodach, więc mam spaczony gust :)

Zabawa przednia, co do centerpinów - wiadomo że im lepszy sprzęt tym komfort łowienia większy, natomiast najważniejszą rzeczą jest nie tyle opór obracania się - bo w praktyce łowi się zazwyczaj na lekkim "przytrzymaniu" - tylko to, jak sprawnie kołowrotek zastartuje, a do tego powinien być jak najlżejszy. Stąd te słynne angielskie szprychy :)

Od razu wypada zaznaczyc, że tradycyjnym kołowrotkiem kabłąkowym z powodzeniem mozna bawić się w wypuszczankę, jednakże sprawne zacięcie i przejscie do holu jest utrudnione z oczywistych względów, z pewnością zaliczymy wiele pustych zacięć.

Oprócz kołowrotka, potrzebna jest wędka. Tu, wbrew internetowym źródłom, można stosować pełne spektrum. Osobiście, w zależności od łowiska i "targetu" stosowałem lekkie odległościówki, poprzez power floaty aż po lżejsze feedery i bolonki, jednkaże warto zaznaczyć że precyzja hamowania paluchem centerpina umożliwia wyprawę nawet na poważne okazy ze stosunkowo lekkim sprzętem.

Samo łowienie to trochę przeżycia ekstremalne, wystarczy chwila nieuwagi i na rozplątywaniu "brody" na kołowrotku spędzimy godzinę czasu. Kabłąk (czy jak tam nazwać ten druciany ogranicznik) jest, przynajmniej dla początkującego, dużą pomocą. Podobnie z zarzucaniem zestawu - wallis casting, single/double loop casting. side casting, spinning casting.. Pod tym względem długa i usiana cierniami droga, ambicję trzeba glęboko schować i drobnymi kroczkami brnąć do przodu, nie zrażając się niepowodzeniami :P .

Natomiast frajda ze skutecznego łowienia z powodzeniem nam to wynagrodzi.

Na co zwracać uwagę? Jak to w wędkarstwie spławikowym, jedną z najważniejszych rzeczy jest dobór odpowiedniego do warunków spławika i odpowiedni rozkład obciążenia, o tym można napisać elaborat. Drugą sprawa jest nęcenie - zgodnie z zasadą mało a często. Całą teorię o lepieniu kul i laboratoryjnie dobieranym składzie mieszanki można schować do kieszeni, wystarczy po prostu co drugie przejście zarzucić garstką białych robaczków (czy na co tam łowimy). 

Na podstawie osobistych doświadczeń, podejrzewam że trotting jest jedną ze skuteczniejszych metod wędkarskich 

:)

Kiedyś próbowałem napisać parę słów na ten temat na forum, ale jakoś się nie przyjęło ;) :

http://www.forum.wed...ęcy/#entry11039

Pozdrawiam

#37 NightRooD

NightRooD

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Reputacja: 1

Napisano 08 grudzień 2017 - 00:19

Ja moge dodac od siebie ze co roku zaczynajac od marca uganiam sie na mojej rzece malej z matchem .Przepływanka to jest kapitalna metoda , daje mi najwiecej ryb i swietnie sie przy tym bawie .Łowie tylko na chleb bez robakow kukurydzy itp zanete rowniez robie z chleba kaszy jeczmiennej platkow owsianych bulki tartej ;p niby takie błache..lecz efekty sa czasami duzo lepsze niz mozna sobie przypuszczac :) 

#38 pito10

pito10

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Reputacja: 0

Napisano 09 luty 2018 - 20:48

Witam.

Potwierdzam że wypuszczanka to najskuteczniejsza metoda. :)

Łowie ta metodą nawet wypuszczanymi sztucznymi muchami gdzie wyniki wprawiały mnie w osłupienie.Polecam ta metodę każdemu!pozdrawiam

#39 pito10

pito10

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Reputacja: 0

Napisano 10 luty 2018 - 16:46

Piękna metoda i piękne ryby np.na muchy wypuszczane:)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych