Kaskadyzacja Wsiły - Przyroda i ekologia - Forum Wędkarskie | Wędkarska Tuba

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kaskadyzacja Wsiły

wisła tama włocławek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pablotor2k

Pablotor2k

Administrator

• Administrator
  • 566 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 207

Napisano 08 październik 2013 - 11:47

Rozpoczęły się pracę nad kaskadyzacją Wisły :

http://www.nowosci.c...1390&IdTag=3791

Ciekawy cytat naszego marszałka :

"Korzyści ekonomiczne oraz społeczne są tak duże, że ten ubytek w środowisku należy ponieść z myślą o rozwoju całego województwa oraz mając na uwadze zabezpieczenie przeciwpowodziowe"

Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka ds. dróg wodnych mówi natomiast :

"Projekt kaskadyzacji Wisły został zrealizowany tylko na etapie budowy tamy we Włocławku. Powoduje to, że rzeka poniżej stopnia degraduje się na tyle, że nie da się jej praktycznie eksploatować jako drogi wodnej."

Nie wiem czy oni sami słyszą co mówią...

Trochę mnie to załamało.

#2 Zander

Zander

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 192 postów
  • MiejscowośćKonin

Reputacja: 14

Napisano 08 październik 2013 - 13:34

Mam nadzieje że im nie wyjdzie , mimo tego że nigdy nie łowiłem na Wiśle to szkoda ... 

#3 Pablotor2k

Pablotor2k

Administrator

• Administrator
  • 566 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 08 październik 2013 - 13:39

Powiem szczerze jak im to wypali będę najbardziej załamanym człowiekiem w Polsce chyba !

Moja Wisła...

#4 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 225 postów
  • MiejscowośćFinlandia, Porvoo

Reputacja: 29

Napisano 08 październik 2013 - 13:50

To jakiś znajomo brzmiący, megalomański, komunistyczny bełkot zupełnie oderwany od rzeczywistości.  Przecież udowodnione zostało już nie raz że najlepszym środkiem zapobiegawczym przeciw powodziom jest naturalny urozmaicony przekrój koryta rzeki, który spowalnia jej bieg działając jak naturalna tama. Naturalne koryto wystarczy odpowiednio zabezpieczyć wałami przeciwpowodziowymi i powstaje najlepiej pracujący system przeciwpowodziowy służący naturze i człowiekowi.  Ogólno  europejski trend to renaturyzacja (powrót do natury przykładem mogą być miliardy Euro pompowane w odtworzenie naturalnego kształtu Renu) a nie denaturyzacja. W całej tej propagandzie nie ma słowa o ekologii a argument o odnawialnych źródłach energii to jakieś nieporozumienie. Odnawialne źródła energii to również ekologiczne i służące przyszłym pokoleniom. A takiego ekologicznego bubla już mamy (zapora we Włocławku) czyli polska ekologiczna bomba zegarowa a tu mowa o następnej.

#5 Franz

Franz

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 44 postów

Reputacja: 1

Napisano 08 październik 2013 - 19:58

To co powiem, może będzie brutalne ale trudno. Wybraliście pajaców to teraz macie. Proponuje zrobić aferę, zawiadomić media, opozycyjnych radnych i spróbować wpłynąć na tych idiotów.

#6 Roman

Roman

Amator

• Validating
  • PipPip
  • 64 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 6

Napisano 08 październik 2013 - 20:02

Jesli przegrodzą Wisłę w Solcu to całe staranie o troć, o tarliska itd. na  Drwęcy prawdopodobnie szlak trafi. Bo w skuteczne przepławki nie wierzę. A zmieni się wszysto. Charakter wody a nawet dzikość. Zaraz powstaną działki nad zalewami.

#7 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 225 postów

Napisano 08 październik 2013 - 20:32

Rząd ten czy inny, nie ważne. Rząd pracuje i podejmuje decyzje na podstawie opinni ekspertów z danej dziedziny. A jeśli ów eksperci to takie komunistyczne pajace a nie naprawdę postępowi ludzie to są takie opinie a nie inne. Takie budowle muszą jeszcze zaopiniować eksperci UE i nie wierzę by Polska dostała na taki projekt jakieś wsparcie, za to może jakieś wielomilionowe kary za degradację środowiska.

#8 Bartass

Bartass

Zapaleniec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1051 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćToruń ( Grabowiec )

Reputacja: 560

Napisano 08 październik 2013 - 21:21

Powiem szczerze jak im to wypali będę najbardziej załamanym człowiekiem w Polsce chyba !

Moja Wisła...

I moja też. Masakra co za ludzie w tym kraju żyją 

#9 Dudzik

Dudzik

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Reputacja: 13

Napisano 08 październik 2013 - 22:46

Panowie spokojnie. Lowie( lowilem) na Wisle od 20 lat. Plan budowy stopni wodnych, zapor i innych melioryzacji Wisly, istnieje niemalze od II wojny swiatowej. Ta inwestycja nigdy nie zostala zrealizowana. Powod jest prozaiczny, jest to gigantyczna operacja finansowa. Obecni decydenci licza, ze Unia Europejska sfinansuje lwia czesc tego przedsiewziecia. Moim zdaniem nie ma na to szans. Niewielu osobom wiadomo, ale kilkanascie miesiecy temu nawet budowa nowego mostu drogowego w Toruniu zawisla na wlosku. Otoz okazalo sie, decyzja srodowiskowa zostala zaskarzona przez jednego z mieszkancow osiedla Winnica. Unia zareagowala natychmiast, wstrzymujac finansowanie. Sprawa byla tak powazna, ze miasto zaangazowalo prawnikow i w kuluarach sadowych osiagnieto porozumienie ze wspomnianym Panem. Mysle, ze facet dzis wygrzewa swoje kosci w fajnym kraju, a miasto nie zbankrutowalo. Slowo bankructwo prosze odczytac w doslownym jego znaczeniu.
Jedyna mozliwosc, moim skromnym zdaniem, na pozyskanie unijnych srodkow to jeden z projektow ekologicznych. Jak zapewne wielu z Was wiadomo, kazda inwestycja musi uzyskac opinie srodowiskowa( wplyw na krajobraz, faune, flore itd.) Teraz niech kazdy z nas sie zastanowi, ktory z expertow wystawi pozytywna opinie i powie, ze inwestycja nie wplynie na srodowisko?

#10 Pablotor2k

Pablotor2k

Administrator

• Administrator
  • 566 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 08 październik 2013 - 23:12

Do 2018 czy 2020 roku 15% pozyskiwanej energii musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Takie wymagania Unii. Ktoś skutecznie blokuje budowy wiatraków w naszym regionie a po tym artykule widać w jaki sposób planuje wywiązać się z tych wytycznych. Dlatego boję się, że koszmar może stać sie rzeczywistością.

#11 Wojtek Z.

Wojtek Z.

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 09 październik 2013 - 08:20

Wszystko rozumiem, tylko ja całkiem niedawno czytałem, że unia wymaga zlikwidowania zapór wodnych na dużych rzekach (w naszym wypadku 1 na Wiśle i 3 na Odrze)...

Szczerze wolę, żeby to mój artykuł przedstawiał co się stanie z Naszą Wisłą!

#12 Pablotor2k

Pablotor2k

Administrator

• Administrator
  • 566 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 09 październik 2013 - 09:04

Wojtek możesz podać źródło jakieś ?

#13 Wojtek Z.

Wojtek Z.

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 09 październik 2013 - 11:14

Chciałbym ale nie pamiętam. Szukałem w gazetach które jeszcze mam ale nie mogłem znaleźć ... :angry:

#14 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 225 postów

Napisano 09 październik 2013 - 13:21

O problemie zapory we Włocławku dużo mówiło się przy okazji powodzi w 2010 roku. Mówiono min. o słabej kondycji technicznej tamy, obawiano się że wielka woda poruszy osady denne (składające się głównie z zanieczyszczeń stolicy) i dojdzie do masowego śnięcia ryb (co już raz się wydarzyło)  i mówiono o tym że zapora ta generuje więcej zagrożeń i strat niż zysków.

#15 Roman

Roman

Amator

• Validating
  • PipPip
  • 64 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 09 październik 2013 - 18:27

Z tymi stratami (chodzi o zyski finansowe dla właściciela) to bym raczej był ostrożniejszy. Strat to ona nie przynosi.

#16 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 225 postów

Napisano 09 październik 2013 - 18:44

Strat nie ma dopóki zapora jest nowa. Później koszty utrzymania są ogromne. Zbiornik należy regularnie oczyszczać z nanoszonego piasku mułu itd. , Koszty wymiany turbin w napełnionej zaporze to grube miliony, remonty ubytków w betonowych częściach zapory konieczne każdego sezonu na wiosnę i po każdej dużej wodzie są ogromne. Gdyby było tak tanio to nikt by nie produkował energii z węgla a prąd byłby sprzedawany tylko po kosztach transportu.

#17 przemope

przemope

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 457 postów
  • Ulubiona metoda:spinning, grunt, spławik, karpie, morze
  • MiejscowośćBydgoszcz

Reputacja: 187

Napisano 11 październik 2013 - 12:10

Cały świat jest za renaturyzacją, a u nas przeciwne trendy. Oby skończyło się tylko na projekcie czego sobie życzę.

#18 Pawel Jankes Jankowski

Pawel Jankes Jankowski

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1644 postów
  • MiejscowośćGru-dz

Reputacja: 168

Napisano 12 październik 2013 - 11:25

Pomysł z kaskadacją Wisły to ogólnie jakaś kpina . A tak serio to mogli by zabrac się za tworzenie nowych opasek bo większość strasznie zniszczona i powyrywana .

#19 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 225 postów

Napisano 12 październik 2013 - 13:23

Porozrywana opaska to bardziej dzikie stanowisko dla ryb i trudniejsze do obłowienia a więc lepsze dla rzeki.

#20 Pawel Jankes Jankowski

Pawel Jankes Jankowski

Nałogowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1644 postów
  • MiejscowośćGru-dz

Reputacja: 168

Napisano 12 październik 2013 - 17:52

Tak ale w miejscach gdzie nie ma opasek lub zostały zniszczone , powstają ogromne wyrwy w lini brzegowej .

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wisła, tama, włocławek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych