Kółka do slipowania pontonu. - Pozostały sprzęt i akcesoria - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kółka do slipowania pontonu.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning | Mucha
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 487

Napisano 18 luty 2015 - 14:57

Tak się zastanawiam nad zmontowaniem takiego bajeru, który ułatwi mi wodowanie pontonu. Gotowce są trochę drogie, więc raczej sam zabiorę się do roboty i stworzę takie ustrojstwo z Profili aluminiowych i kółek z pewnego, popularnego multimarketu :D

Zostaje jednak pytanie, jak to zamontować na pawęży, żeby wyrządzić jej jak najmniej krzywdy? Czy są jakieś inne sposoby niż wiercenie? 

No i w ostateczności, w jaki sposób zabezpieczyć pawęż przed wchłanianiem wilgoci w miejscach mocowania?

#2 Najeżony

Najeżony

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Reputacja: 1

Napisano 18 luty 2015 - 15:45

Witam.

A ponton motorowy czy wiosłowy? Też myślę nad kółkami do transportu z tym że ja mam ponton wiosłowy. Mała pawęż i chyba mniejsze możliwości. 

#3 Sowixus

Sowixus

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 41 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 16

Napisano 18 luty 2015 - 16:01

Jakiś czas temu zamontowałem sobie takie kółeczka przy pontonie. Powiem tak, rzeczywiście tanie to nie jest (jeżeli kupuje się gotowca), ale jakie ułatwienie życia... Wodowanie pontonu (320cm)+silnik 5km+zbiornik na paliwo + cała masa rzeczy to żaden problem. Można spokojnie się rozłożyć nawet w dużej odległości od wody i samemu przeciągnąć cały zestaw. Jak sobie przypomnę jak wcześniej nosiłem wszystko po kolei do wody to czasami aż się odechciewało łowić (tym bardziej jak było zimno, a człowiek cały spocony...)

Zamontowane kółka wyglądają tak:

21x07n.jpg

fwsva9.jpg

Niestety takie mocowanie wymaga wiercenia. Trzeba tylko pamiętać aby dobrze dobrać wiertło (bolec musi wchodzić ciasno) no i oczywiście zabezpieczenie wszystkiego sylikonem (ja zastosowałem akwarystyczny). Jak na razie wszystko wygląda ok. Minęło już parę lat i nie zauważyłem ubytku sylikonu ani jakiś oznak chłonięcia wody przez sklejkę. Wszystko jest ze stali nierdzewnej, także wygląda jak nowe.

#4 RETEK

RETEK

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Reputacja: 13

Napisano 18 luty 2015 - 16:05

Tak się zastanawiam nad zmontowaniem takiego bajeru, który ułatwi mi wodowanie pontonu. Gotowce są trochę drogie, więc raczej sam zabiorę się do roboty i stworzę takie ustrojstwo z Profili aluminiowych i kółek z pewnego, popularnego multimarketu :D

Zostaje jednak pytanie, jak to zamontować na pawęży, żeby wyrządzić jej jak najmniej krzywdy? Czy są jakieś inne sposoby niż wiercenie? 

No i w ostateczności, w jaki sposób zabezpieczyć pawęż przed wchłanianiem wilgoci w miejscach mocowania

witam 

alu może być trochę za słabe , ja do swojego pontonu zrobiłem z nierdzewki ,koszt ok 120 zl i własna robota ,podobne jak u kolegi SAWIXUS. mocowanine na wylot  silikon dla szczelnoci, trzyma  i jak narazie nie ma problemów.Fakt wodowanie na 100kg (ponton i graty)nie stanowi problemu nawet w terenie.

#5 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 18 luty 2015 - 16:44

Witam.

A ponton motorowy czy wiosłowy? Też myślę nad kółkami do transportu z tym że ja mam ponton wiosłowy. Mała pawęż i chyba mniejsze możliwości. 

Motorowy.

witam 

alu może być trochę za słabe , ja do swojego pontonu zrobiłem z nierdzewki ,koszt ok 120 zl i własna robota ,podobne jak u kolegi SAWIXUS. mocowanine na wylot  silikon dla szczelnoci, trzyma  i jak narazie nie ma problemów.Fakt wodowanie na 100kg (ponton i graty)nie stanowi problemu nawet w terenie.

To znaczy mój nie jest jakiś wielki i ciężki. Sam ponton to jakieś 30kg, do tego 15kg silnik z paliwem no i graty wędkarskie więc w koło 60-70kg da radę się zamknąć. 

Jutro wracając z ryb zajadę do sklepów budowlanych i poszukam materiałów :D

#6 RETEK

RETEK

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 18 luty 2015 - 17:56

Motorowy.

To znaczy mój nie jest jakiś wielki i ciężki. Sam ponton to jakieś 30kg, do tego 15kg silnik z paliwem no i graty wędkarskie więc w koło 60-70kg da radę się zamknąć. 

Jutro wracając z ryb zajadę do sklepów budowlanych i poszukam materiałów :D

kółka poszukaj raczej w sklepach rolniczych niż marketach , ja kupiłem w grene  market chyba za 25 szt w  casto lub obi prawie 40szt

#7 Matiz992

Matiz992

Catch & Reklamówka

• Moderator
  • 2153 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 18 luty 2015 - 18:45

Dzięki za podpowiedź, mam w sumie niedaleko Agrome i tam powinny być takie rzeczy.

#8 golmar

golmar

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Ulubiona metoda:spinning
  • MiejscowośćSolec Kuj

Reputacja: 0

Napisano 18 luty 2015 - 20:32

Po przewierceni pawęży bym te otwory jeszcze zabezpieczył lakierem żeby czasami nie chłoneło wilgoci, pod mocowania tych kółek zamiast silikonu możesz też kupić sznur butelynowy (tak to się chyba nazywa) w sklepach z lakierami samochodowymi mają takie rzeczy, stosuje się to np. do uszczelniania lamp i różnych połączeń w samochodach. Nigdy nie twardnieje i zawsze jest elastyczne,w razie demontażu niema problemów z demontażem mocowań.

Ja w moim pontonie będę też musiał to poprawić bo kupiłem używkę i ktoś się do tego nie przyłożył :(

#9 Pawel Jankes Jankowski

Pawel Jankes Jankowski

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1644 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćGru-dz

Reputacja: 168

Napisano 19 luty 2015 - 02:12

Matiz spokojnie możesz powiercic otwory. Śruby najlepiej wkręcać na silikon lub specjalne gumowe oringi. Kułka to dobry temat , mój kolega wykorzystał kułka od wózka dziecięcego . Można też użyć od taczki wszystko w zależności od ciężaru pontonu.

#10 Pavlo

Pavlo

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 365 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning,spławik,wędkarstwo podlodowe
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 61

Napisano 19 luty 2015 - 07:55

Aaah te kółka też by mi się przydały ale ja mam gumę typu wiosłowego i ta montowana pawęż się nie nadaje do zamocowania kółek i tak nie mogę nic wymyślić żeby sobie transport ułatwić

5v86iy.png

#11 RETEK

RETEK

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 19 luty 2015 - 16:29

Aaah te kółka też by mi się przydały ale ja mam gumę typu wiosłowego i ta montowana pawęż się nie nadaje do zamocowania kółek i tak nie mogę nic wymyślić żeby sobie transport ułatwić

możesz spróbować coś wózka tz  oś z kólkami do tego platforma w kształcie litery L np z wózka transportowego  lub  z profili alu, do części L od strony  podłogi montujesz line tak aby powstała pętla długości do dziobu w celu przedłużenia L I gotowe masz wózek .

#12 Pavlo

Pavlo

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 365 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning,spławik,wędkarstwo podlodowe
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 61

Napisano 20 luty 2015 - 15:59

możesz spróbować coś wózka tz  oś z kólkami do tego platforma w kształcie litery L np z wózka transportowego  lub  z profili alu, do części L od strony  podłogi montujesz line tak aby powstała pętla długości do dziobu w celu przedłużenia L I gotowe masz wózek .

myślałem właśnie żeby jakiś wózeczek wykorzystać, musiałby być nie za duży żeby nie zawalał auta, które i tak pęka w szwach jak jadę na ryby a za mały znowu nie poradzi sobie z transportem, cena wózków też nie zawsze zachęca do kupna:) 

5v86iy.png

#13 Mizrach

Mizrach

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning/Grunt
  • MiejscowośćSawin

Reputacja: 6

Napisano 21 luty 2015 - 21:20

Poszukaj wózka transportowego dla karpiarzy od elektrostatyka cena coś chyba około 200zł ojcie wozi taki w bagarzniku w sedanie plus graty karpiowe a sporo ich zawsze wozi.

#14 Piotr L

Piotr L

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 193 postów
  • Ulubiona metoda:spławik spining grunt
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 43

Napisano 22 luty 2015 - 10:55

Poszukaj wózka transportowego dla karpiarzy od elektrostatyka cena coś chyba około 200zł ojcie wozi taki w bagarzniku w sedanie plus graty karpiowe a sporo ich zawsze wozi.

Najtańsze wózki z dobrymi kólkami i mocnym podestem przy  obi pod wiatą stoją.Solidna konstrukcja no i koszt -1zł ;) :lol: :lol: :lol:

#15 Mizrach

Mizrach

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning/Grunt
  • MiejscowośćSawin

Reputacja: 6

Napisano 22 luty 2015 - 17:56

NIewiem co w mojej propozycji jest śmiesznego, złozony ponton wiosłowy jak i motorowy spokojni morzna takim wózkiem z samochodu nad wode przewozić.

#16 Sławek-Czarny

Sławek-Czarny

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 234 postów
  • Ulubiona metoda:Spining,wędkowanie na lodzie.
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 139

Napisano 25 wrzesień 2016 - 05:44

No i w ostateczności, w jaki sposób zabezpieczyć pawęż przed wchłanianiem wilgoci w miejscach mocowania?

Matiz992 i jak z tymi kółkami sprawa zakończona?Tez chcę takie zamontować do mojego kolibri 330.Napisz co i jak.

#17 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4660 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1767

Napisano 25 wrzesień 2016 - 12:59

Sławku Matiz od marca tu nie zaglądał więc raczej nici z odpowiedzi. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#18 Sławek-Czarny

Sławek-Czarny

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 234 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 16 grudzień 2016 - 17:27

Postanowiłem odkopać temat,również poszukuję kółek slipowych a najlepiej wykonawcy takowych :) Te z allegro i netu może i ok ale jak kupić lipę i żałować to lepiej kolegom z forum dać  zarobić ,może nie zedrą tak jak na allegro a i pora odpowiednia zimowa i nie każdy śmiga na ryby :) Jeśli jest tu jakiś majsterkowicz ze zdolnościami manualnymi to proszę o kontakt - ja takich zdolności nie posiadam :)Ponton to kolibri 3,30

#19 daniel

daniel

Złów i wypuść

• Moderator
  • 4660 postów
  • Ulubiona metoda:spinning mucha, okoń sandacz
  • MiejscowośćPrzedgórze sudeckie

Reputacja: 1767

Napisano 17 grudzień 2016 - 08:49

Sławek podrzuć zdjęcie jakie  konstrukcje Cię interesują. Może da się coś załatwić. 

Zdrowy rozsądek i umiar, to złota reguła wędkarstwa.
2wrdnht.jpg

#20 Sławek-Czarny

Sławek-Czarny

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 234 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 20 grudzień 2016 - 02:35

148ql8p.jpgztta48.jpgm95dv6.jpg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych