Skocz do zawartości

Najnowsze tematy

Polecany film WT

Zdjęcie

Wymiar ochronny okonia w 2013

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zander

Zander

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 181 postów
  • Ulubiona metoda:Spinning
  • MiejscowośćKonin

Reputacja: 14

Napisano 06 październik 2013 - 18:09

Witam wszystkich i mam pytanie jak w temacie, bo nie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Ostatnio udało mi się złapać dość dużo ładnych okoni - ponad 20 sztuk no i pochwaliłem się tym kolegom z mojego koła - na to otrzymałem odpowiedź od jednego z kolegów z koła, że przekroczyłem limit połowu okonia, bo obecnie limit połowu okonia wynosi 15 sztuk dziennie (???) oraz, że wymiar ochronny to 18 cm...

Trochę dało mi to do myślenia i zacząłem szukać w internecie - znalazłem, że okoń ma limit połowu dziennego 5kg ( tak, jak myślałem...), a z wymiarem ochronnym jest tak, że jest uzależniony od okręgu - w niektórych jest nawet do 20 cm...

Zastanawia mnie tylko, że na tej stronie jest podane 18 cm - tak jakby to był wymiar ochronny obowiązujący wszędzie...

Proszę o odpowiedź, bo nie chciałbym przez taką głupotę mieć problemów w razie kontroli, no i nie chcę kłusować i łapać niewymiarowe okonie .

#2 MATIG

MATIG

Gaduła

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 354 postów

Reputacja: 25

Napisano 06 październik 2013 - 18:26

Tak jak już napisałeś wymiary mogą być ustanowione przez dany okręg. Tak mi się przynajmniej wydaje, ponieważ czytałem gdzieś na jakimś forum o wymiarze górnym szczupaka w jakimś okręgu tzn. że można brać szczupaki od 50 do 85 cm. Rzecz jasna poniżej i powyżej obydwu wymiarów nie wolno. W szczegóły nie będe się zgłębiał ponieważ i tak większość ryb jakie łowie wypuszczam i czuje się z tym dobrze ;)

#3 Matiz992

Matiz992

Pasjonat

• Moderator
  • 887 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 92

Napisano 06 październik 2013 - 18:38

Najważniejszym dokumentem, w którym są opisane np. wymiary ochronne jest RAPR ale jest to zbiór ogólnopolskich zasad. W każdym okręgu mogą ustalić własne wymiary ochronne, jednak nie mogą być one niższe niż w RAPR. Czyli dla przykładu w RAPR powiedzmy, że okoń ma wymiar 15cm więc każdy okręg może ustalić wymiar na swoich wodach od 15cm w górę, np. 15cm, 17cm, 20cm itp. Musisz po prostu wejść na stronę swojego okręgu i sprawdzić aktualny regulamin.

#4 Incza

Incza

Moderator

• Administrator
  • 159 postów

Reputacja: 31

Napisano 06 październik 2013 - 18:48

Zgodnie z regulaminem wymiar ochronny okonia wynosi do  15 cm /za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia/ oraz limit do 5 kg na dobę.

Uprawniony do rybactwa w uzasadnionych przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb - cytuję dalej regulamin i tak w moim okręgu ( toruńskim) wymiar wynosi do 18 cm i powyżej 40 cm, dobowy limit do 20 szt. ale oczywiście nie więcej niż 5 kg oraz okres ochronny od 1 do 30 kwietnia. Jako dodatkową  informacje podam, że szczupak  i sandacz ma wymiar ochronny od 50 i powyżej 90 cm.

Zander musisz sprawdzić w swoim okręgu czy "Uprawniony do rybactwa nie zaostrzył wymiarów  i okresów ochronnych.

Pozdrawiam

#5 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 217 postów
  • MiejscowośćFinlandia, Porvoo

Reputacja: 23

Napisano 06 październik 2013 - 18:54

Wygląda na to że cała batalia prowdzona pod przewodnictwem "Wędkarskiego Świata" o wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych dla zachowania najcenniejszych okazów przynosi powoli efekty :)

#6 Zander

Zander

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 181 postów
  • MiejscowośćKonin

Napisano 06 październik 2013 - 21:04

Ja też bym wolał żeby był wymier górny w moim kole , na stronie mojego koła pisze że od 15 cm i 20 sztuk ,  nic o 5 kg nie pisze . 

#7 Matiz992

Matiz992

Pasjonat

• Moderator
  • 887 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Reputacja: 92

Napisano 07 październik 2013 - 13:25

Fragment z RAPR chyba rozwieje wszystkie wątpliwości:

7.2. W ciągu doby / w godz. 0.00 – 24.00 /

- sum 1 szt.
- troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń,  /łącznie/
2 szt.
- lipień, pstrąg potokowy, /łącznie/ 3 szt.
- brzana, karp /łącznie/ 3 szt.
- lin 4 szt.
- certa  5 szt.
- węgorz 2 szt.

Łączna ilość złowionych i zabranych z łowisk ryb wymienionych gatunków nie może
przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.

8. Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyżej, w
ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby.
9. Limity połowu nie dotyczą amura, tołpygi, krąpia, karasia srebrzystego, leszcza,
pstrąga tęczowego i pstrąga źródlanego oraz gatunków ryb wymienionych w
rozdziale IV, pkt. 3.7.

Czyli w twoim okręgu po prostu nałożyli limit ilościowy na okonia, jeden gwizdek czy te 20sztuk będzie ważyć 2kg czy 25kg (taaakie duże okonie!). Musisz trzymać się ilości. U mnie niestety ale można narąbać do 5kg okonia powyżej 15cm :mellow:

#8 miejski.spinning.wrocław

miejski.spinning.wrocław

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • MiejscowośćWROCŁAW

Napisano 07 październik 2013 - 17:40

Witam, co to znaczy dzienny limit ? Jak zabrałeś te 20 sztuk do domu to raczej zmieściłeś się w limicie,a co do rozmiaru ,15cm to dolna granica, oprócz wód ujętych w regulaminie u nas we Wrocławiu jak na razie nie ma górnych granic, nad czym bardzo ubolewam.Nie każdy oczywiście wychodzi z założenia ,że co na haku to w plecaku. Dla mnie nie istnieją dzienne limity czy limity miarowe ,ponieważ wszystko co łapie wraca do wody. :) Pozdrawiam 

#9 Incza

Incza

Moderator

• Administrator
  • 159 postów

Reputacja: 31

Napisano 07 październik 2013 - 18:00

Fragment z RAPR chyba rozwieje wszystkie wątpliwości:

Czyli w twoim okręgu po prostu nałożyli limit ilościowy na okonia, jeden gwizdek czy te 20sztuk będzie ważyć 2kg czy 25kg (taaakie duże okonie!). Musisz trzymać się ilości. U mnie niestety ale można narąbać do 5kg okonia powyżej 15cm :mellow:

Według mnie może zabrać 5 kg okoni i ani deka więcej - nieważne ile wyjdzie to sztuk (oczywiście wymiarowych)

#10 Zander

Zander

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 181 postów
  • MiejscowośćKonin

Napisano 07 październik 2013 - 21:23

Ja dzisiaj dowiedziałem się że mogę zabrać tych 20 okoni powyżej 15 cm , ale od nowego roku ma być u mnie wymiar górny z czego bardzo się ciesze .

#11 Adrian

Adrian

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Reputacja: 0

Napisano 09 październik 2013 - 06:36

witam. Ja też jestem zwolennikiem dolnego i górnego wymiaru gdyz te 90-tki to czesto samice ktore daja mnostwo ikry- narybku ktory pozwoli pojechac nad wode za kilkanascie lat nawet

#12 Tomekfaza

Tomekfaza

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 217 postów
  • MiejscowośćFinlandia, Porvoo

Reputacja: 23

Napisano 09 październik 2013 - 13:50

witam. Ja też jestem zwolennikiem dolnego i górnego wymiaru gdyz te 90-tki to czesto samice ktore daja mnostwo ikry- narybku ktory pozwoli pojechac nad wode za kilkanascie lat nawet

Duże okonie u Ciebie rosną ;)

#13 Adrian

Adrian

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 październik 2013 - 21:13

Duże okonie u Ciebie rosną ;)

hehe no zdarzaja sie ladne sztuki

#14 Halandilas

Halandilas

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • MiejscowośćSopot

Napisano 10 październik 2013 - 13:02

okoń 90 cm ;)

#15 su1t

su1t

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 02 listopad 2013 - 20:16

A ja to proponuje wszystkie okonie wypuszczac z powrotem, w tesco są fajne ryby. . . Pozdrawiam

#16 Pablotor2k

Pablotor2k

Administrator

• Administrator
  • 278 postów
  • MiejscowośćToruń

Reputacja: 18

Napisano 02 listopad 2013 - 23:46

Kupując w sklepie wspierasz finansowo gospodarkę rybacką więc lepiej chyba zabrać odc zasu do czasu złowioną przez siebię rybę :)

#17 su1t

su1t

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 listopad 2013 - 11:17

Może masz racje, ja jestem zwolennikiem wypuszczania wszystkich złowionych ryb, żeby później jechać nad wodę i złowić nawet małego okonia :)

#18 ayem

ayem

Amator

• Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów
  • Ulubiona metoda:spławik , grunt ( feeder ) spinning
  • Miejscowośćszczecin

Reputacja: 2

Napisano 17 listopad 2013 - 13:48

Ja jestem zwolennikiem zdrowego rozsądku. Kiedyś okoń był traktowany jak chwast w naszych wodach a dziś ustala się limity . Od tamtego czasu zmieniło się to , że ryb jest coraz mniej , niezmienny jest tylko gospodarz tych wód i to z tym trzeba by coś zrobić. Kiedyś rządzili komunisci i nic nie mozna było zrobić , teraz mamy wybór i jak ktoś źle rządzi to zmieniamy partie . Od tamtych czasów rządzi PZW i widać jak rządzi , za rybostan obwinia się wędkarzy ale wędkarze zawsze byli i będą . Co z tego , że wybiera się władze PZW jak to są takie wybory jak za komuny kto inny na czele ale partia ta sama. Państo powinno zająć się gospodarką wód a nie banda złodziei . No ale na chwilę obecną nie robi mi róznicy jakie wymiary i limity będą byle ktoś odpowiednio zarybiał i pilnował naszych wód.

#19 PawelGrudziadz

PawelGrudziadz

Pasjonat

• Administrator
  • 812 postów
  • Ulubiona metoda:Spining
  • MiejscowośćGru-dz/Hull Uk

Reputacja: 52

Napisano 17 listopad 2013 - 14:41

Ja jestem zwolennikiem zdrowego rozsądku. Kiedyś okoń był traktowany jak chwast w naszych wodach a dziś ustala się limity . Od tamtego czasu zmieniło się to , że ryb jest coraz mniej , niezmienny jest tylko gospodarz tych wód i to z tym trzeba by coś zrobić. Kiedyś rządzili komunisci i nic nie mozna było zrobić , teraz mamy wybór i jak ktoś źle rządzi to zmieniamy partie . Od tamtych czasów rządzi PZW i widać jak rządzi , za rybostan obwinia się wędkarzy ale wędkarze zawsze byli i będą . Co z tego , że wybiera się władze PZW jak to są takie wybory jak za komuny kto inny na czele ale partia ta sama. Państo powinno zająć się gospodarką wód a nie banda złodziei . No ale na chwilę obecną nie robi mi róznicy jakie wymiary i limity będą byle ktoś odpowiednio zarybiał i pilnował naszych wód.

w tym PZW to sama ku.....a i złodziej i co drugi to betoniara . Powinno siętych komuchow wypi.......... na zbity pysk może w tedy nastaly by lepsze czasy .

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych